Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Artur Drobniak: Stoimy przed gigantycznym kryzysem kadr medycznych

Stoimy przed gigantycznym kryzysem kadr medycznych, które będą emigrować do sektora prywatnego bądź zagranicę – robiły to, robią i robić będą coraz częściej. W wyniku tych działań pracowników w systemie publicznej opieki zdrowotnej będzie coraz mniej, a ci co pozostaną, będą mieli jeszcze gorsze warunki pracy, bo ilość pracy się zwiększy. Jeszcze bardziej spadnie bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i medyków. Jeżeli będziemy dalej postępować zgodnie z tym, jak planuje pan minister, może się skończyć tak jak z covidem. Prognozy odnośnie czwartej fali, mówiąc kolokwialnie, nagle wzięły w łeb. Boimy się, że uderzenie niedoboru kadr w publicznym systemie też nastąpi gwałtownie, a prognozy ministra są całkowicie chybione. - mówi Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

2021-10-25 13:34

Prof. Piotr Rutkowski wybrany prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Jak informuje Polskiego Towarzystwo Onkologiczne - 22 października odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PTO, podczas którego wybrano nowego przewodniczącego elekta. Został nim prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, przewodniczący Zesołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.
2021-10-25 12:49

Pacjenci i eksperci rozczarowani brakiem rozszerzenia dostępu do nowoczesnego leczenia cukrzycy

Pacjenci i środowisko eksperckie jest rozczarowane decyzją Ministerstwa Zdrowia, które zadecydowało o utrzymaniu dotychczasowych warunków refundacji nowoczesnej farmakoterapii dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Blisko dwa lata po refundacji nowoczesnej terapii w cukrzycy typu drugiego Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wspólnie z ekspertami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wydało raport „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”. Wnioski są jednoznaczne, potrzeba rozszerzenia dostępu do nowoczesnego leczenia.
2021-10-25 10:33

Standardy organizacyjne i akredytacyjne w patomorfologii - trwają szkolenia

Szkolenia adresowane są do pracowników podmiotów leczniczych realizujących świadczenia w zakresie patomorfologii oraz pracowników podmiotów leczniczych korzystających z badań patomorfologicznych. W dwóch pierwszych szkoleniach wzięło udział niemal 500 osób. Do szkoleń można dołączyć 25, 29 października lub 3, 4, 8, 15, 24 listopada. Ostatnie spotkanie odbędzie się 1 grudnia.
2021-10-25 10:16

Rak szyjki macicy – diagnoza, której żadna Polka nie musi usłyszeć

Cytologia na podłożu płynnym była jednym z bohaterów niedawnego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników który odbył się we Wrocławiu. Przede wszystkim dlatego, że powinna być standardem a nie jest niestety w Polsce finansowana ze środków publicznych. Czym się różni cytologia na podłożu płynnym od tej obecnie powszechnie wykonywanej? Z punktu widzenia pacjentki – niczym. Z punktu widzenia lekarza – daje większą pewność prawidłowego wyniku cytologii.  
2021-10-25 08:59

Uważaj na tzw. "suplementy na raka"

Od 30 nawet do 60 proc. pacjentów onkologicznych stosuje różnego rodzaju suplementy - z witaminami, mikroelementami, ziołami, wyciągami roślinnymi - w ramach samoleczenia, często bez konsultacji z lekarzem. Eksperci ostrzegają, że łykanie suplementów na własną rękę, w celu zapobiegania lub leczenia raka, może przynieść więcej szkody niż pożytku, a w najlepszym wypadku nie będzie mieć żadnego wpływu na zdrowie.
2021-10-22 13:24

Pandemia ujawniła braki w systemie zarządzania kryzysowego

Pandemia COVID-19 pokazała, że polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na kolejny kryzys o takiej skali – wskazują eksperci Instytutu Jagiellońskiego i postulują systemowe reformy. W raporcie „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?” rekomendują wdrożenie 100 działań niezbędnych, żeby przygotować się na wypadek kolejnego zagrożenia epidemicznego. To m.in. efektywniejsze zarządzanie kadrami medycznymi, implementacja technologii mobilnych i rozwiązań IT przydatnych w walce z pandemią, ale i opracowanie odpowiednich strategii komunikacji na czas kryzysu, aby przeciwdziałać manipulacjom opinii publicznej.
2021-10-22 12:16

Jak rozwija się obszar mHealth w Polsce? Ruszyły zapisy do MEDmeetsTECH#12!

