Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Trzecia dawka szczepienia przeciw Covid-19 - ruszyły zapisy dla wszystkich dorosłych

Od 2 listopada wszystkie osoby dorosłe będą mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Osoby w wieku 50+ otrzymują dawkę przypominającą już od 24 września.

2021-11-02 14:44

Polskim lekarzom po drodze ze smartfonem

Polscy lekarze oczekują większego udziału technologii mobilnych w medycynie – wynika z badania IQVIA dla Samsung. Aż 96% z nich uważa, że smartfony mogłyby być szerzej wykorzystywane w sektorze medycznym, a 9 na 10 deklaruje, że monitorowanie stanu pacjenta przy pomocy profesjonalnych aplikacji znacznie usprawnia opiekę. E-medycyna to dla nich też szansa na większą elastyczność zawodową.
2021-11-02 13:06

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej trafił do konsultacji publicznych

29 października Ministerstwo Zdrowia skierowało projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nr UD303 do konsultacji publicznych. Projekt ustawy wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych.
2021-11-02 12:46

Otyłość olbrzymia zaczyna się dużo wcześniej, niż nam się wydaje

Otyłość olbrzymia dla wielu z nas, jest abstrakcją, nie rozumiemy jak można doprowadzić do wagi zagrażającej życiu, powiedzmy 150 kg. Otyłość olbrzymia kojarzy się z niemożnością bądź trudnościami w poruszaniu, a nawet z kalectwem. Ale czy faktycznie otyłość olbrzymia dotyczy tylko skrajnego stadium otyłości? Dane są alarmujące w Polsce aż 700 tys. osób cierpi z powodu otyłości olbrzymiej.
2021-11-02 12:22

Dlaczego w Polsce zbyt rzadko stosuje się jednoczasową radiochemioterapię w niedrobnokomórkowym raku płuca

Liczba chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), którzy mogliby skorzystać z zastosowania jednoczasowej radiochemioterapii jest w Polsce co najmniej trzykrotnie wyższa niż liczba aktualnie leczonych metodą skojarzoną – tak wynika z raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca”. Jak pokazuje raport, w naszym kraju pokutuje brak wiedzy, również wśród onkologów, a także niewłaściwe warunki organizacyjne i niedostateczne finansowanie procedur radiochemioterapii.
2021-11-02 09:30

Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych po raz pierwszy odbędzie się 8 listopada

8 listopada 2021 przypadają pierwsze polskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Osób Dializowanych. Ustanowienie święta jest rezultatem wspólnych wysiłków organizacji związanych z opieką nefrologiczną – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych i środowisk pacjenckich. Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby chorego dializowanego oraz podnoszenie świadomości na temat profilaktyki i leczenia chorób nerek. Ogólnopolska sieć stacji dializ DaVita z dumą wspiera tę ważną inicjatywę.
2021-11-02 09:02

Wkrótce e-receptę będzie można zrealizować za granicą

Co konkretnie znajdzie się na unijnej e-recepcie? Są tam m.in.: dane pacjenta (imię i nazwisko, rok urodzenia), dane dotyczące lekarza, który przepisał receptę (m.in. jego dane adresowe), dane dotyczące produktu medycznego, którego recepta dotyczy, a także informacje dotyczące jego dawkowania /sposobu stosowania i okresu ważności recepty. E-recepta po zrealizowaniu będzie też zawierać dane dotyczące wydania leku, które będą przekazane do kraju, z którego pochodzi dany pacjent.
2021-10-29 15:04

Dr Tomasz Rutkowski: Miejsce zamieszkania nie powinno być czynnikiem selekcyjnym w dostępie do nowoczesnych metod leczenia

Jak podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Rutkowski, Kierownik Zakładu Radioterapii w Narodowym Centrum Radioterapii - Oddziale w Gliwicach - Praktycznie wszystkie rodzaje nowotworów złośliwych są obecnie leczone z zastosowaniem nowoczesnych technik radioterapii z tym, że ta nowoczesność jest już dostępna od blisko 20 lat i pewne rzeczy, które jeszcze 5 lat temu czy 10 lat temu były innowacyjne, obecnie stały się standardem na całym świecie, ale również w Polsce większość zakładów radioterapii ma dostęp to tego rodzaju technologii. Ale pozostaje część ciągle jeszcze bardzo nowoczesnych rozwiązań, którymi dysponuje Zakład Radioterapii w Gliwicach i jeszcze tylko kilka ośrodków w Polsce, które nie są jeszcze powszechnie dostępne. Do takich unikalnych narzędzi radioterapeutycznych można zaliczyć Cyber-knife, tomoterapię, radioterapię śródoperacyjną.
2021-10-29 10:50

„Kardiologia Prewencyjna 2021 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” - online dniach 18 – 20 XI 2021 r.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XIV Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „‚Kardiologia Prewencyjna 2021 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”.
Tegoroczna Konferencja będzie trwała trzy dni, od czwartku 18 listopada do soboty 20 listopada 2021 r. i przyjmie formę organizacyjną konferencji mieszanej. Wykładowcy i eksperci  będą wykładać ze studia w Krakowie, a wszystkie sesje będą transmitowane w Internecie.
2021-10-29 10:04

Życie po udarze – startuje kampania edukacyjna kierowana do osób po udarze i ich opiekunów

Cześć, jestem Anka. Mam prawie 35 lat. Do udaru doszło u mnie w wieku 31 lat i od tego czasu walczymy o… inną sprawność. Zawsze byłam aktywną osobą – robiłam pięć rzeczy na raz, a teraz jedna ciągnie się przez pół dnia. Dla mnie najtrudniejsza była akceptacja tego stanu. Ciągle jednak jeszcze tli się nadzieja, że będę mogła więcej mówi Ania, jedna z bohaterek kampanii edukacyjnej Życie po udarze. Udar mózgu wpływa nie tylko na życie osoby nim dotkniętej, ale także na funkcjonowanie jej opiekunów i bliskich[i]. Życie po udarze to nowe życie, pełne wyzwań, z którymi każdego roku w Polsce przychodzi się zmierzyć 75 tysiącom osób[ii].
2021-10-29 09:34

I Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości już 26-27 listopada

W obliczu rozwijającej się w Polsce epidemii otyłości oraz jej tragicznych w skutkach następstw, na początku 2021 r. zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, którego członkami zostali lekarze różnych specjalności, dietetycy, fizjoterapeuci i inni profesjonaliści medyczni reprezentujący środowisko zajmujące się leczeniem choroby otyłościowej. Niepokojące wyniki badań wskazują, że choroba u większości osób nią dotkniętych nie jest rozpoznawana, a zatem nie jest także leczona. Dlatego w dniach 26-27 listopada br. odbędzie się – w formule online – I Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w którym udział wezmą m.in. lekarze, dietetycy, fizjoterapeuci oraz inni profesjonaliści medyczni.
2021-10-28 15:35

Skuteczne leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS) staje się rzeczywistością

Dorośli pacjenci z ciężką postacią AZS decyzją Ministra Zdrowia od 1 listopada otrzymają refundację leczenia biologicznego dupilumabem w ramach nowego programu lekowego. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób, a 6,5% z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze, w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran, to choruje cały organizm pacjenta.
2021-10-28 14:55