Zdrowie - Wspólna Sprawa

Zdrowie - Wspólna Sprawa to cykl debat eksperckich organizowanych przez redakcję MedicalPress wraz z kluczowymi ekspertami klinicznymi, ochrony zdrowia, ekonomii, decydentami oraz przedstawicielami środowiska pacjentów.

Celem debat jest wspólne poszukanie konkretnych rozwiazań poprawy sytuacji w danym obszarze zdrowotnym oraz stworzenie listy postulatów i rekomendacji, które będą przekazywane najważniejszym instytucjom i decydentom w kraju.




Zdrowie - Wspólna Sprawa

Duże badanie populacyjne nie potwierdziło, że e-papierosy są furtką do rozpoczęcia palenia

Najbardziej wszechstronne jak dotąd badanie populacyjne nie potwierdziło, że e-papierosy i inne alternatywne produkty dostarczające nikotynę, promowały rozpoczęcie palenia papierosów. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Public Health Research.
2023-09-26 13:43

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych. Wczesne rozpoznanie szansą na powrót do pełni zdrowia

Nowotwory dziecięce stanowią jedno z największych wyzwań w dziedzinie medycyny. W Polsce co roku diagnozuje się około 1200 nowych przypadków. Terapie stosowane w onkologii dziecięcej są coraz bardziej skuteczne i ukierunkowane na indywidualne potrzeby pacjenta, jednak wciąż ogromny problem stanowi zbyt późne rozpoznanie choroby. Gold September, czyli złoty wrzesień to międzynarodowy miesiąc budowania świadomości na temat nowotworów u dzieci. Co warto wiedzieć o nowotworach dziecięcych i jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziców oraz pediatrów?
2023-09-06 16:18

Wrześniowa lista refundacyjna przyniosła kolejne dobre wiadomości dla pacjentów z rakiem płuca

Od 1 września na liście leków refundowanych znajdą się nowe substancje w leczeniu raka płuca, między innymi atezolizumab przeznaczony dla pacjentów z wczesną postacią niedrobnokomórkowego raka płuca jako adjuwant po radykalnej resekcji guza, lorlatynib jako lek trzeciej generacji w pierwszej linii leczenia pacjentów z NDRP z mutacją w genie ALK, czy sotorasib w drugiej i kolejnych liniach leczenia pacjentów z NDRP z mutacją G12C w genie KRAS.
2023-08-31 12:35

Rak tarczycy jest wykrywany częściej niż myślisz. Jak go zdiagnozować i leczyć?

Rak tarczycy to cała grupa nowotworów, bardzo zróżnicowana, od mających bardzo dobre rokowanie, poprzez nowotwory o względnie dobrym rokowaniu, po złe. Warto podkreślić, że w przypadku raka tarczycy wyniki leczenia są dużo lepsze niż np. w raku płuca, przewodu pokarmowego, w związku z tym, nie jest to nowotwór z tzw. pierwszego frontu. Co istotne, nie jest on wcale taki rzadki, gdyż w Polsce wykrywa się ok. 4200 przypadków. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia wywiadu z profesorem Markiem Dedecjusem, Kierownikiem Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, NIO-PIB w Warszawie, poświęconego diagnostyce i leczeniu raka tarczycy.
2023-08-28 10:57

Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka tarczycy (debata ekspercka PTO) 19.09.2023

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy na kolejną debatę ekspercką z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa” pt. "Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka tarczycy", która odbędzie się 19 września 2023 r., o godz. 15:00 (online).
2023-08-17 10:07

Światowy Dzień Raka Płuca - od czujności, przez kompleksową diagnostykę po skuteczne leczenie

Rak płuca pozostaje największym wyzwaniem spośród wszystkich chorób nowotworowych, stanowiąc pierwszą przyczynę zgonów w Polsce, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Co roku diagnozuje się ok. 22-23 tysiące nowych przypadków, a prognozy wskazują, że do 2040 roku będzie to już 30 tysięcy. Czy można zatem zapobiec rozwojowi raka płuca? Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych i kompleksowa diagnostyka? Odpowiadają prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca oraz Aleksandra Wilk, dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY.
2023-08-01 09:13

