Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Rak jelita grubego - jak zapobiegać i leczyć

Zaawansowany rak jelita grubego chorobą przewlekłą? To się może zdarzyć. Jeszcze 20 lat temu tego rodzaju diagnoza oznaczała zaledwie kilka miesięcy życia. Teraz, dzięki nowym terapiom, są pacjenci, którzy mają możliwość nie tylko znacznego w tym kontekście przedłużenia życia. Często jest to też życie dobrej jakości. Lepiej jednak do rozwoju tego nowotworu nie doprowadzić, a ratunkiem przed nim jest kolonoskopia.
2021-07-01 11:00

Alior Bank nawiązał współpracę z Narodowym Centrum Krwi

Alior Bank podpisał porozumienie o współpracy z Narodowym Centrum Krwi, w ramach którego utworzone zostało Koło Honorowych Dawców Krwi. W ten sposób pracownicy banku będą wspomagać ratowanie ludzkiego życia. Jest to odpowiedź na potrzeby publicznej służby krwi – w Polsce średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów wymaga leczenia krwią, a regularnymi krwiodawcami jest zaledwie 1,5 proc. populacji.
2021-07-01 10:20

Polityka onkologiczna oparta na danych to polityka skuteczna

Rośnie rola danych medycz­nych i ich przetwarzania, zarówno w systemach ochrony zdrowia, jak i w medycznym sektorze badań i rozwoju na całym świecie. Szcze­gólnego znaczenia nabiera wykorzystanie wiedzy płynącej z danych do tworzenia i realizacji polityk publicznych, które poprawiają jakość i dostępność opieki medycznej. W tym kierunku powinna podążać również Polska – mówią Maria Libura i dr Magdalena Władysiuk, autorki raportu Fundacji Onkologicznej Alivia pt. „W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”[1].
2021-07-01 10:10

Czy pracodawcy są przygotowani, aby wesprzeć ozdrowieńców? 

Pandemia, która obecnie jeszcze trwa, wywróciła cały świat do góry nogami. Zasiała spustoszenie w każdym obszarze naszego życia, począwszy od zdrowia, globalnej gospodarki, życia rodzinnego i społecznego, a skończywszy na sferze zawodowej. O tym, że nasza rzeczywistość nie wróci już do stanu pierwotnego, jaki był przed pandemią, słyszymy we wszystkich mediach. Coraz częściej słyszymy też, że rekonwalescencja po odbytym COVID-19 trwa dłużej niż sama choroba, co znacznie utrudnia codzienną pracę. W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #PracujzGłową zostało przeprowadzone badanie na temat powrotu do pracy osób, które przeszły COVID-19.
2021-07-01 09:49

Aleksandra Wilk: Realne wsparcie i pomoc pacjentom z rakiem płuca to moja misja życiowa

Rak płuca dotyka coraz większą liczbę Polek i Polaków, każdego dnia na ten nowotwór zachorowuje ok. 60 osób. Diagnoza nadal budzi strach i obawę odnośnie rokowań i możliwości leczenia. Choć ostatnie lata przyniosły niewątpliwy przełom w precyzyjnej diagnostyce i terapii tego nowotworu, nadal wiele osób jest rozpoznawanych zbyt późno lub nie ma wykonywanych wszystkich potrzebnych badań, które pozwalają na zastosowanie już refundowanego, innowacyjnego leczenia. O osobistych doświadczeniach, aktualnej sytuacji pacjentów oraz roli i możliwościach wsparcia chorych na raka płuca w przejściu przez ścieżkę diagnostyki i leczenia rozmawiamy z Aleksandrą Wilk, wolontariuszką, koordynatorką Sekcji Raka Płuca, Fundacji To Się Leczy.

