Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Opublikowane 21 lipca 2021
Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii
Dzięki wsparciu fundacji HEART UK małe dzieci zostaną poddane badaniu przesiewowemu pod kątem dziedzicznego genu, który może powodować wczesną chorobę serca. 30 000 dzieci w całej Anglii zostanie poddanych ocenie za pomocą badania krwi, aby określić, czy mają „wadliwy gen”, który powoduje hipercholesterolemię rodzinną.
Jeśli masz rodzinną hipercholesterolemię (FH), istnieje 50% ryzyko, że Twoje dzieci również na nią zachorują, ale nie ma powodu, dla którego nie mogłyby prowadzić całkowicie zdrowego życia. Wczesne diagnoza, odpowiednie leczenie i zdrowy tryb życia mogą pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym w przyszłości.

Jak informuje fundacja Heart UK - Wczesne zbadanie i zdiagnozowanie choroby oznacza, że Twoje dziecko może rozpocząć leczenie i dowiedzieć się o zasadach zdrowego stylu życia, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy.

Aktualne wytyczne w Wielkiej Brytanii zalecają, aby dziecko, którego rodzic z potwierdzoną diagnozą FH zostało zbadane, jak najszybciej, a jeśli to możliwe, przed ukończeniem 10 roku życia, za pomocą testu genetycznego szukającego tego samego genu FH, który ma rodzic. Dzieci, u których zdiagnozowano FH będą pod opieką specjalisty, który jest ekspertem w zakresie FH u dzieci i młodzieży. Odbędzie się to w otoczeniu skoncentrowanym na młodych osobach.
W Polsce kompleksową opieką nad pacjentami (całymi rodzinami) z hipercholesterolemią rodzinną zajmuje się m.in. Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku, ale też wile pracówek w kraju. Proste badanie jakim jest lipidogram oznaczające poziom cholesterolu we krwi, pozwala wstępnie zdiagnozować zaburzenia lipidowe, dalszy wywiad lekarski oraz opcjonalnie testy genetyczne pozwalają ostatecznie potwierdzić występowanie hipercholesterolemii rodzinnej. Lekarz pediatra lub lekarz rodzinny może zlecić bezpłatny lipidogram. Takie badanie powinno sie także wykonywac w ramach podstawowej profilaktyki zdrowotnej, raz do roku.

Listę ośrodków, w których realizowany jest program lekowy "Leczenie hipercholesterelemii rodzinnej" można znaleźć TUTAJ 

Źródło: Heart UK, PTL, redakcja