JAK LECZYMY CZERNIAKA W 2023 ROKU? debata ekspercka 27.06.23

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy na kolejny odcinek cyklu debat "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęcony sytuacji w diagnostyce i leczeniu czerniaka oraz roli kompleksowej opieki multidyscyplinarnej nad pacjentem. Transmisja na żywo odbędzie się 27 czerwca o godz. 15:15. Debatę poprowadzi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący PTO.
2023-06-19 15:23

Medbus rusza w Polskę. Fundacja Rak'n'Roll zachęca do badań profilaktycznych: USG i dermatoskopii znamion

17 czerwca rusza akcja „Zrób sobie Dzień na U”, która ma na celu zachęcić każdego z nas do regularnej profilaktyki zdrowotnej. W specjalnie przygotowanej mobilnej przychodni mieszkańcy pięciu miast południowo-wschodniej Polski będą mogli wykonać bezpłatne badanie USG (piersi, jąder lub tarczycy) lub badanie dermatologiczne znamion. Akcja jest częścią kampanii „Dzień na U” Fundacji Rak’n’Roll. Partnerem akcji jest Nationale-Nederlanden.
2023-06-16 10:10

Już niedługo każdy papieros sprzedawany w Kanadzie będzie miał ostrzeżenie zdrowotne

Kanada wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie w walce z paleniem papierosów. Od 1 sierpnia bieżącgo roku każdy pojedynczy papieros sprzedawany w tym kraju będzie opatrzony ostrzeżeniem o szkodliwości palenia. 

2023-06-09 12:57

Co drugi Polak monitoruje swoją aktywność fizyczną za pomocą aplikacji

Postępująca cyfryzacja codziennego życia mieszkańców Polski znajduje odzwierciedlenie w rosnącej popularności aplikacji mobilnych wspierających zdrowie oraz dobre samopoczucie. Już niemal siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski monitoruje swój dobrostan za pomocą aplikacji, a ponad połowa korzysta z digitalowych rozwiązań do analizowania parametrów zdrowotnych, wynika z raportu Pacjent przyszłości. Szanse, wyzwania, możliwości, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Kluczowym elementem dla dalszego rozwoju rynku jest nie tylko zwiększanie świadomości cyfrowej mieszkańców Polski, ale również kwestia zaufania potencjalnych użytkowników do aplikacji i ich twórców.

 

2023-06-01 10:30

Kilkanaście lub więcej papierosów wypala po diagnozie 46% pacjentów onkologicznych i 61% pacjentów kardiologicznych – alarmujące wyniki badań

W ciągu trzech ostatnich lat odsetek Polaków deklarujących palenie papierosów zaczął niepokojąco rosnąć i wynosi obecnie prawie 29% (dane PAN z 2023 r.), według danych Eurobarometru – 26%. Wśród nich są pacjenci – osoby które już zachorowały, a kontynuacja palenia może nie tylko dalej szkodzić ich zdrowiu, ale także zaprzepaścić efekty leczenia i zwiększyć liczbę powikłań. Wiele z nich podejmuje próby rzucenia palenia, jednak bez efektu, brakuje bowiem systemowego wsparcia w walce z uzależnieniem od tytoniu.
2023-05-30 15:51

Bez usprawnienia procesu diagnostyki nie będzie sukcesów w leczeniu raka płuca

- Rak płuca jest największym zagrożeniem zdrowotnym wśród wszystkich nowotworów z jakimi mamy do czynienia - mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski podczas debaty Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". - Mimo że mamy rewolucję w leczeniu raka płuca, to cały czas ścieżka diagnostyczna i dostęp do terapii jest ograniczony w Polsce. I to jest bardzo duży problem. Stąd konieczne jest zaangażowanie kolegów lekarzy rodzinnych, pulmonologów, torakochirurgów, onkologów i diagnostów molekularnych, jak również patomorfologów.
2023-05-26 11:18