Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Rozporządzenie „Profilaktyka 40 PLUS” z podpisem ministra zdrowia
Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski w poniedziałek 14 czerwca podpisał rozporządzenie dotyczące programu „Profilaktyka 40 PLUS”, które przeszło proces konsultacji publicznych. Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów.
Wyniki konkursu CWBK 2021: Polska Sieć Badań Klinicznych rozszerza się o nowe centra prowadzące badania kliniczne
Agencja Badań Medycznych przeznaczyła ponad 54 mln zł na stworzenie kolejnych wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK), które dołączą do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. W 2020 r. w ramach pierwszego konkursu dofinansowanie otrzymało 10 ośrodków.
Powrót do aktywności fizycznej po chorobie
Powrót do sportowej formy po dłuższej przerwie nie jest łatwy, tym bardziej jeśli przerwa była spowodowana chorobą. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i o co zadbać w pierwszej kolejności rozpoczynając treningi po COVID-19 i innych ciężkich chorobach.
Kleszczowe zapalenie mózgu – fakty, które warto znać
Wraz z nowym sezonem na kleszcze wielu z nas zetknęło się już bądź zetknie z tymi groźnymi pajęczakami i roznoszonymi przez nie chorobami. Jedną z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), którego częstość występowania w Polsce jest zdaniem ekspertów niedoszacowana. Dowiedz się, po czym można tę chorobę rozpoznać, jak duże wiąże się z nią ryzyko wystąpienia trwałych powikłań neurologicznych i jak można jej zapobiegać.
Złagodzone obostrzenia na czas wakacji - od 13 czerwca
13 czerwca wejdą w życie łagodniejsze zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca zwiększone zostają limity widzów w kinach i teatrach, otwarte dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach.
Skuteczne testy PRIMA Lab do samokontroli poziomu przeciwciał poszczepiennych neutralizujących wirusa SARS-CoV-2 już dostępne w Polsce
Coraz więcej Polaków decyduje się na szczepienie przeciw COVID-19 - odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi 38,1 proc. i wciąż rośnie.[1] To optymistyczna prognoza, która pozwala nam na skuteczną walkę z pandemią, jednak należy pamiętać, że mimo ich wysokiej skuteczności ok. 5 do 10% szczepionych nie nabywa odporności na wirusa. Również liczba utrzymujących się w organizmie przeciwciał, a także długość ochrony jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników.
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do tymczasowego uchylenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Zdaniem europarlamentarzystów to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.
Projekt "dużej nowelizacji" ustawy refundacyjnej w wykazie prac rządu
W Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano zapowiedź prac nad tzw. "dużą nowelizacją" Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt ustawu powinien wkrótce trafic do prac legislacyjnych.
Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…
Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
By ozdrowieniec był zdrowy – opieka okołocovidowa w modelu 360
„Pragniemy żyć zdrowo – nie w cieniu COVID-19”. O powikłaniach koronawirusa, usługach medycznych dla ozdrowieńców i nowym modelu opieki nad pacjentem w czasie pandemii, opowiada lek. med. Patryk Poniewierza – p.o. Dyrektora Medycznego w Medicover Polska.
Jak wypełnić lukę między naukowcami a przedsiębiorcami - kluczowe pytanie 11. edycji Polsko-Szwajcarskiego Forum Dialogu dla Zdrowia
Polska ma duży potencjał w produkcji farmaceutyków i badań klinicznych faz późnych. Naukowcy dokonują obiecujących odkryć, ale wprowadzenie ich na rynek okazuje się problematyczne. Co Polska mogłaby zrobić, aby wypełnić lukę między środowiskiem akademickim a sektorem prywatnym? Jak Polska może wzmocnić swój ekosystem badawczo-rozwojowy (B+R) i start-upowy w dziedzinie farmacji i nauk przyrodniczych? Między innymi na te pytania odpowiedzą eksperci podczas 11. Polsko-Szwajcarskiego Forum dla Zdrowia, które odbędzie się 22 czerwca 2021r.
Rak prostaty - wykorzystać dostępne możliwości leczenia
Z ok. 16 tysiącami nowych przypadków rocznie rak prostaty już teraz jest jednym z dominujących nowotworów wśród mężczyzn w Polsce. Jednocześnie szacunki wskazują, że w kolejnych latach liczba przypadków będzie sukcesywnie rosnąć. Innowacyjne opcje terapeutyczne, kompleksowa opieka, czy też nowoczesne rozwiązania chirurgiczne dają jednak nadzieję na powstrzymanie tej epidemii. Tę szansę i możliwości trzeba jednak właściwie – i możliwie szybko - wykorzystać.