Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Coraz więcej przypadków odebrania prawa do świadczeń z ZUS - komentarz prawnika
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że podobnych przypadków jest coraz więcej. Komisje odbierają świadczenia, które były często przyznawane przez lata. Mówiąc kolokwialnie „cudownie uzdrawiają” te osoby. Badanie komisji często zajmuje 10-15 minut. Decyzja o przyznaniu albo nieprzyznaniu renty podejmowana jest na podstawie takiego badania i dokumentacji medycznej, często bez zrozumienia choroby i stanu chorego. Kilka podobnych spraw udało nam się już wygrać. Obawiam się jednak, że niewiele osób odwołuje się od tych decyzji. - mówi w rozmowie z redakcją Medicalpress, prawnik Katarzyna Anysz z kancelarii prawnej KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
Arkadiusz Grądkowski nowym prezesem Izby POLMED
Arkadiusz Grądkowski pełniący do tej pory funkcję dyrektora POLMED został wybrany na nowego prezesa izby. Misją nowego prezesa jest m.in. zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, szerzenie wiedzy nt. wyrobów medycznych wśród opinii publicznej, jak również dążenie do poprawy sytuacji pacjentów w obszarze dostępu do innowacyjnych technologii nielekowych.
Kongres 590: kluczem do zdrowia jest profilaktyka
Kluczem do długiego i zdrowego życia jest odpowiednia profilaktyka. Każdy może zmienić nawyki związane z niewłaściwą dietą czy ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Medycyna naprawcza powinna być ostatecznością – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego „Mam wpływ na swoje życie i zdrowie”, który odbył się w ramach Kongresu 590.
Szpital Medicover nawiązuje współpracę z Uczelnią Łazarskiego
Wielospecjalistyczny Szpital Medicover zlokalizowany w warszawskim Wilanowie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2021/22 nawiązuje współpracę z niepubliczną Uczelnią Łazarskiego. Od teraz studenci kierunku lekarskiego będą mogli zdobywać wiedzę w oddziałach klinicznych Szpitala pod okiem specjalistów z obszaru: kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, ginekologii, położnictwa oraz anestezjologii i intensywnej terapii.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 46/2021 w dniu 11.10.21
Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 11 października 2021 r. zakłada m.in ocenę zasadności refundacji leku dulaglutidum we wskazaniu: cukrzyca typu 2, po niepowodzeniu leczenia co najmniej dwóch doustnych leków hipoglikemizujących lub insuliny bazowej w skojarzeniu z co najmniej jednym doustnym lekiem hipoglikemizującym, z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą.
Śląsk stawia na rozwój innowacyjnych technologii dla zdrowia
W Zabrzu swoją działalność rozpoczęło Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovation Center – EHTIC). Inwestycja warta 110 mln zł to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków naukowo-badawczych, który będzie rozwijać i wdrażać technologie z zakresu sztucznej inteligencji, telemedycyny i inżynierii biomedycznej. – Chcemy się koncentrować na największych problemach współczesnej medycyny. Będziemy rozwijać technologie na potrzeby onkologii, kardiologii oraz innych specjalizacji – zapowiada dyrektor EHTIC, prof. Marek Gzik.
Większość chorych na COVID-19 cierpi na dolegliwości kardiologiczne
Blisko połowa pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego COVID-19 ma uszkodzenie serca. Niemieckie badanie niedawno wyleczonych pacjentów zbadanych za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniło u 60 proc. z nich trwające zapalenie mięśnia sercowego. U części chorych dochodzi do zawału serca. Dlatego ozdrowieńcy wymagają specjalnej opieki kardiologicznej. Zmniejszyć ryzyko zgonu i ryzyko hospitalizacji u osób po zawale pomaga program KOS-Zawał. Liderem w jego wdrażaniu jest Śląsk.
Sukces polskich chirurgów w operacji rozszczepu kręgosłupa płodu
W poniedziałek 4 października w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa płodu. Pacjentka jest obecnie w 25 tygodniu ciąży i razem z dzieckiem czuje się dobrze. Operacja trwała 3,5 godziny i wykonana została przez Zespół w składzie: operator – dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha, asysta – dr n. med. Michał Lipa, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś.
Październik po raz 9 w Polsce miesiącem budowania świadomości choroby Gauchera
Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Choroba Gauchera, bo o niej mowa występuje u 1 na 50 000 osób. W Polsce dotkniętych nią może być około 200 osób. Większość z nich niestety nadal nie została zdiagnozowana. Październik to miesiąc budowania świadomości na jej temat o czym przypomina Profesor Beata Kieć – Wilk, kierownik Pracowni Chorób Rzadkich przy Oddziale Klinicznym Katedry Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pierwszego w Polsce i jak dotąd jedynego ośrodka należącego do elitarnej sieci Europejskich Ośrodków Referencyjnych leczenia Rzadkich Chorób Metabolicznych, zajmującego się leczeniem między innymi dorosłych pacjentów z Chorobą Gauchera.
Szczepionki na grypę - aktualna dostępność w aptekach
Sezon grypowy trwa w pełni, dlatego eksperci zalecają w okresie jesiennym szczepienie przeciw grypie, najlepiej między wrześniem a grudniem. Coraz więcej osób jest zainteresowanych wykonaniem takiego szczepienia i zakupem szczepionki w aptece. Jednak wiele szczepionek jeszcze nie trafiło do aptek, dostawy realizowane są w mniejszych ilościach albo jest juz zarezerwowanych. Sprawdź jak wygląda dostępność do szczepień przeciw grypie w Polsce.
Ruszyła 13 edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję"
1 października, w Europejskim Dniu Walki z Depresją zainaugurowana została 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, której celem jest przekonywanie Polaków chorujących na depresję do korzystania z pomocy psychologa i psychiatry. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Enea, po raz pierwszy w Polsce uruchomiony zostanie program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z problemami psychicznymi.
RPP: w czasie pandemii Pacjenci zgłaszają najwięcej problemów z dostępem do POZ
Brak możliwości kontaktu z rejestracją, odmowa rejestracji na wizytę czy trudności w uzyskaniu transportu sanitarnego – na te problemy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej najczęściej skarżą się pacjenci do Rzecznika Praw Pacjenta. Przed pandemią więcej skarg dotyczyło szpitalnictwa, a przez cały czas najlepiej oceniana jest praca lekarzy specjalistów. – Głównym problemem pacjentów jest w dalszym ciągu ograniczona dostępność świadczeń zdrowotnych na każdym poziomie leczenia oraz brak koordynacji działań w opiece nad pacjentem – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.