Telekardiologia dostępna dla pacjentów - dzięki autorskiej technologii polscy kardiolodzy skutecznie leczą na odległość

Opublikowane 30 czerwca 2021
Telekardiologia dostępna dla pacjentów - dzięki autorskiej technologii polscy kardiolodzy skutecznie leczą na odległość
Nowoczesna metoda rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, opracowana przez polskich naukowców w ramach projektu TELEREH-HF, wprowadza możliwość leczenia chorych bez wychodzenia z domu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych można leczyć nawet kilka razy więcej pacjentów w porównaniu do tradycyjnych metod. Swobodny dostęp chorych do hybrydowej telerehabilitacji oraz korzyści dla krajowego systemu opieki zdrowotnej są oczywiste.
Dzięki współpracy najważniejszych polskich ośrodków badawczych oraz przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju można wprowadzić standardy leczenia, które mają szansę szeroko upowszechnić, a przede wszystkim ułatwić dostęp do metody niosącej szereg korzyści. Każdy z pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne, po gruntownym badaniu ambulatoryjnym, będzie mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu, pozwalającego na kontynuowanie leczenia w domu, bez konieczności osobistych wizyt u kardiologa. Lekarz otrzymuje narzędzia do stałego monitoringu stanu chorego, prowadzonego zdalnie poprzez sieć internetową. Cały system pozwala na oszczędzenie czasu, optymalizację kosztów oraz ogranicza zaangażowanie systemu ochrony zdrowia w porównaniu do dotychczasowych, niezbędnych konsultacji stacjonarnych. Zmniejszenie kolejek w ośrodkach zdrowia i zdecydowane obniżenie kosztów prowadzenia pacjentów – przy zachowaniu najwyższych standardów leczenia i rehabilitacji – w obecnej rzeczywistości ograniczeń pandemicznych stanowią niebagatelną wartość projektu.


Czym jest hybrydowa kompleksowa telerehabilitacja kardiologiczna?

Metoda składa się z dwóch etapów: wstępnego, prowadzonego w szpitalu lub ambulatorium oraz podstawowego – realizowanego w domu chorego. Celem etapu wstępnego jest ocena kliniczna pacjenta, przeprowadzenie badań, optymalizacja leczenia, edukacja, wyposażenie pacjentów w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga), nauka jego obsługi oraz indywidualne zaplanowanie treningu fizycznego i przeprowadzenie treningów szkoleniowych. W kolejnym, zasadniczym etapie, chory realizuje w domu telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii za pomocą otrzymanego w ramach programu sprzętu.

„Telerehabilitacja kardiologiczna prowadzi do poprawy wydolności psychofizycznej i jakości życia, co zwiększa szansę na szybszy powrót pacjenta do aktywności życiowej, społecznej i zawodowej” – mówi prof. Ryszard Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Warto dodać, że wobec istniejących regionalnych dysproporcji w zakresie uczestniczenia chorych w programach rehabilitacji kardiologicznej w Polsce, opracowany model telerehabilitacji hybrydowej pozwala na zwiększenie dostępności rehabilitacji. „Niewydolności serca można zapobiegać i skutecznie ją leczyć. Trzeba tylko wdrożyć do codziennej praktyki ujętą w procedury i standardy wiedzę zdobytą dzięki badaniom. Telemedycyna to technologia oraz organizacja, która minimalizuje rozłączność i dzięki temu umożliwia zwiększenie dostępu do leczenia, wyrównanie dysproporcji, poprawę i skoordynowanie współpracy. To z kolei stwarza możliwość wdrożenia do codziennej praktyki wiedzy – ze wszystkim korzyściami, które z tego wynikają”.

Polskie Badanie TELEREH-HF – światowy standard

Możliwości telemedycyny oszacowano w ramach pierwszego w świecie, randomizowanego, wieloośrodkowego, prospektywnego badania, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych) w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, w przeciwieństwie do opieki standardowej. Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez konsorcjum w składzie: Instytut Kardiologii w Warszawie – lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego – firmę Pro-PLUS SA, przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem. Pacjenci z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową, po przebytych zawałach serca mają szansę uczestniczenia w programie kompleksowej hybrydowej telerehabilitacji w warunkach domowych. Jako jedyni na świecie opracowaliśmy spójny system telemedyczny, który obejmuje pacjenta opieką telemedyczną w wymiarze indywidualnym” – komentuje dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik Projektu TELEREH-HF.

Projekt TELEREH-HF, wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz inne instytucje międzynarodowe, ma już zastosowanie w polskich szpitalach. Procedura jest dostępna dla pacjentów z niewydolnością serca oraz finansowana przez NFZ – czyli bezpłatna dla potrzebujących.

Szczegóły dotyczące projektu TELEREH-HF znajdują się na stronie: 
https://telereh-hf.ikard.pl

Źródło: Narodowy Instytut Kardiologii