NCCN: zalecenia opieki nad dziećmi z ostrą białaczką limfoblastyczną
Opublikowane 17 czerwca 2020
NCCN ogłosił publikację nowych wersji wytycznych dotyczących ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci (ALL) przetłumaczonych na języki chiński, francuski, japoński, portugalski i hiszpański. ALL to najczęstszy nowotwór rozpoznawany u dzieci o wysokim współczynniku wyleczeń w przypadku stosowania współczesnych terapii opartych na dowodach. [1] Wytyczne NCCN są tworzone i aktualizowane przez czołowych ekspertów z wielu różnych dziedzin medycyny. Zawierają one kompleksowe i aktualne zalecenia dotyczące leczenia pacjentów, w tym dzieci, chorych na nowotwory w warunkach pozaklinicznych.
Więcej młodych żyć uda się uratować dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnego leczenia opartego na dowodach” – powiedział Robert W. Carlson, MD, dyrektor zarządzający NCCN. - Postęp, jaki zaobserwowaliśmy w ostatnich latach jeśli chodzi o leczenie ALL u dzieci jest niesamowity, a możemy poprawić wynik nawet bardziej, zapewniając, że najlepsze praktyki dotrą do każdego zakamarka na świecie. Zbliżamy się do osiągnięcia tego celu poprzez uczynienie specjalistycznych wytycznych NCCM opartych na dowodach i porozumieniu bardziej dostępnymi dla ludzi, którzy nie mówią po angielsku”.
Angielskojęzyczna wersja Wytycznych NCCN dla ALL u dzieci została po raz pierwszy opublikowana w maju 2019 roku. Zawierają one typowe algorytmy leczenia, takie jak protokoły chemioterapii skojarzonej, jak również innowacyjne rozwiązania w zakresie terapii celowanych oraz immunoterapii CAR-T. Wytyczne mają za zadanie pomagać w leczeniu pacjentów, począwszy od wieku niemowlęcego, przez okres dorastania aż do wczesnej dorosłości.
Przetłumaczone wytyczne są dostępne bezpłatnie do wykorzystania w celach niezarobkowych na stronie NCCN.org/global lub za pośrednictwem wirtualnej biblioteki aplikacji NCCN Guidelines®.
Oddział Międzynarodowy NCCN stale aktualizuje i poszerza adaptacje i tłumaczenia Wytycznych NCCN dla wszystkich głównych typów nowotworów oraz opieki paliatywnej czy prewencji. Tylko w tym roku opublikowano ponad 40 nowych tłumaczeń, w tym wytyczne kliniczne i wersje w języku przystępnym dla pacjentów. NCCN dostarcza również Ram Stratyfikacji Zasobów w zakresie Wytycznych NCCN (NCCN Framework™) oraz NCCN Harmonized Guidelines™ z zaleceniami optymalnych rozwiązań oraz pragmatycznym podejściem do wdrożenia leczenia w warunkach ograniczonego dostępu do zasobów (np. w państwach gdzie notuje się niskie lub umiarkowane zarobki). Więcej informacji na temat trwającej obecnie współpracy NCCN z Afrykańską Koalicją na rzecz Leczenia Nowotworów w państwach subsaharyjskich, Amerykańskim Towarzystwem na rzecz Walki z Rakiem, inicjatywą Clinton Health Access Initiative i IBM dostępne są na stronie AlliedAgainstCancer.org
Bezpłatne zalecenia w zakresie samoopieki i radzenia sobie ze stresem dla pacjentów chorych na raka, ich opiekunów oraz świadczeniodawców podczas pandemii COVID-19 są obecnie dostępne w językach angielskim, chińskim i hiszpańskim na stronie:
NCCN.org/covid-19.
National Comprehensive Cancer Network
The National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) jest organizacją non-profit zrzeszającą czołowe centra leczenia nowotworów, które skupiają się na opiece nad pacjentami, prowadzeniem badań oraz edukacją. Działania NCCN są dedykowane poprawie jakości efektywnej, wydajnej i ogólnie dostępnej opieki dla pacjentów chorych na nowotwory, aby polepszyć jakośćw ich życia. Wytycznie dotyczące Praktyki Klinicznej w zakresie Onkologii NCCN (NCCN Guidelines®) dostarczają przejrzyste, oparte na dowodach i poparte przez ekspertów zalecenia dla kierunków klinicznych i polityki leczenia nowotworów w formie bardzo dogłębnych i często aktualizowanych wytycznych dotyczących praktyki klinicznej dostępnych w każdej dziedzinie medycyny. NCCN Guidelines for Patients® to specjalistyczne informacje dotyczące leczenia nowotworów, mające na celu wesprzeć pacjentów i opiekunów poprzez pomoc fundacji NCCN Foundation® . NCCN przyczynia się także do postępu w zakresie ciągłego kształcenia, globalnych inicjatyw, polityki oraz współpracy w zakresie badań publikacji onkologicznych. Więcej informacji na stronie NCCN.org oraz na kontach społecznościowych NCCN: na Facebooku @NCCNorg, Instagramie @NCCNorg i Twitterze @NCCN.
Przypisy:
[1] Esparza SD, Sakamoto KM, Topics in pediatric leukemia-acute lymphoblastic leukemia. MedGenMed 2005;7:23. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16369328. Ma H, Sun H Sun X. Survival improvement by decade of patients aged 0-14 years with acute lymphoblastic leukemia: a SEER analysis. Sci Rep 2014;4:4227. Dostępne na stronie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24572378.
Źródło: PAP