Rekomendacje - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w laboratoriach diagnostycznych

Opublikowane 23 lipca 2021
Rekomendacje - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w laboratoriach diagnostycznych
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wraz z Centrum E-Zdrowia opracowała rekomendacje poświęcone elektronicznej dokumentacji medycznej w laboratoriach. Rekomendacje te są szczególnie ważne w związku z wejściem w życie przepisów obligujących medyczne laboratoria diagnostyczne do wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie funkcjonowania dokumentacji w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.
- Mam nadzieję, że wiedza zawarta w niniejszym opracowaniu ułatwi Państwu pracę w obecnej trudnej rzeczywistości związanej z epidemią COVID - 19. - podkreśla Alinia Niewiadomska, prezes KIDL. 

- Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej to największe z dotychczasowych wyzwań w procesie cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce i jednocześnie najważniejsze, ponieważ domyka katalog e-usług w ochronie zdrowia. EDM przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i placówek medycznych. Jest też cennym narzędziem informacji dla menedżerów. Wpływa na poprawę jakości leczenia, skrócenie czasu obsługi pacjenta oraz optymalizację procesów, w tym pracę kadry medycznej. Eliminuje ryzyko wystąpienia błędu i podnosi efektywności całego sektora. Obserwujemy, że EDM zyskuje coraz więcej entuzjastów. Ufam, że dzięki niniejszym rekomendacjom do tej grupy dołączą także Państwo. - informuje Jarosław Kieszek, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Rekomendacje mają przybliżyć zagadnienie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, określić podstawowe akty prawne regulujące przedmiot opracowania oraz wskazać rozwiązanie problemów, które zostały zasygnalizowane przez diagnostów laboratoryjnych podczas szkoleń zorganizowanych przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych i Centrum E-Zdrowia w związku z wejściem w życie nowych przepisów. Z punktu widzenia pacjenta, wprowadzenie EDM ma za zadanie ułatwić dostęp do wyników poprzez np. Internetowe Konto Pacjenta (IKP), stanowiące moduł Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, w którym są przetwarzane dane dotyczące usługobiorcy zawarte w Systemie Informacji Medycznej (szerzej vide art. 2 pkt 19 Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 666 ze zm.).

Rozwiązanie to ma też usprawnić proces diagnostyki oraz leczenia pacjenta. Z punktu widzenia płatnika ma ulepszyć weryfikowanie wykonanych świadczeń oraz zapobiegać przed dublowaniem wykonywania procedur.

REKOKMENDACJE ELEKTRONICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ W LABORATORIACH DIAGNOSTYCZNYCH >>> CZYTAJ

Źrodło: KIDL