Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana! Czy to zapewni odpowiednią wyszczepialność?
Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV jest jednym z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), która zakłada, że rozpoczną się one w 2021 roku wśród dziewcząt. Nic więc dziwnego, że ten temat był poruszany podczas konferencji Wizja Zdrowia, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Wszyscy wiedzą, że szczepienie przeciwko HPV skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy. Minister Maciej Miłkowski zadeklarował, że polska młodzież będzie chroniona przed wirusem HPV – od listopada będzie dostępna szczepionka w 50% refundacji aptecznej, a od marca 2022 roku ma być dostępny drugi preparat.
Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób powyżej 18 r.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku tygodni mają się rozpocząć szczepienia trzecią dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia pod warunkiem, że od drugiej dawki upłynęło co najmniej sześć miesięcy. Rekomendację dla takiego postępowania wydała 18 października Rada Medyczna.
Rośnie świadomość i zainteresowanie leczeniem otyłości
Jak ukazują epidemiologiczne badania[1], ponad połowa Polaków ma problem z nadmierną masą ciała. Otyłość stała się poważniejszym niż dotychczas wyzwaniem w świetle pandemii koronawirusa, podczas której niemal co drugi aktywny Polak ograniczył istotnie aktywność fizyczną[2]. Eksperci wskazują na trend zwiększonego zainteresowania leczeniem otyłości. Przyczyn dopatrują się w zwiększonej świadomości Polaków na temat negatywnego wpływu pandemii na stan ich zdrowia, ale i wpływu samej otyłości na ciężki przebieg COVID-19.
Rak prostaty – najczęstszy nowotwór u mężczyzn w Polsce - czas na profilaktykę!
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. W województwie łódzkim rocznie jeden na pięciu pacjentów onkologicznych choruje na raka prostaty, a jeden na dziesięciu mężczyzn umiera z powodu tej choroby. Dlaczego tak się dzieje skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia? Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań prostaty.
Adrenalina - ratuje życie kiedy dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego
Widok dziecka, które z minuty na minutę słabnie, powoduje panikę. Świadomość, że mam przy sobie lek, który może uratować życie mojego syna sprawia, że mogę spokojniej funkcjonować i czuć się bezpiecznie – mówi pani Dominika, mama pięcioletniego Piotrusia, który w wieku dwóch lat doznał wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu lodów. Anafilaksja, ze względu na nieprzewidywalny charakter i stopień nasilenia objawów, należy do stanów nagłych, potencjalnie zagrażających życiu5. Dlatego osoby z grup ryzyka, a więc takie, u których wcześniej wystąpił wstrząs oraz osoby ze zdiagnozowaną alergią, powinny zawsze mieć przy sobie adrenalinę2.
Szósta edycja kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa. – uczymy profilaktyki i pokazujemy jak mądrze wspierać
Codziennie w Polsce na raka piersi umiera 25 kobiet, według KRN w 2020 roku nowotwór piersi zdiagnozowano u 25 000 Polek. O tym, że wczesne wykrycie choroby i podjęcie terapii daje ogromne szanse na jej wyleczenie mówią onkolodzy, organizacje pacjenckie zachęcają natomiast do systematycznych badań. Fundacja OnkoCafe w realizowanej już po raz szósty kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa. zwracała uwagę na rolę profilaktyki i rolę męskiego wsparcia dla kobiet podczas zapobiegania chorobie nowotworowej i na każdym z etapów jej leczenia.
„100 lat insuliny - leku, który zmienił świat”- wyjątkowa wystawa fotograficzna
W 2021 r. przypada setna rocznica odkrycia insuliny - pierwszego ratującego życie leku na cukrzycę. W celu upamiętnienia tego przełomowego odkrycia, w ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”, powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna. W akcję zaangażował się m.in. Mistrz Olimpijski w wioślarstwie – Michał Jeliński. Patronem wystawy jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Sytuacja dziecięcych placówek szpitalnych oczami małych pacjentów oraz personelu medycznego – raport Fundacji K.I.D.S.
Fundacja Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali zaprezentowała raport „Wielkie Badanie Dziecięcych Szpitali 2021”, w którym zbadała opinię pracowników medycznych oraz opiekunów małych pacjentów na temat kondycji szpitali dziecięcych w całej Polsce. Kolejnym etapem projektu jest ogłoszenie startu „Wielkiego głosowania”, w którym rodzice wybiorą inicjatywę, zrealizowaną następnie w dziecięcych placówkach medycznych. Partnerem inicjatywy jest marka Nurofen, która w swojej misji stoi po stronie pacjentów, a poprzez ten projekt będzie wspierać pacjentów dziecięcych szpitali.
Co 5 Polak jest w gorszej formie niż przed pandemią - jak zmotywować się do aktywności fizycznej
Co 5 Polak czuje, że jest w gorszej formie niż dwa lata temu. Wiemy wprawdzie, że aktywność jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie, kondycje i samopoczucie, a jednak nie wstajemy z kanapy. O aktywacji, motywacji i osiąganiu celów małymi kroczkami rozmawiali goście dyskusji: Katarzyna Selwant - psycholog sportowa, Martyna Kotwiła, lekkoatletka i ambasadorka 4F, Aleksandra Chalimoniuk – PR Director OTCF, Michał Czechowicz – Teamwear Manager oraz przedstawiciele mediów.
Opieka domowa pod respiratorem - świadczeniodawcy alarmują o trudnej sytuacji finansowej i kadrowej
Rozpoczął się ostatni kwartał 2021 roku a Narodowy Fundusz Zdrowia dopiero rozliczył kontrakty obejmujące nadlimitowych pacjentów skierowanych przez szpitale do opieki domowej pod respiratorem w roku 2020. Niestety podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem nie dotyczy to wszystkich regionów Polski. Nierozliczone zaległości będą generować kolejne sprawy sądowe tym razem w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. Obecny stan rzeczy dodatkowo pogarszają rosnąca po Covid-19 liczba pacjentów z zaburzeniami oddechowymi wymagających wentylacji mechanicznej oraz pogarszająca się sytuacja kadrowa.
Kongres Onkologii Polskiej we Wrocławiu rusza już 20 października
- Kongres Onkologii Polskiej to największe i najważniejsze wydarzenie dla środowiska onkologicznego w kraju. Zwykle nasze zjazdy gromadzą kilkuset znamienitych wykładowców i tysiące uczestników. Tematy poruszane podczas kongresu wyznaczają kierunek debaty publicznej na kolejne lata, ale przede wszystkim wskazują trendy leczenia onkologicznego. W tym roku, ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się częściowo na formułę hybrydową tak, żeby każdy zainteresowany mógł uczestniczyć w kongresie - podsumowuje prof. dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny DCO i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Kardiologia: Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie terapii resynchronizującej
Czy po wielu latach analiz ostatecznie terapia CRT-D okazała się lepsza niż terapia CRT-P? Dlaczego rozważając wskazania do terapii ICD każdorazowo warto rozważyć wskazania do terapii CRT i czy nowe zalecenia ESC kładą większy nacisk na podejmowanie decyzji klinicznych w ścisłej współpracy z pacjentem? Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie terapii resynchronizującej komentuje prof. Radosław Lenarczyk z Kliniki Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.