Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do tymczasowego uchylenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19

Opublikowane 10 czerwca 2021
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do tymczasowego uchylenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Zdaniem europarlamentarzystów to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.
Rezolucja PE została przyjęta 355 głosami za, 263 przeciw i przy 71 wstrzymujących się. Parlament proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie tymczasowego uchylenia Porozumienia TRIPS WTO w sprawie patentów w celu poprawy globalnego dostępu do niedrogich produktów medycznych związanych z Covid-19 i rozwiązania globalnych problemów produkcyjnych.

Aby rozwiązać problem wąskich gardeł w produkcji, posłowie wzywają UE do „szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia mechanizmu wydawania zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości eksportu”.

W rezolucji podkreślono też, że do zaszczepienia 70 procent światowej populacji potrzeba ponad 11 miliardów dawek, a wyprodukowano tylko ułamek tej ilości. Ponieważ zdecydowana większość z 1,6 miliarda dawek szczepionek trafiła do krajów uprzemysłowionych produkujących szczepionki, a tylko 0,3 procent do 29 najbiedniejszych krajów, UE musi wspierać produkcję w Afryce - podkreśla Parlament.

Posłowie domagają się także pełnego ujawnienia przyszłych umów dotyczących zakupów, zwłaszcza szczepionek nowej generacji.

Źródło: PAP