Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Minister Zdrowia przedstawił szczegóły ustawy o jakości i bezpieczeństwie
W czwartek 22 lipca, podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił szczegóły projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia. Zapowiedział wprowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych, systemu "no fault" i uproszczonego trybu ubiegania się o odszkodowanie za błąd lekarski lub zdarzenie niepożądane. - Powołany zostanie fundusz kompensacyjny. Nie będzie możliwa już tylko droga sądowa, która jest długookresowa, ale i wymaga kosztów.
Refundowany dostęp do igieł coraz bardziej realny
Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował bowiem objęcie refundacją igieł do penów insulinowych. Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia.
Zdalna weryfikacja tożsamości zwiększa efektywność systemu opieki zdrowotnej
Już dziś większość klientów prywatnych sieci medycznych w Polsce ma dostęp do nowoczesnych narzędzi umożliwiających bezpieczną, zdalną weryfikację ich tożsamości. Możliwość korzystania z tego typu usług oznacza z perspektywy pacjenta większą wygodę i komfort leczenia, a firmom z branży medycznej pozwala podnieść jakość usług i poziom rentowności.
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii 22.07.21 godz. 12:00 - transmisja
W czwartek 22 lipca o godz. 12:00 odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, którego tematem będzie "Radioterapia w Polsce w kontekście zmian systemowych - aktualne wyzwania". Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.
Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii
Dzięki wsparciu fundacji HEART UK małe dzieci zostaną poddane badaniu przesiewowemu pod kątem dziedzicznego genu, który może powodować wczesną chorobę serca. 30 000 dzieci w całej Anglii zostanie poddanych ocenie za pomocą badania krwi, aby określić, czy mają „wadliwy gen”, który powoduje hipercholesterolemię rodzinną.
Wymiana apeli między środowiskiem zawodów medycznych a organizacjami pacjentów
Środowisko zawodów medycznych odpowiedziało "listem otwartym do pacjentów" na stanowisko kilkunastu organizacji pacjentów w obronie mininstra zdrowia. Jak wskazują - "ze zdumieniem przyjęliśmy publikację przez ministra Adama Niedzielskiego listu podpisanego przez prezesów kilku organizacji pacjentów, w którym – w odpowiedzi na wniosek o odwołanie Ministra Zdrowia sformułowany przez naszą szeroką reprezentację środowiska medycznego, deklarują oni poparcie dla szefa resortu zdrowia i próbują bronić jego dokonań".
Wpływ pandemii Covid-19 na system opieki onkologicznej - wnioski z raportu Narodowego Instytutu Onkologii
Onkolodzy apelują, aby nie unikać wizyt w placówkach w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki bądź leczenia w szpitalach onkologicznych w obawie przed zakażeniem wirusem SARS-Cov2, koniecznie trzeba zminimalizować strach pacjentów przed wizytą w szpitalu – wynika z raportu „Wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej” przygotowany przez zespół lekarzy -ekspertów i naukowców w tym z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (NIO-PIB) na zlecenie Ministerstwa Zdrowia pod kierownictwem prof. Piotra Rutkowskiego. To pierwsze tak kompleksowe opracowanie wpływu pandemii Covid-19 na opiekę onkologiczną w Polsce.
XXV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Serce nie zaczeka!
W imieniu Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w formule online między 22 września a 2 października 2021 r. Motywem przewodnim XXV Kongresu PTK będzie hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, zaś jego mottem „Serce nie zaczeka”.
Szybki test firmy nal von minden GmbH wykrywa wariant koronawirusa Delta
Wariant Delta rozprzestrzenia się coraz bardziej. „Aby go powstrzymać, musimy również teraz zadbać o to, aby nie zarażać innych koronawirusem” - informuje Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) i radzi: „Przebadaj się”. Ważne jest, aby testy w pierwszej kolejności wykrywały zmutowany wirus koronawirusa. Szybki test firmy nal von minden GmbH niezawodnie wykrywa wariant Delta, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez firmę medyczno-techniczną z Moers.
Jak skutecznie docierać do pacjentów - letnie warsztaty online dla organizacji pacjenckich
Edukacja, akcje profilaktyczne, wsparcie psychiczne i prawne – to tylko część z działań, które realizują organizacje i stowarzyszenia reprezentujące pacjentów. Już w lipcu i sierpniu mogą one wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online z zakresu nowoczesnej komunikacji.
Ministerstwo Zdrowia zaprasza organizacje pacjentów na wysłuchanie publiczne w sprawie nowelizacji ustawy refundacyjnej
Ministerstwo Zdrowia zaprasza przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń pacjentów na wysłuchanie publiczne w związku z trwającymi konsultacjami projektu nowelizacji Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które odbędzie się 30 lipca b.r.
Posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii 20 lipca godz. 15:00 - transmisja
We wtorek lipca odbędzie się posiedzenie sejmowej Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone tematowi zwiększenia skuteczności profilaktyki nowotworów i poprawy zgłaszalności pacjentów do programów badań przesiewowych nowotworów: piersi, szyjki macicy, jelita grubego oraz programowi niskodawkowej tomografii komputerowej w nowotworze płuca.