Zdrowie - Wspólna Sprawa

Zdrowie - Wspólna Sprawa to cykl debat eksperckich organizowanych przez redakcję MedicalPress wraz z kluczowymi ekspertami klinicznymi, ochrony zdrowia, ekonomii, decydentami oraz przedstawicielami środowiska pacjentów.

Celem debat jest wspólne poszukanie konkretnych rozwiazań poprawy sytuacji w danym obszarze zdrowotnym oraz stworzenie listy postulatów i rekomendacji, które będą przekazywane najważniejszym instytucjom i decydentom w kraju.




Zdrowie - Wspólna Sprawa

Bariery w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce - jak wykorzystać przełom w leczeniu raka płuca

- Tylko ok. 20% pacjentów korzysta z programu lekowego raka płuca, a powinno minimum 40-50%, to jest przerażające. Nadal jest wiele do zrobienia w usprawnieniu ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej pacjenta. Mamy w raku płuca największy przełom w leczeniu od lat, a nie korzystamy z niego.  – alarmował prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podczas debaty „Aktualne wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce” z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
2023-04-27 09:10

EKG 2023: konflikt między prywatną a publiczną służbą zdrowia nikomu nie służy

Współpraca między prywatną a publiczną służbą zdrowia jest niezwykle ważna, bo obydwa systemy się uzupełniają. Według Anny Rulkiewicz, prezeski Grupy LUX MED, sektor prywatny wspiera kształcenie lekarzy m.in. poprzez studia podyplomowe, dając miejsca rezydenckie czy organizując staże. Anna Rulkiewicz wzięła udział w panelu „Finansowane systemu ochrony zdrowia”, który odbył się pierwszego dnia XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2023-04-26 13:38

Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce - debata z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa"

Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz redakcja Medicalpress zapraszają do udziału w kolejnym spotkaniu eksperckim z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęconym wyzwaniom w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce. Debata odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15:00 w formule online.
2023-04-04 09:26

KRAJOWA SIEĆ ONKOLOGICZNA - jak zmieni się ścieżka pacjenta - debata16.03.23

Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz redakcja Medicalpress zaprasza na pierwszy odcinek rozmów eksperckich "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Krajowa Sieć Onkologiczna - jak zmieni się ścieżka pacjenta", którego transmisja zaplanowana jest na 16 marca 2023 r. na godz. 17:00.
2023-03-06 11:01

Walka z nałogiem palenia tytoniu - jak pomóc pacjentom?

W Polsce aktywnie pali papierosy ok. 8 mln osób. Wielu z nich podejmuje próby walki z nałogiem, często wielokrotne, jednak jak pokazują badania skutecznie rzuca palenie tylko 3% osób. Czy to brak silnej woli? Bagatelizowanie oczywistych negatywnych skutków palenia papierosów? Nie koniecznie. Palenie papierosów to silny nałóg, a zespół uzależnienia od tytoniu powinien być leczony jak każda inna choroba podkreślają eksperci.
2023-02-24 15:06

Nowe europejskie wytyczne kardiologiczne zaskakują? Subiektywne podsumowanie polskich ekspertów

Całe środowisko kliniczne co roku wyczekuje na nowe doniesienia i standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kardiologii, które są prezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC. Wybitni polscy kardiolodzy, podczas debaty online „Post ESC 2021 – subiektywne podsumowanie europejskiego kongresu kardiologicznego”, przedstawili wyselekcjonowane, najciekawsze zalecenia i wyniki badań w obszarze niewydolności serca, zaburzeń lipidowych oraz zaburzeń rytmu serca, chorób współistniejących takich jak cukrzyca, zdalnego monitoringu pacjentów kardiologicznych oraz nowych zaleceń prewencyjnych kardiologiczno-diabetologicznych. 

2021-09-16 11:02

Debata ekspercka "Post ESC 2021 - subiektywne podsumowanie europejskiego kongresu kardiologicznego"

Redakcja serwisu Medicalpress zaprasza na debatę ekspercką "Post ESC 2021 - subiektywne podsumowanie europejskiego kongresu kardiologicznego", która odbędzie się 15 września 2021 r. w godz. 11:00 - 12:30 w formule online. W gronie wybitnych klinicystów omówimy najciekawsze doniesienia kardiologiczne oraz nowe wytyczne w leczeniu niewydolności serca, zaburzeń lipidowych i zaburzeń rytmu serca, cukrzycy, jak również przyjrzymy sie jak nowe rozwiązania telemedyczne i innowacyjne wyroby medyczne poprawiają diagnostykę i jakośc życia pacjentów kardiologicznych.
2021-09-02 15:04

Sytuacja pacjentów z nowotworem prostaty - na co czekamy - debata ekspercka 19 sierpnia 2021

Serdecznie zapraszamy do oglądania najbliżej debaty eksperckiej z cyklu Zdrowie - Wspólna Sprawa poświęconej profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Dyskusja wokół najpilniejszych potrzeb pacjentów i oczekiwań środowiska medycznego w obszarze kompleksowej opieki chorych na nowotwór gruczołu krokowego. Podczas debaty odbędzie się także premiera najnowszego raportu Fundacji Wygrajmy Zdrowie "Sytuacja pacjenta z nowotworem prostaty – aktualne wyzwania".
2021-08-10 09:55

Polscy młodzi lekarze uczą się innowacyjnych metod leczenia w USA

dr Krzysztof Słabik, naukowiec, ekspert medyczny Fundacji Wygrajmy Zdrowie mówi o unikatowym programie - stypendium dla młodych onkologów - umożliwiającym staż w najlepszych ośrodkach klinicznych w USA dzięki wsparciu organizacji pozarządowych: Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Fundacji Adamed.
2020-08-13 10:12

Prof. Piotr Rutkowski o nowych terapiach w leczeniu czerniaka

Prof. dr n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii mówi o najważniejszych doniesieniach dot. innowacyjnych terapii w leczeniu czerniaka po tegorocznym kongresie ASCO 2020.
2020-08-12 10:14

Nowe perspektywy leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca

Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przedstawia nowości terapeutyczne w leczeniu NDRP (niedrobnokomórkowego raka płuca), które zmieniają oblicze tej choroby. 
 
2020-08-11 09:21

Prof. Adam Maciejczyk: projekt funduszu medycznego zakłada długo oczekiwaną nowelizację RDTL

Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, podczas debaty redakcji MedicalPress pozytywnie ocenił pierwszy projekt funduszu medycznego, podkreślając, że projekt w końcu nowelizuje procedurę RDTL w Polsce.
2020-08-10 09:24