Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych - poznaj szczegóły

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przewiduje, że świadczenia kompensacyjne będą przyznawane na podstawie decyzji Rzecznika Praw Pacjenta.
2021-07-27 14:01

Co Polacy wiedzą o programie rehabilitacji po COVID-19?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że część chorych na COVID-19 nie wraca do pełnego zdrowia. Niestety około 30 proc. zakażonych, nawet po łagodnym przebiegu infekcji zmaga się z powikłaniami po zachorowaniu, nawet przez kilka tygodni. Częstymi powikłaniami są: zmęczenie, osłabienie, duszność, kaszel, zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia snu, zaburzenia węchu i smaku, ból mięśni i stawów, bóle głowy.[1] Naprzeciw ozdrowieńcom borykającym się z powikłaniami po COVID-19 wychodzi program rehabilitacji dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy Polacy wiedzą gdzie i jak skorzystać z programu?
2021-07-27 13:44

Powstało Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych

Pierwsza w Polsce placówka przeznaczona do prowadzenia badań klinicznych u dzieci i młodzieży powstała w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych. Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych powstało w ramach konkursów ogłoszonych przez Agencję Badań Medycznych dotyczących tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.
2021-07-27 10:50

20-lecie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

27 lipca 2001 roku Sejm uchwalił ustawę o diagnostyce laboratoryjnej, minęło 20 lat. Tymczasem diagności laboratoryjni nadal czekają na nową ustawę. Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej wiele zmieniła, wprowadził regulowany ustawą zawód diagnosty laboratoryjnego - zawód medyczny. Na mocy tej ustawy rok później powstał samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych.
2021-07-27 10:25

Parlamentarny Zespół ds. Chorób Rzadkich - transmisja

We wtorek 27 lipca b.r. od godziny 10:00 odbywa sie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich, którego tematem jest Plan Dla Chorób Rzadkich i refundacja w chorobach rzadkich środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz hemochromatoza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka.
2021-07-27 10:14

Stanowisko Izby POLMED ws. projektu zmiany ustawy refundacyjnej

Jako największa organizacja skupiająca producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych działających na polskim rynku, dążymy do stworzenia przyjaznego i transparentnego środowiska, w centrum którego jest pacjent i jego potrzeby. Dlatego też, pomimo, że konsultacje społeczne jak i prace nad nowelizacją ustawy dopiero się rozpoczęły, naszym zadaniem jest sygnalizowanie największych ryzyk związanych z projektem, podkreślając jednocześnie jak ważną rolę w funkcjonowaniu ochrony zdrowia pełnią wyroby medyczne.
2021-07-27 10:01

Ciąża a szczepienia przeciw Covid-19

Ciąża jest okresem, który zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane kobietom ciężarnym. Przeciwwskazaniem do nich nie jest także karmienie piersią. – Badania naukowe pokazały, że szczepionki, głównie tzw. mRNA, są absolutnie bezpieczne dla kobiet w ciąży i chronią przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19 – mów dr n. med. Maciej W. Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. Eksperci zalecają jednak, aby nie wykonywać szczepienia w pierwszych tygodniach ciąży.

2021-07-26 17:35

Raport: 10 rekomendacji dla polskiej polityki senioralnej

Raport pt. „Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii COVID-19”, opracowany przez SeniorHub Instytut Polityki Senioralnej w partnerstwie z Promedica24, nie pozostawia złudzeń: osoby powyżej 60 roku życia niezwykle mocno ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa a prognozy na kolejne lata są także niepokojące. Zdaniem ekspertów z rozwiązywaniem problemów nie można czekać na zakończenie pandemii. Jednocześnie konieczne jest zapobieganie przyszłym kryzysom w szybko rosnącej populacji seniorów. To nie opcja, a konstytucyjny obowiązek – zaznaczają specjaliści i apelują: potrzebna jest „NOWA POLITYKA SENIORALNA”.
2021-07-26 17:26

Pacjenci z ciężką postacią AZS apelują do Premiera

Pacjenci z ciężką postacią AZS wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne. Jedynym możliwym ratunkiem dla nich jest skuteczna terapia biologiczna, która refundowana jest  w większości krajów Unii Europejskiej – niestety nie w Polsce. Trwający przez 24 godziny na dobę świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Drapią się do krwi by choć na chwilę poczuć ulgę. Nie śpią, mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni i sfrustrowani.
2021-07-23 16:26

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT nr 31/2021 w dniu 26.07.2021

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie oceny leku Imfinzi (durvalumabum) w ramach programu lekowego: „Leczenie drobnokomórkowego oraz niedrobnokomórkowego raka płuca  (ICD-10 C 34)” oraz ocenę zasadności refundacji leków atorvastatinum, lovastatinum, simvastatinum we wskazaniu: ciężka wtórna hipercholesterolemia u dzieci w wieku od 10 do 18 roku życia.
2021-07-23 12:06

Rekomendacje - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w laboratoriach diagnostycznych

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wraz z Centrum E-Zdrowia opracowała rekomendacje poświęcone elektronicznej dokumentacji medycznej w laboratoriach. Rekomendacje te są szczególnie ważne w związku z wejściem w życie przepisów obligujących medyczne laboratoria diagnostyczne do wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie funkcjonowania dokumentacji w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.
2021-07-23 10:50

Coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości bólowe charakterystyczne dla dorosłych

Pandemia spotęgowała ich problemy z postawą i wagą ciała. Zamknięcie na wiele miesięcy szkół, hal sportowych czy basenów spowodowało znaczący spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Już badanie z września ub.r. wskazało, że zmniejszyła się ona średnio o 33 proc. WHO zaleca, żeby dzieci i młodzież wykonywały codziennie 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

2021-07-23 09:56