Wydarzenia z dnia

22 lutego 2021

3 wyników

Webinar dla pacjentów: Wiedza daje nam siłę. Hematoonkologia

Zapraszamy na webinar skierowany do pacjentów, ich bliskich oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem przeszczepiania szpiku. Wymagana rejestracja.

Program

18:00 - 18:30

Wyzwania w transplantacji szpiku
dr n. med. Joanna Mańko

 • Dlaczego pacjenci po transplantacji szpiku są narażeni na zakażenia?
  Jakie zakażenia są szczególnie niebezpieczne i występują najczęściej?
  Co wpływa na ryzyko zakażeń, jak długo trwa to ryzyko u chorych?
 • Dlaczego zakażenia, które dla zdrowych ludzi nie stanowią problemu mogą stanowić zagrożenie życia dla pacjentów po transplantacji szpiku?
 • Jak współcześnie wyglądają możliwości leczenie chorych w Polsce
  (jak postęp medycyny wpływa na procedurę, wiek chorych, choroby współistniejące, wyzwania w Polsce)?
 • Jak powinni postępować pacjenci, aby uniknąć zakażeń?

18:30 - 19:00

 

Postępy w transplantacji szpiku
Dr hab. n. med. Agnieszka Pluta

 • Omówienie metod zapobiegania oraz leczenia zakażeń
 • Zakażenia wirusowe na przykładzie CMV - profilaktyka, leczenie wyprzedzające, leczenie
 • Zakażenia grzybicze - profilaktyka, leczenie wyprzedzające, leczenie
 • Zakażenia bakteryjne - leczenie

19:30 - 20.00

Głos pacjentów

Sesja pytań i odpowiedzi

2021-02-22 18:00:00

Szkolenie NIL: "Szczepienia przeciw Covid-19 - technologia, efektywność, bezpieczeństwo, aspekty prawne"

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń klinicznych na temat szczepień przeciw COVID-19, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii w wakcynologii, skuteczności i bezpieczeństwa szczepień, działań niepożądanych, wskazań i przeciwwskazań do szczepień przeciw COVID-19. Przedstawienie przypadków klinicznych i przedyskutowanie scenariuszy postępowania z pacjentami przed i po szczepieniu.

Program szkolenia:

1. Podstawy immunologii szczepień: Omówienie aktualnej wiedzy na temat odporności naturalnej i sztucznej, biernej i czynnej

2. Szczepionki przeciw COVID-19: Przegląd dostępnych technologii produkcji szczepionek, ich efektywności, bezpieczeństwa

3. Zasady szczepień przeciw COVID-19: Omówienie aktualnych wytycznych kwalifikacji i przeciwwskazań do szczepień, zasady organizacji szczepień i postępowania w najczęstszych NOP.

4. Dyskusja, pytania, odpowiedzi

2021-02-22 17:00:00

Webinar Plan szczepień przeciw COVID-19

poniedziałek, 22 lutego o godz. 11:00 zapraszamy na kolejny z serii edukacyjnych webcastów, poświęcony korzyściom wynikającym ze szczepień przeciw COVID-19 w technologii mRNA oraz roli mediów w przekazywaniu rzetelnych informacji społeczeństwu.

Będzie to trzecie spotkanie z cyklu „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”. Gośćmi Serwisu Zdrowie PAP będą:

· prof. Andrzej M. Fal – specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu MSWiA w Warszawie,

· Anna Krzyszowska-Kamińska – specjalistka medycyny rodzinnej.

Każdego dnia wzrasta liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Narodowy Program Szczepień systematycznie otwiera drzwi do szczepień dla kolejnych grup wiekowych i zawodowych. Jednak szerząca się dezinformacja i niepokojąco wysokie zasięgi fake newsów powodują wśród części społeczeństwa istotne obawy co do bezpieczeństwa i skuteczności szczepień.

Podczas webcastu eksperci przedstawią informacje dotyczące wymiernych korzyści, które odnosimy ze szczepień. Ponadto, dziennikarze dowiedzą się dlaczego szczepimy się w określonych ramach czasowych i na jakiej podstawie zostały one doprecyzowane.

Rozmowa będzie transmitowana na https://zdrowie.pap.pl oraz https://pap-mediaroom.pl.

Eksperci będą odpowiadać również na Państwa pytania, dlatego zachęcamy do rejestracji pod linkiem: https://bit.ly/3doF6YN

2021-02-22 11:00:00