Zdrowie - Wspólna Sprawa

Zdrowie - Wspólna Sprawa to cykl debat eksperckich organizowanych przez redakcję MedicalPress wraz z kluczowymi ekspertami klinicznymi, ochrony zdrowia, ekonomii, decydentami oraz przedstawicielami środowiska pacjentów.

Celem debat jest wspólne poszukanie konkretnych rozwiazań poprawy sytuacji w danym obszarze zdrowotnym oraz stworzenie listy postulatów i rekomendacji, które będą przekazywane najważniejszym instytucjom i decydentom w kraju.




Zdrowie - Wspólna Sprawa

Kilkanaście lub więcej papierosów wypala po diagnozie 46% pacjentów onkologicznych i 61% pacjentów kardiologicznych – alarmujące wyniki badań

W ciągu trzech ostatnich lat odsetek Polaków deklarujących palenie papierosów zaczął niepokojąco rosnąć i wynosi obecnie prawie 29% (dane PAN z 2023 r.), według danych Eurobarometru – 26%. Wśród nich są pacjenci – osoby które już zachorowały, a kontynuacja palenia może nie tylko dalej szkodzić ich zdrowiu, ale także zaprzepaścić efekty leczenia i zwiększyć liczbę powikłań. Wiele z nich podejmuje próby rzucenia palenia, jednak bez efektu, brakuje bowiem systemowego wsparcia w walce z uzależnieniem od tytoniu.
2023-05-30 15:51

Bez usprawnienia procesu diagnostyki nie będzie sukcesów w leczeniu raka płuca

- Rak płuca jest największym zagrożeniem zdrowotnym wśród wszystkich nowotworów z jakimi mamy do czynienia - mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski podczas debaty Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". - Mimo że mamy rewolucję w leczeniu raka płuca, to cały czas ścieżka diagnostyczna i dostęp do terapii jest ograniczony w Polsce. I to jest bardzo duży problem. Stąd konieczne jest zaangażowanie kolegów lekarzy rodzinnych, pulmonologów, torakochirurgów, onkologów i diagnostów molekularnych, jak również patomorfologów.
2023-05-26 11:18

Zdrowie w centrum działań Gemini. Raport CSR za 2022 rok

Innowacyjne rozwiązania i technologie wspierające Pacjentów, promowanie zdrowego stylu życia i popularyzowanie ekologii w łańcuchu dostaw – to główne kroki z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu podjęte przez Gemini w 2022 roku. Działania te są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju i zostały wykazane w wydanym właśnie Raporcie CSR za 2022 rok.

2023-05-22 16:03

Plan pracy Rady Przejrzystości AOTMiT na czerwiec

Opublikowano szczegółowy plan pracy Rady Przejrzystości działającej przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 09.05.2023 r. na okres od 1.06.2023 r. do 30.06.2023 r.

2023-05-22 15:38

Prawo.pl: powszechny program szczepień na HPV bez kampanii informacyjnej

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.
2023-05-19 16:54

Terapie ukierunkowane molekularnie - od diagnostyki do skutecznego leczenia (debata ekspercka)

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu eksperckim z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęconym roli diagnostyki molekularnej i terapiom ukierunkowanym molekularnie w skutecznym leczeniu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka płuca, czerniaka, raka piersi czy jelita grubego. Transmisja debaty odbędzie się na żywo 25 maja o godz. 15:00 na kanale youtube.com/@Medicalpress.
2023-05-10 11:07

Akademia Managera Ochrony Zdrowia – największa konferencja stworzona dla praktyków

2 dni, 8 paneli dyskusyjnych i czołowi praktycy związani z ochroną zdrowia w Polsce. Tak w skrócie zapowiada się tegoroczna edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia – konferencji stworzonej dla specjalistów związanych z branżą medyczną, którzy na co dzień zajmują się rozwojem i prawidłowym funkcjonowaniem placówek ratujących zdrowie i życie pacjentów. Wśród prelegentów tegorocznej, 8. już edycji pojawią się m.in.: Anna Rulkiewicz stojąca na czele grupy LUX MED, kardiolog lek. Agnieszka Graczyk Szuster i Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 maja w Warszawie.

2023-05-05 12:21

Bariery w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce - jak wykorzystać przełom w leczeniu raka płuca

- Tylko ok. 20% pacjentów korzysta z programu lekowego raka płuca, a powinno minimum 40-50%, to jest przerażające. Nadal jest wiele do zrobienia w usprawnieniu ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej pacjenta. Mamy w raku płuca największy przełom w leczeniu od lat, a nie korzystamy z niego.  – alarmował prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podczas debaty „Aktualne wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce” z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
2023-04-27 09:10

EKG 2023: konflikt między prywatną a publiczną służbą zdrowia nikomu nie służy

Współpraca między prywatną a publiczną służbą zdrowia jest niezwykle ważna, bo obydwa systemy się uzupełniają. Według Anny Rulkiewicz, prezeski Grupy LUX MED, sektor prywatny wspiera kształcenie lekarzy m.in. poprzez studia podyplomowe, dając miejsca rezydenckie czy organizując staże. Anna Rulkiewicz wzięła udział w panelu „Finansowane systemu ochrony zdrowia”, który odbył się pierwszego dnia XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2023-04-26 13:38

Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce - debata z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa"

Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz redakcja Medicalpress zapraszają do udziału w kolejnym spotkaniu eksperckim z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęconym wyzwaniom w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce. Debata odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15:00 w formule online.
2023-04-04 09:26

KRAJOWA SIEĆ ONKOLOGICZNA - jak zmieni się ścieżka pacjenta - debata16.03.23

Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz redakcja Medicalpress zaprasza na pierwszy odcinek rozmów eksperckich "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Krajowa Sieć Onkologiczna - jak zmieni się ścieżka pacjenta", którego transmisja zaplanowana jest na 16 marca 2023 r. na godz. 17:00.
2023-03-06 11:01

Walka z nałogiem palenia tytoniu - jak pomóc pacjentom?

W Polsce aktywnie pali papierosy ok. 8 mln osób. Wielu z nich podejmuje próby walki z nałogiem, często wielokrotne, jednak jak pokazują badania skutecznie rzuca palenie tylko 3% osób. Czy to brak silnej woli? Bagatelizowanie oczywistych negatywnych skutków palenia papierosów? Nie koniecznie. Palenie papierosów to silny nałóg, a zespół uzależnienia od tytoniu powinien być leczony jak każda inna choroba podkreślają eksperci.
2023-02-24 15:06