Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką

Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat, działający już od pierwszego dnia podania. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. Astma to jedna z coraz powszechniejszych, poważnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich o tym wie. Odrębnym podtypem astmy jest astma ciężka, która dotyka około 3,7% populacji astmatyków. Ta postać choroby bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie z powodu częstych zaostrzeń i hospitalizacji. Chorzy na astmę ciężką mają dziś dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia biologicznego, ale jest ono stosowane zdecydowanie za rzadko.

2019-12-20 10:30

List otwarty do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ, związany z aktualną sytuacją na rynku ochrony zdrowia

FORMEDIS jest firmą od ponad 10 lat zajmującą się audytowaniem działalności podmiotów leczniczych, w tym w szczególności szpitali publicznych, oraz opracowywaniem – na bazie wniosków wynikających z przeprowadzonych audytów – programów restrukturyzujących ich działalność oraz restrukturyzujących ich zadłużenie.Niestety – z przykrością – musimy stwierdzić, że z roku na rok sytuacja finansowa audytowanych przez nas szpitali publicznych jest coraz gorsza, a już z nieukrywanym przerażeniem obserwujemy wyniki finansowe szpitali generowane w bieżącym roku. Bardzo niska ocena polskiego rynku ochrony zdrowia, to nie jest tylko nasze spostrzeżenie – w rankingu poziomu ochrony zdrowia Euro Health Consumer Index, polska ochrona zdrowia od lat postrzegana jest jako jedna z najgorszych w Europie - w 2018 zajęliśmy 32. miejsce na 35. sklasyfikowanych krajów europejskich (za nami znalazły się tylko: Węgry, Rumunia, Albania). Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jakkolwiek przyczyna aktualnej trudnej sytuacji finansowej szpitali, jak i odległa – w ww. rankingu - lokata polskiej ochrony zdrowia, jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań i ciągłych – często błędnych i nieskoordynowanych - zmian polskiego systemu ochrony zdrowia, to Panowie, jako osoby aktualnie wytyczające kierunki polityki zdrowotnej kraju, mają możliwość, a zarazem ogromną szansę, „uzdrowienia” systemu.

2019-12-20 10:18

AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski – razem w poszukiwaniu nowych terapii i nie tylko

AstraZeneca Pharma Poland i Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę o współpracy. Studenci i naukowcy UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę o sektorze innowacji farmaceutycznych. Natomiast będąca w światowej czołówce najbardziej innowacyjnych firma biofarmaceutyczna jaką jest AstraZeneca zyska możliwość rozwijania wybranych pomysłów naukowców UW i przekuwania ich w praktyczne sposoby leczenia dla pacjentów na całym świecie.
2019-12-20 08:15

2019 rok kończymy z dobrymi wiadomościami dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową

Przewlekła białaczka limfocytowa to najczęściej występujący nowotwór krwi. W Polsce choruje na nią ok. 17 000 osób, a każdego roku diagnozuje się 1 900 nowych przypadków. Pacjenci z tą chorobą jak dotąd nie mają swojej organizacji, stąd o ich potrzebach nie mówi się często. Z tego powodu polskie organizacje pacjentów z nowotworami krwi postanowiły ogłosić 16 grudnia Krajowym Dniem Chorych na Przewlekłą Białaczkę Limfocytową. Z tej okazji w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie odbyło się spotkanie edukacyjne, w którym wzięła udział Pierwsza Dama RP – Pani Agata Kornhauser-Duda oraz ministrowie – Maciej Miłkowski i Sławomir Gadomski. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Hematoonkologiczni i Fundację DKMS we współpracy z dyrekcją Instytutu.
2019-12-19 14:54

Komentarz Szymona Chrostowskiego – Prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Przewodniczącego Polskiej Grupy Sterującej All.Can

Pozytywna opinia Prezesa AOTMiT w sprawie objęcia refundacją terapii niwolumabem z ipilimumabem u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki to kluczowy krok na drodze do uzyskania przez chorych dostępu do tej terapii. Oznacza to, że od sfinansowania leczenia przez państwo dzieli nas już tylko decyzja Ministra Zdrowia.
2019-12-19 12:01

Pozytywna ocena AOTMiT nowego schematu w leczeniu raka nerki

9 grudnia 2019 Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ślad za opinią Rady Przejrzystości, uznał za zasadne finansowanie ze środków publicznych leku niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem w ramach programu lekowego “Leczenie raka nerki (ICD-10 C64)”. Oznacza to, że tylko krok dzieli polskich pacjentów od refundacji leczenia raka nerki w pierwszej linii za pomocą skojarzonej immunoterapii.
2019-12-19 11:59

Więcej swobody wyboru dla lekarza. Program lekowy leczenia raka jelita grubego trzeba poprawić.

Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych przyniosły chorym zmagającym się z rakiem jelita grubego wiele korzyści. Do programu lekowego włączono Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z tipiracylem) – długo wyczekiwaną terapię, która umożliwiła chorym dostęp do leczenia w tzw. III i IV linii.  To bardzo ważna zmiana – przybliża polski standard leczenia raka jelita grubego do zaleceń europejskich. Drugą zmianą są tak zwane „wakacje od chemioterapii”. Oznacza to, że przy leczeniu paliatywnym chorych zmagających się z rakiem jelita grubego, chemioterapia pierwszego rzutu w połączeniu z lekami celowanymi nie musi być kontynuowana w pełnym składzie aż do momentu progresji choroby. Jednocześnie liczne badania kliniczne potwierdzają, że skrócenie stosowania chemioterapii jest możliwe bez znaczącego zmniejszenia jej skuteczności, o ile przerwane leczenie zostanie wznowione w przyszłości. Jednak coraz częściej eksperci mówią o jeszcze jednej koniecznej korekcie istniejącego programu lekowego w zakresie pierwszej linii leczenia.

2019-12-13 14:51

Narodowa Strategia Onkologiczna przekazana do dalszych konsultacji

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt Narodowej Strategii Onkologicznej, który ma zastąpić obecnie funkcjonujący Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

2019-12-06 12:35

Piła zawiązuje samorządową koalicję na rzecz przeciwdziałania osteoporozie

Dzięki inicjatywie Prezydenta miasta Piły i Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” mieszkańcy północnej Wielkopolski będą mieli szansę diagnozować i leczyć osteoporozę.

2019-12-06 08:34

Komunikat na temat leków na cukrzycę

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia zostało zorganizowane spotkanie robocze.
2019-12-04 12:37

Nowoczesne terapie SM skutecznie hamują zmniejszenie objętości mózgu. Istnieje wysoka potrzeba edukacji w tym zakresie

W ostatnich latach specjaliści oceniając skuteczność terapeutyczną stwardnienia rozsianego (SM) przywiązują coraz większą wagę do zmniejszenia objętości mózgu. Jednym z objawów zachodzących zmian, odczuwanych przez osoby z SM, mogą być zaburzenia funkcji poznawczych wpływające znacząco na stan jakości życia chorych.
2019-11-29 15:03

Z Sejmu do NIK

Tadeusz Dziuba, wieloletni członek Sejmowej Komisji Zdrowia w poprzednich latach, został Wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli.
2019-11-29 11:21