Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Cukrzyca typu 2 u pacjentów onkologicznych – na co zwracać uwagę?
W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliony osób[1]. To przewlekła choroba, w której prewencji i leczeniu duże znaczenie ma odpowiednia dieta i aktywny styl życia. Ustabilizowanie poziomu glikemii staje się prawdziwym wyzwaniem zwłaszcza u pacjentów diabetologicznych z chorobą nowotworową, ze względu na wyniszczenie organizmu oraz towarzyszące w trakcie terapii dolegliwości ze strony układu pokarmowego, utrudniające spożywanie produktów. Wsparciem w codziennym komponowaniu posiłków oraz złagodzeniem działań niepożądanych okazać się może żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
Tydzień wiedzy o wrodzonych wadach serca 7-14 lutego
Łatwiejszy dostęp do rehabilitacji kardiologicznej, wsparcie psychologiczne oraz profilaktyka zakażeń wirusem RS to od kilku lat największe potrzeby wymieniane przez rodziców dzieci z wrodzonymi wadami serca (WWS). 7 lutego rozpoczyna się Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Z tej okazji Fundacja Serce Dziecka przypomina o problemach z jakimi borykają się rodzice dzieci w WWS i polska kardiologia.
Pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W poniedziałek dotarły do nas druzgocące informacje o trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziło Turcję i Syrię. W dzień nadal występowały wstrząsy wtórne, a liczba ofiar przekroczyła 2000. Kolejne oosby czekają na pilną pomoc. Do Turcji pojechały m.in. grupy strażaków z Polski.
Chłoniak z komórek płaszcza - biała plama na mapie potrzeb pacjentów hematoonkologicznych
Jest rzadki, ma złe rokowanie i stanowi prawdziwe wyzwanie dla hematologów. Co roku w Polsce około 300 osób słyszy diagnozę. Na szczęście nauka i medycyna nie pozostają w tyle. W ostatnich latach pojawiły się nowe metody leczenia.
Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór
Nowotworowy to obecnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – stanowią drugą po chorobach układu krążenia przyczynę śmierci. Rocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 100 000 osób, co stanowi ponad 25% zgonów. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem eksperci Grupy American Heart of Poland wyjaśniali, jak minimalizować ryzyko zachorowania na raka, o czym pamiętać, by zwiększyć szansę na jego wczesne wykrycie, a także jakie są metody wspierające leczenie onkologiczne.
Radioterapia stereotaktyczna – skuteczne oręże w walce z rakiem płuca
Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Rakiem rozmawialiśmy z doktorem Joost’em Nuyttens, radioterapeutą onkologicznym i głównym badaczem w Instytucie Onkologii w Rotterdamie, Erasmus MC Cancer Institute, o wskazaniach do radioterapii stereotaktycznej raka płuca (SBRT), najnowszych praktykach oraz wynikach niedawno opublikowanego badania poświęconego pacjentom z centralną lokalizacją guza w płucach leczonych za pomocą CyberKnife.
Rak. To Się Leczy – kluczem szybka i kompleksowa diagnostyka
3 lutego 2023 r. z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Rakiem w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Fundacji TO SIĘ LECZY, spotkali się wybitni eksperci i organizacje pacjentów, aby wspólnie przełamywać tabu związane z nowotworami, motywować i zachęcać do badań profilaktycznych oraz samokontroli. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji kampanii „RAK. TO SIĘ LECZY!” była rola wczesnej oraz kompleksowej diagnostyki w skutecznym leczeniu nowotworów oraz zmapowanie sytuacji w zakresie wdrażania kompleksowej opieki onkologicznej w Polsce.
Słowa, które dają nadzieję i określają drogę – jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”. W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc. – Tuż po diagnozie naprawdę ważne było dla mnie to, że miałam wokół siebie bliskich i ich wsparcie, czułam, że mnie kochają i chcą mi pomóc w tej trudnej sytuacji. Z miłości płynie moc, która daje siłę do leczenia onkologicznego – wyznaje Katarzyna Chmielewska-Wojciechowska, Prezeska Zarządu Fundacji Życie z rakiem.
Dlaczego tak ważna jest kolonoskopia. Zapisz się na bezpłatne badania
18 tys. zachorowań rocznie, 12,5 tys. zgonów – rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby.
Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia - II Konferencja Rzecznika Praw Pacjenta i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
Rzecznik Praw Pacjenta zaprasza do uczestnictwa w drugiej konferencji poświęconej tematowi bezpieczeństwa pacjenta i jakości w ochronie zdrowia, podczas której omówimy m.in. główne założenia procedowanej ustawy o jakości oraz wynikające z niej wyzwania dla podmiotów leczniczych.
Powszechna edukacja zdrowotna, łatwiejszy dostęp do diagnostyki i specjalistów - to podstawy optymalizacji leczenia pacjentów z rakiem prostaty
Rak gruczołu krokowego to najczęściej występujący nowotwór u polskich mężczyzn oraz druga przyczyna zgonów z powodów onkologicznych wśród panów. Dlatego jego wczesne wykrywanie i optymalne leczenie powinno stać się priorytetem w opiece zdrowotnej w naszym kraju - podkreślali eksperci podczas konferencji poświęconej raportowi na temat metod poprawy sytuacji chorych na raka prostaty. Opracowanie zostało przygotowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich.
Uważaj na lampy UV do utwardzania lakieru. Polscy eksperci: trzeba mieć świadomość zagrożenia onkologicznego
Osoby, które decydują się na wykorzystywanie promieniowania UV do utwardzania lakieru, muszą mieć świadomość zagrożenia onkologicznego, jakie może się z tym wiązać. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na użycie takiej lampy, to niech to będzie sporadyczne zastosowanie połączone z maksymalnym zabezpieczeniem skóry dłoni kremem z filtrem osłabiającym UV - mówi prof. Wojciech M. Wysocki, odnosząc się do doniesień na temat rakotwórczego wpływu lamp UV do manicure`u hybrydowego.