Minister Zdrowia apeluje do pacjentów onkologicznych

Opublikowane 12 maja 2020
Minister Zdrowia apeluje do pacjentów onkologicznych
Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, apeluje do obywateli i pacjentów onkologicznych o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego.

 

Jak podkreśla minister zdrowia, pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby.

Jak czytamy w apelu, "niestety, z obawy przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 odnotowano spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych, a także wzrost liczby pacjentów odwołujących wizyty. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie leczenia onkologicznego daje zdecydowanie gorsze rokowania na wyleczenie."

Łukasz Szumowski zapewnia, że
"w dobie pandemii COVID-19 szpitale/oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym korzystania ze środków ochrony osobistej. Dzięki wprowadzonym standardom, zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym."

Jednocześnie Minister przypomina, że "możliwe jest uzyskanie konsultacji z lekarzem za pomocą teleporady. W tym celu należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem zdrowia lub umówić się na teleporadę korzystając ze strony pacjent.gov.pl." 

Od maja br. następuje stopniowe odmrażanie nie tylko gospodarki, ale również ochrony zdrowia. Dzięki szybkiemu wdrożeniu specjalnych zasad sanitarnych, podmioty lecznicze ponownie zaczynają realizować programy profilaktyki onkologicznej. 

Łukasz Szumowski apeluje:
"mając na uwadze kluczowy czynnik rokowań jakim jest stadium nowotworu, apeluję do wszystkich Polaków, o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych."

Więcej informacji na temat dostępnych programów profilaktyki onkologicznej można uzyskać na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz pacjent.gov.pl.

Informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych, można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta.


Z podobnymi apelami zwracali się także onkolodzy i organizacje pacjentów. Polecamy wywiad z prof. Piotrem Rutkowskim z Narodowego Centrum Onkologii - POLSKA ONKOLOGIA W DOBIE EPIDEMII

Źródło: Ministeterstwo Zdrowia
Foto: premier.gov.pl, materiały dla mediów