Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Technologie nielekowe w kardiologii - pomoc dla chorych z arytmią

Szybsze wdrożenie nowych technologii nielekowych przełożyłoby się na poprawę sytuacji zdrowotnej ponad pół miliona chorych z arytmią.

2020-01-15 11:49

Kobiety ciężarne w Polsce pod coraz lepszą opieką

Śmiertelność okołoporodowa matek w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ponadto od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Reguluje ono m.in. kwestie dostępności znieczulenia okołoporodowego oraz ma przyczynić się do zmniejszenia liczby interwencji medycznych, niewynikających ze wskazań medycznych, w tym cięć cesarskich.

 

2020-01-15 10:44

Medycyna nuklearna 2020 - wyzwania i priorytety

Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej zdefiniowało najważniejsze wyzwania i priorytety w dziedzinie diagnostyki i terapii izotopowej w Polsce. Wśród celów na rok 2020 wskazano konieczność pilnej aktualizacji wycen i wskazań oraz poprawę dostępności do procedur medycyny nuklearnej, zmiany w zakresie otoczenia regulacyjno-administracyjnego i działania edukacyjne kierowane do opinii publicznej, środowiska lekarskiego i interesariuszy ochrony zdrowia.

2020-01-15 08:51

„Stop WZW C!” wystartowała kampania edukacyjna

„Stop WZW C!” – pod takim hasłem 13 stycznia br. Polska Unia Organizacji Pacjentów wraz z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Fundacją Urszuli Jaworskiej zainaugurowała kampanię edukacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jakim jest zakażenie HCV oraz potrzeba badań profilaktycznych w kierunku wirusa WZW C. Inicjatorem akcji jest Polska Unia Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, która od lat prowadzi działalność edukacyjną oraz udziela wsparcia pacjentom w dążeniu do zapewnienia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mających strategiczne znaczenie dla stanu zdrowia społeczeństwa.

2020-01-14 14:45

Ministerstwo Zdrowia zleciło analizę bezpieczeństwa i wpływu na zdrowie substancji słodzących

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przeanalizuje wpływ substancji słodzących na bezpieczeństwo zdrowotne. Działanie te wynikają z propozycji wdrożenia nowego podatku tzw. cukrowego.

2020-01-14 11:45

Kamienna Góra walczy z osteoporozą

W Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku podpisana została kolejna deklaracja - list intencyjny Samorządowej Koalicji na Rzecz Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych.

2020-01-14 09:44

Gdańsk: pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci

W grudniu 2019 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pionierską operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez wykonywania sternotomii - bez otwarcia klatki piersiowej pacjenta.

2020-01-13 16:23

Postępy w profilaktyce nowotworów – stan na 2019 r. i nowe kierunki badań w 2020 r.

Serwis Zdrowie oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowały konferencję prasową: „Postępy w profilaktyce nowotworów – stan na 2019 r. i nowe kierunki badań w 2020 r.”

2020-01-10 15:26

Pacjenci z Przewlekłą Białaczką Limfocytową nadal pozostają bez dostępnej terapii

7 stycznia br. Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej zaapelowała do posłów i senatorów z Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie działań na rzecz uzupełnienia schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej. Organizacja alarmuje, że dziś wielu pacjentów z PBL pozostaje bez dostępnej opcji terapeutycznej. Uzupełnienie schematu w ramach refundacji popierają czołowi polscy eksperci z dziedziny hematoonkologii.

2020-01-10 09:25

Pierwsze polskie sześcioraczki zostały zabezpieczone przed wirusem RS.

Gdyby Zosia, Kaja, Malwina, Nela, Filip i Tymon, czyli pierwsze polskie sześcioraczki urodziły się 2 lata temu nie miałyby możliwości otrzymać bezpłatnej immunoprofilaktyki zabezpieczającej je przed groźnym wirusem RS. Być może dzisiaj zamiast bawić się w domu zmagałyby się w szpitalu z zapaleniem oskrzeli, ponieważ wtedy program lekowy nie obejmował dzieci urodzonych po 28. tygodniu ciąży. Dzięki Ministerstwu Zdrowia od 1 marca 2018 roku program profilaktyki zakażeń wirusem RS został rozszerzony i teraz z zabezpieczenia mogą skorzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży.

2020-01-03 09:20

Bezpieczny kierowca z kardiowerterem-defibrylatorem

Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Czy mając wszczepiony kardiowerter-defibrylator (ICD, implantable cardioverter-defibrillator) można prowadzić samochód?

2020-01-02 10:25

Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką

Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat, działający już od pierwszego dnia podania. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. Astma to jedna z coraz powszechniejszych, poważnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich o tym wie. Odrębnym podtypem astmy jest astma ciężka, która dotyka około 3,7% populacji astmatyków. Ta postać choroby bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie z powodu częstych zaostrzeń i hospitalizacji. Chorzy na astmę ciężką mają dziś dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia biologicznego, ale jest ono stosowane zdecydowanie za rzadko.

2019-12-20 10:30