Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Czy w leczeniu raku prostaty osiągnęliśmy już wszystko? Perspektywa kliniczna i systemowa
Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest 16 tysięcy nowych zachorowań i dochodzi do około 5,5 tysiąca zgonów. Spośród sześciu krajów o największej liczbie mieszkańców w Unii Europejskiej, jesteśmy jedynym, w którym śmiertelność́ z powodu raka prostaty nie spada, a rośnie. Niemal 70 proc. chorych to pacjenci powyżej 65. roku życia, ale rak prostaty coraz częściej dotyka aktywnych zawodowo i społecznie mężczyzn, poniżej 50. roku życia.
ABM ogłasza konkurs dla Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych
W ramach konkursu Agencja Badań Medycznych dofinansuje projekty przewidujące utworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (OnkoCWBK). Inicjatywa ma na celu zwiększenie liczby zarówno badań klinicznych w obszarze onkologii, zwiększenie liczby uczestników w Polsce, a także wykorzystanie potencjału sektora badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych. Nabór wniosków trwa od 4 października do 22 listopada 2021 r.
Opieka nad osobą starszą z otępieniem - porady eksperta
Osoba cierpiąca na zespół otępienny może prezentować cały wachlarz uciążliwych dla jej opiekunów zachowań. Specjalista z dziedziny psychiatrii i psychogeriatrii prof. Tadeusz Parnowski uważa, że wiedza o starzeniu się mózgu może przynieść ulgę – łatwiej wówczas zrozumieć nielogiczne dla zdrowej osoby zachowania. Daje też podpowiedzi, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Czy kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby alzheimera?
Obecnie ok. 100 mln ludzi w Europie ma ponad 65 lat, a w kolejnych latach ta populacja będzie rosnąć szybciej niż inne. To zaś oznacza wzrost występowania chorób związanych z wiekiem podeszłym, do których zaliczają się m.in. zaburzenie poznawcze i choroba Alzheimera. Neuropsycholog kliniczny dr Anna Barczak wskazuje, że w zapobieganiu im kluczową rolę odgrywają m.in. zdrowy tryb życia, aktywność, dbałość o pozytywny nastrój i kontakty społeczne. Naukowcy od lat poszukują też substancji, która może pomóc w utrzymaniu jak najdłuższej sprawności umysłowej.
Prof. Ewa Straburzyńska-Migaj: jeśli nic nie zmienimy, nasze dzieci i wnuki będą żyły krócej!
Badania naukowe potwierdzają: przez epidemię schorzeń cywilizacyjnych skraca się oczekiwana długość życia. Główni winowajcy to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Z przerażającymi prognozami można i warto walczyć. Skutecznie pomoże zmiana codziennych nawyków – przekonuje kardiolog prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta i radzi co zrobić, by chronić życie swoje, naszych dzieci i wnuków.
Rak wątrobowokomórkowy – biała plama na mapie polskiej onkologii
Każdego roku ok. 2 tys. osób w Polsce dowiaduje się o agresywnym nowotworze wątrobowokomórkowym, najczęściej diagnozowanym w zaawansowanym stadium. Muszą toczyć nierówną walkę ze śmiertelną chorobą, ale też z wykluczeniem społecznym. W opinii publicznej główne czynniki wywołujące chorobę, a więc wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV) oraz nadużywanie alkoholu wciąż są tematem wstydliwym. Sytuację wielu chorych mógłby poprawić dostęp do wczesnej diagnostyki i nowych terapii oraz edukacja społeczeństwa na temat tej choroby. Fundacja „Gwiazda Nadziei” podczas obchodzonego 4 października światowego dnia onkologii, przypomina o niezaspokojonych od wielu lat potrzebach polskich chorych na raka wątrobowokomórkowego.
Cały czas gasimy pożary zamiast zapobiegać chorobom serca i naczyń
Najważniejsze przyczyny utraty zdrowia związane z ryzykiem rozwoju chorób serca i naczyń to czynniki modyfikowalne, takie jak wysoki cholesterol, otyłość, palenie tytoniu czy wysokie ciśnienie tętnicze. Polski system ochrony zdrowia jest nadal jednak nastawiony głównie na interwencje naprawcze, jak leczenie konsekwencji niezdrowego trybu życia w postaci zawałów udarów, choroby wieńcowej i wielu innych. Z roku na rok jednak liczba nowych rozpoznań rośnie. Polska pozostaje w niechlubnej w grupie krajów europejskich o najwyższym ryzyku pierwszego i kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego. Dlatego zamiast cały czas wyłącznie gasić pożary, warto skupić się na prewencji i edukacji zdrowotnej naszego społeczeństwa i odwrócić trend związany z chorobami sercowo-naczyniowymi – podkreślali eksperci debaty zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Serca przez Polskie Towarzystwo Lipidologiczne.
Standardy akredytacyjne w patomorfologii - ruszają szkolenia
- Oprócz standardów akredytacyjnych, tj. wymagań, które - w zamyśle - musi spełnić jednostka finansowana ze środków publicznego płatnika, szkolenia dotyczą też przygotowań do procesu akredytacji i rozwiązań, które w związku z tym należy wdrożyć w jednostce. Wszystko to będzie wymagało omówienia, bo ze względu na regionalizmy językowe w jednym miejscu w kraju dane określenie może być interpretowane zupełnie inaczej niż w innym. Szkolenia umożliwią dyskusję i wyjaśnienie tych wszystkich kwestii - wyjaśnia prof. Andrzej Marszałek, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów.
Poszerzenie refundacji leków dla diabetyków przyniesienie wymierne korzyści
28 września odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, który prowadziła posłanka Ewa Kołodziej – przewodnicząca Zespołu. Podczas spotkania zaprezentowano wnioski i rekomendacje płynące z raportu „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, analogi GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”, który powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Nowy Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK rozpoczyna działalność
Ośmiu kardiologów elektrofizjologów z sześciu ośrodków w Polsce 3 października 2021 roku, w pierwszym dniu po zakończeniu XXV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rozpocznie działalność w ramach nowej kadencji Zarządu Sekcji Rytmu Serca. Jedną z największych sekcji PTK pokieruje dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niezaspokojone potrzeby chorujących na hemofilię. Środowisko pacjentów i ich bliscy apelują o zmiany
28 września o godzinie 11:00 odbyło się posiedzenie Sejmowego Zespołu ds. Chorób Rzadkich. Podczas posiedzenia środowisko pacjentów i ekspertów nakreśliło najważniejsze postulaty dotyczące sytuacji osób chorujących na hemofilię, zwłaszcza dorosłych. Zwróciło się do decydentów z prośbą o realizację zapisów zawartych w Narodowym Programie Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.
Nowy model organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem z astmą
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, lidera Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy wraz z autorami raportu pt. Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej, przedstawili rekomendacje systemowych zmian służące poprawie jakości opieki nad pacjentami z astmą.