2021-06-30 12:14

Telekardiologia dostępna dla pacjentów - dzięki autorskiej technologii polscy kardiolodzy skutecznie leczą na odległość

Nowoczesna metoda rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, opracowana przez polskich naukowców w ramach projektu TELEREH-HF, wprowadza możliwość leczenia chorych bez wychodzenia z domu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych można leczyć nawet kilka razy więcej pacjentów w porównaniu do tradycyjnych metod. Swobodny dostęp chorych do hybrydowej telerehabilitacji oraz korzyści dla krajowego systemu opieki zdrowotnej są oczywiste.
2021-06-30 12:01

Dieta wsparciem dla osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego

Letnia aura sprzyja także zmianie stylu życia. Mamy dostęp do świeżych sezonowych warzyw i owoców, a pogoda zachęca do większej aktywności fizycznej. Osoby ze schorzeniami przewlekłymi powinny być jednak świadome pewnych ograniczeń związanych z dietą. Nie musi to wcale oznaczać rezygnacji ze smacznych potraw latem. Na co powinny zwracać uwagę osoby z wysokim stężeniem kwasu moczowego?
2021-06-30 11:27

Żywienie medyczne wdrożone na każdym etapie opieki nad pacjentem wspiera w szybszym powrocie do zdrowia

Dostaję wiele telefonów i maili od pacjentów z całego świata, którzy pytają „Gdzie mam szukać wskazówek dotyczących sposobu odżywiania. Wyszedłem ze szpitala kilka miesięcy temu i nic mi się nie poprawia. Nadal jestem bardzo słaby” - mówił podczas swojego wykładu Paul Wischmeyer, profesor anestezjologii i chirurgii z Duke Clinical Research Institute Durham NC podczas kongresu ESPEN w 2018 roku[1]. Wsparcie żywieniowe nie jest już tylko dodatkiem do leczenia, ale powinno stanowić jego integralny element, by chorzy mieli nie tylko większe szanse na powrót do zdrowia, ale także do pracy i życia społecznego.
2021-06-30 11:00

Azacytydyna w tabletkach jako leczenie podtrzymujące u pacjentów z ostrą białaczką szpikową - rejestracja Komisji Europejskiej

Bristol Myers Squibb otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na rejestrację doustnej azacytydyny w tabletkach jako pierwszej linii leczenia podtrzymującego u dorosłych z ostrą białaczką szpikową. Doustna Azacytydyna jest pierwszym lekiem przyjmowanym raz na dobę, stosowanym w pierwszej linii leczenia podtrzymującego w Unii Europejskiej (UE) u pacjentów z szerokim spektrum podtypów ostrej białaczki szpikowej (AML).
2021-06-29 14:22

Jak zyskać przewagę nad chorobą zapalną?

- Byłam zdzwiona, ponieważ, żyłam w przeświadczeniu, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba ludzi starszych. Nie sądziłam, że może dotknąć osoby przed 30 r. ż. – to słowa Caroline Woźniacki, która usłyszała taką diagnozę, będąc u szczytu kariery. Dziś tenisistka swoim życiem chce inspirować inne kobiety i dawać im przykład, że pomimo schorzenia można żyć aktywnie.
2021-06-29 13:20

Akromegalia – choroba widoczna gołym okiem, często jednak niedostrzegana!

Akromegalia to choroba rzadka i nadal zbyt rzadko rozpoznawana we wczesnym stadium, choć jej objawy są bardzo charakterystyczne. Zmiany postępują powoli. Sukcesywnie powiększają się dłonie i stopy, a rysy twarzy zaostrzają się – m.in. poszerza się nos, usta stają się pogrubiałe, a żuchwa mocno zarysowana. Akromegalia daje też inne objawy, takie jak m.in. nawracające bóle głowy, bóle stawów, zaburzenia snu, zmiany nastroju, nadmierną potliwość, ale też i zaparcia. Jakie są przyczyny tej choroby i jak prawidłowo ją diagnozować? Na te i inne pytania odpowiada Profesor Wojciech Zgliczyński specjalista endokrynolog.
2021-06-29 11:01

Pacjenci z ciężką postacią AZS nieuwzględnieni w lipcowej liście refundacyjnej

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w najcięższej postaci AZS, nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej. – Jesteśmy rozczarowani. Do ostatniej chwili liczyliśmy, że zgodnie z deklarowaną wolą Ministerstwa, dupilumab znajdzie się na lipcowej liście. Tymczasem chorzy pozbawieni dostępu do efektywnego leczenia skazywani są na kolejne miesiące życia w bólu i cierpieniu – alarmuje Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
2021-06-29 10:36