Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Badanie AMULET: Nowy model teleopieki pozwala na redukcję hospitalizacji w niewydolności serca o 38 proc.
Wyniki badania AMULET[1], opublikowane na łamach European Journal of Heart Failure potwierdzają, że model teleopieki opartej na punktach ambulatoryjnych prowadzonych przez personel pielęgniarski, w których pacjent poddawany jest szczegółowej ocenie klinicznej i hemodynamicznej a jego wyniki są przez kardiologa konsultowane zdalnie, zmniejsza ryzyko pierwszej nieplanowej hospitalizacji z powodu zaostrzenia niewydolności serca w obserwacji 12-sto miesięcznej o 38 proc. oraz wszystkich nieplanowych hospitalizacji z powodu tej choroby o 36 proc. Randomizowane, prospektywne i kontrolowane badanie kliniczne zostało przeprowadzone przez zespół dziewięciu ośrodków kardiologicznych pod przewodnictwem Wojskowego Instytutu Medycznego. Zdaniem prof. Pawła Krzesińskiego z WIM liczba beneficjentów modelu AMULET to w Polsce setki tysięcy pacjentów z niewydolnością serca.
Gilbert Kolbe: Po 30 latach marazmu w ochronie zdrowia, przyszedł czas na konkretne i szerokie reformy
Pieniądze nie są panaceum na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. Potrzebna jest rzetelna, ambitna i odważna reforma opieki zdrowotnej, tak aby zapewnić wydolność systemu. W tej chwili dosypuje się pieniądze do „kosza z dziurą”. Sztandarowe 7% PKB na zdrowie, jak podają obecnie ekonomiści, nic nie zmieni, ze względu na inflację i wzrost kosztów. Trzeba sobie jasno powiedzieć, po 30 latach marazmu w ochronie zdrowia, przyszedł czas na konkretne i szerokie reformy. Obecnie co roku Polacy wydają ok. 25 mld. złotych na prywatną opiekę medyczną, bo nie otrzymują właściwej opieki w systemie publicznym. - przekonuje Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka, Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.
Technologie w dobrym rytmie - diagnostyka i leczenie zaburzeń rytmu serca
Superprecyzyjne, miniaturowe, bogate w nowe funkcje - nowoczesne technologie stosowane w diagnostyce i terapii zaburzeń rytmu serca pomagają w leczeniu pacjentów, dla których jeszcze niedawno medycyna nie miała alternatywy. O innowacyjnych narzędziach stosowanych w elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej dyskutowali eksperci konferencji „W Dobrym Rytmie”, która odbyła się w dniach 5-6 listopada 2021 roku.
Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny - kluczem profilaktyka
Najczęściej występujący wśród Polek typ nowotworu, jakim jest rak piersi, wykryty we wczesnym stadium jest dziś w wielu przypadkach niemal w 100 proc. uleczalny. Podstawą profilaktyki jest samobadanie piersi, ale kobiety często nie wiedzą, jak je poprawnie wykonać, zbyt rzadko zgłaszają się też na USG i mammografię. Szacuje się, że ok. 25 proc. kobiet, które zmarły z powodu raka piersi, mogłoby żyć, gdyby wcześniej wykonywały systematyczne badania lub zgłosiły się do lekarza na wcześniejszym etapie choroby.
Deinstytucjonalizacja opieki długoterminowej - potrzeba naszych czasów
Obecny od lat w dyskursie publicznym wielu krajów termin deinstytucjonalizacji od dłuższego czasu jest obecny również w polskiej polityce. Podkreśla to działalność Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, gdzie trwają prace nad strategiami deinstytucjonalizacji. Wprawdzie problem ten nie zawsze jest jednoznacznie rozumiany, a dyskusja dotyka niekiedy tylko wybranych aspektów zagadnienia, deinstytucjonalizacja jednak, jako temat rozważań i cel działań zyskuje sobie coraz ważniejsze miejsce w debatach publicznych i programach działania tak instytucji, jak i organizacji pozarządowych.
Gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce
W dniu 4 listopada ministerstwo zdrowia poinfomowało o 15 515 nowych zachorowaniach na Covid-19 w Polsce, to o ponad 5 tysięcy przypadków więcej niż w dniu wczorajszym. W ciągu ostatniej doby zmarło 250 chorych.
W czasie pandemii spadła wykrywalność raka prostaty we wczesnym stadium
– Ponad 70 proc. mężczyzn zgłasza się do naszej kliniki za namową córek, żon i partnerek. Sami z siebie prędzej zajmą się badaniami profilaktycznymi swojego samochodu niż własnego zdrowia – mówi urolog, dr Stefan W. Czarniecki z HIFU CLINIC, Grupa LUX MED. Jak podkreśla, wcześnie wykryty rak prostaty – najczęściej występujący wśród mężczyzn typ nowotworu – jest w ponad 90 proc. uleczalny.
Dolny Śląsk: Powstaje kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu i Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu łączą siły. Dzięki połączeniu będą funkcjonować jako jeden podmiot, pozwoli to na stworzenie w przyszłości na ich bazie kompleksowego ośrodka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji już trwają, natomiast koniec prac budowlanych planuje się na koniec 2023 roku.
XI Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego - zarejestruj się już dziś
Polskie Towarzystwo Lipodologiczne ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w tegorocznej, XI edycji Kongresu PTL w dniach 3 - 5 grudnia b.r. To 3-dniowe wydarzenie, podczas którego mogą Państwo liczyć na dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne, dużą ilość wiedzy oraz najnowszych informacji przeznaczonych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.
W listopadzie postaw na badania profilaktyczne w kierunku raka pęcherza
Rozpoczął się listopad, a wraz nim coroczna, międzynarodowa akcja Movember, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim dotykających ich nowotworów układu moczowo-płciowego. Niestety, choroby urologiczne to wciąż temat tabu, co sprawia, że zbyt często diagnozowane są w zaawansowanym stadium. Drugim najczęstszym nowotworem urologicznym i jednocześnie czwartym najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn jest rak pęcherza moczowego.
Chirurgia robotyczna skuteczna w walce z rakiem prostaty
Nowotwór męskich narządów płciowych jest drugim co do częstotliwości wykrywanym nowotworem u mężczyzn w Polsce. Z okazji corocznej kampanii społecznej Movember prowadzonej w listopadzie rozmawiamy o profilaktyce i leczeniu nowotworów prostaty i jąder z drem n. med. Pawłem Salwą, kierownikiem Oddziału Urologii Szpitala Medicover i najbardziej doświadczonym operatorem robota da Vinci w Polsce.
Ponad 10 tysięcy zachorowań na Covid-19 - nowy rekord czwartej fali
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (środa) 3 listopada 2021 r. o 10 429 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. To nowy rekord czwartek fali koronawiruda w Polsce. W porównaniu tydzień temu odnotowano 8361 zakażeniach.