Polska zagwarantuje bezpłatną opiekę medyczną wszystkim uchodźcom z Ukrainy

Opublikowane 03 marca 2022
Polska zagwarantuje bezpłatną opiekę medyczną wszystkim uchodźcom z Ukrainy
Polska gwarantuje pomoc medyczną uchodźcom wojennym z Ukrainy, których w Polsce jest już ponad 500 tys. - Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej dla obywateli z Ukrainy - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 2 marca 2022 r.
W Polsce obecnie funkcjonuje 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców, które zlokalizowane głównie w województwie lubelskim i podkarpackim. - W każdym punkcie recepcyjnym znajduje się punkt opieki medycznej, który dokonuje oceny zdrowia pacjenta i ewentualnie kieruje do szpitala, jeśli taka opieka jest wymagana - dodał Adam Niedzielski.

Jednocześnie minister zdrowia zapewnił, że resort ma przygotowany cały system opieki szpitalnej dla uchodźców z Ukrainy. - Plan zabezpieczenia obejmuje 120 szpitali. Mamy w nich ok. 7 tys. miejsc z przeznaczeniem dla obywateli Ukrainy. Zabezpieczenie to dotyczy zarówno osób rannych w czasie wojny w Ukrainie, jak również tych, które przekraczają granicę, uciekając przed rosyjską agresją.

Przygotowywany jest projekt specjalnej ustawy, pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która ma umożliwić obywatelom Ukrainy m.in. korzystanie z opieki medycznej w podmiotach, które mają podpisane umowy z NFZ. - Każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym, czy też w ramach POZ, ma możliwość otrzymania takiej pomocy medycznej i powinna mu ona zostać udzielona - dodał Niedzielski. - Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji. Refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju, będą mieli także dostęp do szczepień przeciw COVID-19 oraz innych niezbędnym m.in. ujętych w programie szczepień dla dzieci.
 
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że strona Polska jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, w kwestiach o zapotrzebowanie na krew i tlen, przekazę także 21 ambulansów dla Ukrainy. W najbliższych dniach wyjedzie 9 ambulansów do Lwowa i do Iwano-Frankiwska.

Kraska wyjaśnił, że pomoc medyczna obywatelom Ukrainy odbywa się dwutorowo - Pomagamy obywatelom Ukrainy, którzy są obecnie w swojej ojczyźnie. To pomoc skierowana dla szpitali i odpowiedź na konkretne potrzeby. Od ambasady i ministerstwa zdrowia Ukrainy otrzymujemy informację, jakie środki medyczne i leki trzeba wysłać.


źródło: konferencja Ministra Zdrowia, 2.03.22