9 grudnia br. w Warszawie już po raz dwunasty odbędzie się konferencja MEDmeetsTECH. Uczestnicy jesiennej odsłony wydarzenia będą dyskutować m.in. o kierunkach rozwoju obszaru mHealth, nowych technologiach w telepsychiatrii czy budowaniu nowoczesnych strategii komunikacji w branży farmaceutycznej. Na ten dzień zaplanowano również debatę nt. zasad finansowania medycznych startupów oraz budowania zespołu w branży MEDTECH.
2021-10-22 12:06

Pacjenci z zaawansowanym nieoperacyjnym rakiem kolczystokomórkowym skóry od 1 listopada otrzymają dostęp do przełomowej terapii

- Pacjenci, którym zalecany jest cemiplimab to głównie osoby starsze (pow. 65 r.ż.), które w trakcie swojego życia były narażone na dużą ekspozycję słoneczną głównie ze względu na wykonywany zawód – wśród nich znajdują się rolnicy, sadownicy, leśnicy czy pracownicy budowlani. Często z uwagi na wiek oraz schorzenia towarzyszące, większość z nich nie mogła przyjmować chemioterapii stosowanej w praktyce klinicznej. Z tego powodu tak bardzo zależało nam na tym, aby terapia cemiplimabem była dla nich dostępna w ramach refundacji.  Ogromnie cieszy nas decyzja Ministerstwa – zaznacza Szymon Bubiłek, członek zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.
2021-10-22 10:06

Ekspert: Infekcja Covid-19 nasila objawy arytmii serca

Badania i obserwacje przeprowadzone w różnych krajach od początku pandemii COVID-19 potwierdzają, że zaburzenia rytmu serca mogą ujawniać się i zaostrzać w wyniku infekcji koronawirusowej oraz stanowić jej istotne powikłanie. Większość doniesień sugeruje jednocześnie, że pacjenci o najcięższym przebiegu COVID-19 i znaczącym nasileniu arytmii jeszcze przed hospitalizacją mają zdiagnozowane zaburzenia rytmu serca lub są obciążeni pod względem sercowo-naczyniowym, co stanowi ważny czynnik ryzyka rozwoju zaburzeń rytmu serca. O najnowszych wnioskach z badań w obszarze związku arytmii i COVID-19 mówi prof. Andrzej Przybylski, kierownik Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
2021-10-22 09:01

Szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana! Czy to zapewni odpowiednią wyszczepialność?

Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV jest jednym z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), która zakłada, że rozpoczną się one w 2021 roku wśród dziewcząt. Nic więc dziwnego, że ten temat był poruszany podczas konferencji Wizja Zdrowia, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Wszyscy wiedzą, że szczepienie przeciwko HPV skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy. Minister Maciej Miłkowski zadeklarował, że polska młodzież będzie chroniona przed wirusem HPV – od listopada będzie dostępna szczepionka w 50% refundacji aptecznej, a od marca 2022 roku ma być dostępny drugi preparat.
2021-10-21 12:52

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób powyżej 18 r.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku tygodni mają się rozpocząć szczepienia trzecią dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia pod warunkiem, że od drugiej dawki upłynęło co najmniej sześć miesięcy. Rekomendację dla takiego postępowania wydała 18 października Rada Medyczna.
2021-10-21 11:22