Zdrowie - Wspólna Sprawa

Zdrowie - Wspólna Sprawa to cykl debat eksperckich organizowanych przez redakcję MedicalPress wraz z kluczowymi ekspertami klinicznymi, ochrony zdrowia, ekonomii, decydentami oraz przedstawicielami środowiska pacjentów.

Celem debat jest wspólne poszukanie konkretnych rozwiazań poprawy sytuacji w danym obszarze zdrowotnym oraz stworzenie listy postulatów i rekomendacji, które będą przekazywane najważniejszym instytucjom i decydentom w kraju.




Zdrowie - Wspólna Sprawa

Światowy Dzień Raka Płuca - od czujności, przez kompleksową diagnostykę po skuteczne leczenie

Rak płuca pozostaje największym wyzwaniem spośród wszystkich chorób nowotworowych, stanowiąc pierwszą przyczynę zgonów w Polsce, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Co roku diagnozuje się ok. 22-23 tysiące nowych przypadków, a prognozy wskazują, że do 2040 roku będzie to już 30 tysięcy. Czy można zatem zapobiec rozwojowi raka płuca? Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych i kompleksowa diagnostyka? Odpowiadają prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca oraz Aleksandra Wilk, dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY.
2023-08-01 09:13

JAK LECZYMY CZERNIAKA W 2023 ROKU? debata ekspercka 27.06.23

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy na kolejny odcinek cyklu debat "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęcony sytuacji w diagnostyce i leczeniu czerniaka oraz roli kompleksowej opieki multidyscyplinarnej nad pacjentem. Transmisja na żywo odbędzie się 27 czerwca o godz. 15:15. Debatę poprowadzi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący PTO.
2023-06-19 15:23

Medbus rusza w Polskę. Fundacja Rak'n'Roll zachęca do badań profilaktycznych: USG i dermatoskopii znamion

17 czerwca rusza akcja „Zrób sobie Dzień na U”, która ma na celu zachęcić każdego z nas do regularnej profilaktyki zdrowotnej. W specjalnie przygotowanej mobilnej przychodni mieszkańcy pięciu miast południowo-wschodniej Polski będą mogli wykonać bezpłatne badanie USG (piersi, jąder lub tarczycy) lub badanie dermatologiczne znamion. Akcja jest częścią kampanii „Dzień na U” Fundacji Rak’n’Roll. Partnerem akcji jest Nationale-Nederlanden.
2023-06-16 10:10

Już niedługo każdy papieros sprzedawany w Kanadzie będzie miał ostrzeżenie zdrowotne

Kanada wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie w walce z paleniem papierosów. Od 1 sierpnia bieżącgo roku każdy pojedynczy papieros sprzedawany w tym kraju będzie opatrzony ostrzeżeniem o szkodliwości palenia. 

2023-06-09 12:57

Co drugi Polak monitoruje swoją aktywność fizyczną za pomocą aplikacji

Postępująca cyfryzacja codziennego życia mieszkańców Polski znajduje odzwierciedlenie w rosnącej popularności aplikacji mobilnych wspierających zdrowie oraz dobre samopoczucie. Już niemal siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski monitoruje swój dobrostan za pomocą aplikacji, a ponad połowa korzysta z digitalowych rozwiązań do analizowania parametrów zdrowotnych, wynika z raportu Pacjent przyszłości. Szanse, wyzwania, możliwości, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Kluczowym elementem dla dalszego rozwoju rynku jest nie tylko zwiększanie świadomości cyfrowej mieszkańców Polski, ale również kwestia zaufania potencjalnych użytkowników do aplikacji i ich twórców.

 

2023-06-01 10:30

Kilkanaście lub więcej papierosów wypala po diagnozie 46% pacjentów onkologicznych i 61% pacjentów kardiologicznych – alarmujące wyniki badań

W ciągu trzech ostatnich lat odsetek Polaków deklarujących palenie papierosów zaczął niepokojąco rosnąć i wynosi obecnie prawie 29% (dane PAN z 2023 r.), według danych Eurobarometru – 26%. Wśród nich są pacjenci – osoby które już zachorowały, a kontynuacja palenia może nie tylko dalej szkodzić ich zdrowiu, ale także zaprzepaścić efekty leczenia i zwiększyć liczbę powikłań. Wiele z nich podejmuje próby rzucenia palenia, jednak bez efektu, brakuje bowiem systemowego wsparcia w walce z uzależnieniem od tytoniu.
2023-05-30 15:51

Bez usprawnienia procesu diagnostyki nie będzie sukcesów w leczeniu raka płuca

- Rak płuca jest największym zagrożeniem zdrowotnym wśród wszystkich nowotworów z jakimi mamy do czynienia - mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski podczas debaty Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". - Mimo że mamy rewolucję w leczeniu raka płuca, to cały czas ścieżka diagnostyczna i dostęp do terapii jest ograniczony w Polsce. I to jest bardzo duży problem. Stąd konieczne jest zaangażowanie kolegów lekarzy rodzinnych, pulmonologów, torakochirurgów, onkologów i diagnostów molekularnych, jak również patomorfologów.
2023-05-26 11:18

Zdrowie w centrum działań Gemini. Raport CSR za 2022 rok

Innowacyjne rozwiązania i technologie wspierające Pacjentów, promowanie zdrowego stylu życia i popularyzowanie ekologii w łańcuchu dostaw – to główne kroki z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu podjęte przez Gemini w 2022 roku. Działania te są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju i zostały wykazane w wydanym właśnie Raporcie CSR za 2022 rok.

2023-05-22 16:03

Plan pracy Rady Przejrzystości AOTMiT na czerwiec

Opublikowano szczegółowy plan pracy Rady Przejrzystości działającej przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 09.05.2023 r. na okres od 1.06.2023 r. do 30.06.2023 r.

2023-05-22 15:38

Prawo.pl: powszechny program szczepień na HPV bez kampanii informacyjnej

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej - podaje Prawo.pl.
2023-05-19 16:54

Terapie ukierunkowane molekularnie - od diagnostyki do skutecznego leczenia (debata ekspercka)

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu eksperckim z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęconym roli diagnostyki molekularnej i terapiom ukierunkowanym molekularnie w skutecznym leczeniu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka płuca, czerniaka, raka piersi czy jelita grubego. Transmisja debaty odbędzie się na żywo 25 maja o godz. 15:00 na kanale youtube.com/@Medicalpress.
2023-05-10 11:07

Akademia Managera Ochrony Zdrowia – największa konferencja stworzona dla praktyków

2 dni, 8 paneli dyskusyjnych i czołowi praktycy związani z ochroną zdrowia w Polsce. Tak w skrócie zapowiada się tegoroczna edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia – konferencji stworzonej dla specjalistów związanych z branżą medyczną, którzy na co dzień zajmują się rozwojem i prawidłowym funkcjonowaniem placówek ratujących zdrowie i życie pacjentów. Wśród prelegentów tegorocznej, 8. już edycji pojawią się m.in.: Anna Rulkiewicz stojąca na czele grupy LUX MED, kardiolog lek. Agnieszka Graczyk Szuster i Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 maja w Warszawie.

2023-05-05 12:21