Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Interdyscyplinarny Standard Telemedyczny – w trosce jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów

Podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń telemedycznych w Polsce a przez to poprawa jakości opieki zdrowotnej,  w tym bezpieczeństwa pacjenta – to główne cele interdyscyplinarnego standardu telemedycznego.  Dokument został opracowany przez kilkudziesięciu ekspertów reprezentujących między innymi organizacje pacjenckie, organizacje pracodawców i świadczeniodawców usług zdrowotnych oraz towarzystwa naukowe. Teraz standard trafia do szerokich konsultacji, został też przesłany do Ministerstwa Zdrowia.
2021-10-28 14:23

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT 49/2021 w dniu 02.11.2021

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 2 listopada 2021 r. zakłada m.in ocenę zasadności refundacji leku Kineret (anakinrum) w ramach programu lekowego: „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym".
2021-10-27 13:48

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! – startuje kampania Movember Polska

Już 23 października rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Movember Polska. Mężczyźni w całym kraju zapuszczają wąsy, aby swoją zmianą wizerunku prowokować do rozmów na temat ich zdrowia. Po raz kolejny, w aż ośmiu miastach w Polsce, będzie można skorzystać z badań przesiewowych pod kątem nowotworów jąder i prostaty. W tym roku kampanię wspierają ambasadorzy – wokaliści i osobowości internetowe, którzy zjednoczyli się jako zespół „Mosznowładcy”. W piosence „Wszyscy za jednego” promują dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
2021-10-27 12:08

Rekordowa liczba zakażeń IV fali

W środę 27 października 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o 8361 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. To dotychczasowy rekord zachorowań w ramach IV fali. Minionej doby zmarło 133 chorych. 
2021-10-27 11:48

Innowacyjna radioterapia onkologiczna powinna być integralną częścią leczenia nowotworów

Radioterapia pozostaje jedną z 3 głównych metod leczenia nowotworów zarówno w Polsce jak i na świecie i cały czas się rozwija, dając możliwość coraz bardziej skutecznego i precyzyjnego leczenia z oszczędzeniem zdrowych tkanek i narządów. Eksperci podkreślają, że innowacyjne technologie powinny coraz częściej być wykorzystywane w terapii onkologicznej, zwracając uwagę na korzyści dla samego pacjenta, ale też systemu opieki zdrowotnej. Obecnie wyzwaniem pozostaje ograniczony dostęp do tych metod leczenia, wybiórcze finansowanie i brak aktualizacji wycen świadczeń z ich zastosowaniem.
2021-10-27 10:18

Roczny staż podyplomowy lekarzy zostanie zlikwidowany

We wtorek 26 października Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych zarekomendowała ministrowi zdrowia zniesienie rocznego stażu podyplomowego w cyklu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Ma to służyć pomocy w rozwiązaniu kryzysu kadrowego w ochronie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało szybką ścieżkę legislacyjną, która umożliwi wdrożenie tego rozwiązania.
2021-10-27 09:05

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego - jak się rozwija

Jeszcze w tym roku licząca obecnie 33 ośrodki sieć Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) ma się powiększyć o, co najmniej, sześć placówek. Do końca 2027 r w całym kraju ma funkcjonować około 300 tego rodzaju miejsc. „Ochrona zdrowia psychicznego, także podczas pandemii, jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, finansowanie więc powinno być zapewnione” - przekonuje Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).
2021-10-27 08:38

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej trafił do wykazu prac rządu

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która wprowadza nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Planowany termin przyjęcia projektu to IV kwartał 2021 r.
2021-10-26 15:58

Jak wygląda aktualnie dostęp do leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce - najnowszy raport

W czasie pandemii COVID-19 wystąpił istotny spadek liczby pacjentów z SM, którym udzielano świadczenia opieki zdrowotnej. Zauważalna była zmiana struktury świadczeń szpitalnych, gdzie przy ograniczeniu liczby hospitalizacji oraz utrudnionym dostępie do świadczeń ambulatoryjnych, pacjenci zmuszeni byli korzystać z pomocy doraźnej w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Należy spodziewać się, że 4. fala pandemii może ponownie utrudnić dostępność do realizacji świadczeń.
2021-10-26 13:07

Pierwszy Światowy Dzień Amyloidozy

W tym roku Światowy Dzień Amyloidozy będziemy obchodzić po raz pierwszy. Jego pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na tę rzadką chorobę i sytuację pacjentów. Ambasadorem Światowego Dnia Amyloidozy został Eric Emmanuel Schmitt, francusko-belgijski dramaturg, eseista i powieściopisarz. Do rozwoju amyloidozy dochodzi w wyniku odkładania się w organizmie złogów białka o nieprawidłowej strukturze. Gromadzące się złogi zaburzają prawidłową funkcję tkanek i narządów. Gdy białko odkłada się w sercu, dochodzi do rozwoju zaburzeń pracy serca oraz niewydolności serca, a gdy w nerwach – rozwija się polineuropatia obwodowa.
2021-10-26 12:18

NIL apeluje do lekarzy o przestrzeganie 48-godzinnego tygodnia pracy

Naczlena Rada Lekarska zwracając uwagę na znaczne przeciążenie lekarzy i lekarzy dentystów pracą spowodowane występującymi od wielu lat brakami kadrowymi w szczególności w publicznym systemie ochrony zdrowia, a także zwiększonym nakładem pracy w okresie pandemii, apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów o spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa pacjentów przez pryzmat własnego stanu zdrowia, przemęczenia czy przepracowania podczas niesienia im pomocy.
2021-10-26 10:11

NFZ przeprowadzi badanie opinii pacjentów oceniające pobyt w szpitalu

Jak informuje NFZ od 26 października br. do pacjentów, którzy przebywali ostatnio w szpitalu, będą dzwonić ankieterzy z prośbą o ocenę pobytu. Badanie ankietowe obejmuje dziewięć pytań dotyczących wyżywienia, uśmierzania bólu, komunikacji i przekazywanych informacji, czystości, zachowania ciszy w nocy czy włączania pacjenta w decyzje terapeutyczne.
2021-10-26 09:24