Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
GIS wprowadził monitoring związany z e-papierosami
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wprowadzeniu monitoringu po doniesieniach o przypadkach śmiertelnych w Polsce, które mogą być związane z e-papierosami.
Zgoda pacjenta - to warto wiedzieć
Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Od 4 lutego rusza „Europe’s beating cancer plan”
Już 4 lutego Stella Kyriakides rozpocznie konsultacje europejskiego „cancer planu” i przedstawi plan walki z nowotworami
Szczepienia - to się opłaca!
- Mam poczucie niespełnienia, że nie udało się wprowadzić zmian w 2019 r. w Programie Szczepień Ochronnych, ale głęboko wierzę, że szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV będą zaraz wprowadzone - tak swoją wypowiedź rozpoczął prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podczas sesji „Rozliczmy się! O oszczędnościach płynących ze szczepień ochronnych”, która odbyła się na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”.
W polskiej neonatologii, oprócz sukcesów, są problemy do rozwiązania
Polska neonatologia, choć jest młodą dziedziną medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki organizacji opieki neonatologicznej w Polsce, nakładom finansowym na sprzęt, ale przede wszystkim dzięki doskonałym specjalistom, którzy każdego dnia walczą o życie i zdrowie najmniejszych i najbardziej niedojrzałych noworodków. O tym, co udało się osiągnąć w neonatologii w ostatnim czasie i jakie są priorytety środowiska neonatologicznego na następne lata dyskutowali eksperci podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2020” w panelu „Priorytety w neonatologii”. W panelu udział wzięli: prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka oraz wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!
Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era”
to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zniesienie limitów porad lekarskich
Minister Łukasz Szumowski poinformował o tym przedstawiając plany resortu na kolejną kadencję.
Nauczanie o zdrowiu od przyszłego roku w szkołach
Ministerstwo Zdrowia zapowiada od przyszłego roku szkolnego pojawienie się nauczania o zdrowiu publicznym.
Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw Zdrowotnej Polityki Senioralnej
Towarzystwa Medyczne popierają apel w sprawie potępienia nagonki medialnej na Profesora Tomasza Grodzkiego
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) rozpoczyna działalność
15 stycznia 2020 roku Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) zainaugurowała swoją działalność. Organizacja parasolowa zrzeszająca osiem organizacji pacjentów została powołana, aby wspierać zmiany w systemie opieki zdrowotnej w obszarze onkologii. Pierwszym projektem OFO ma być monitoring obietnic złożonych przez polityków chorym oraz ich bliskim.