Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Szybki skok ku teleporadom – opis doświadczeń z poradni podstawowej opieki w epicentrum pandemii

SARS-CoV-2 wyjątkowo silnie uderzył w Stany Zjednoczone, a największe miasto kraju, Nowy Jork, szybko stał się epicentrum zakażeń. W mieście wprowadzono obostrzenia mające na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa. Z powodu zasad dystansu społecznego uniemożliwiono przeprowadzanie wizyt lekarskich stacjonarnie. Lekarze i instytucje, chcąc dalej zapewniać opiekę swoim pacjentom, zmuszone były w błyskawicznym tempie wprowadzić nowe, zdalne modele opieki i kontaktu z pacjentami. Zespół lekarzy z centrum medycznego Weill Cornell Medicine (WCM) prezentuje opis doświadczeń implementacji teleporad w poradni podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii.
2020-11-05 11:49

„Nowa normalność” po pandemii – jakie będzie miejsce telemedycyny w świecie post-COVID-19

Skuteczne opanowanie narastania liczby zakażeń i ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa umożliwia jednak znoszenie części ograniczeń. Trudno ocenić, czy będziemy kiedykolwiek w stanie wrócić do funkcjonowania społeczeństwa według zasad sprzed pandemii, ale liderzy DataArt – firmy działającej w dziedzinie konsultingu technologicznego i sztucznej inteligencji, postanowili zastanowić się, co z doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w czasie epidemii może pozostać z nami w rozwijającej się popandemicznej „nowej normalności”.
2020-11-03 10:14

Wpływ pandemii COVID-19 na preferencje pacjentów dotyczące komunikacji

Pandemia zmieniła model korzystania z ochrony zdrowia. Duża część opieki nad pacjentami odbywa się z pomocą telemedycyny. Brak kontaktu osobistego jednak może powodować u pacjenta poczucie niewystarczającej opieki, a także utrudniać inne aspekty komunikacji. Firma SR Health by Solutionreach przeprowadziła porównawcze badanie mające na celu określenie zmian preferencji pacjentów w kwestii komunikacji zarówno przed pandemią, jak i w trakcie jej trwania. Wyniki przedstawiła w raporcie „Patient Communication Preferences: The COVID-19 Impact”.
2020-10-29 10:35

(Tele)medycyna paliatywna szansą na poprawę jakości życia chorych z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona dotyka około 1-2% osób powyżej 65 roku życia. Chociaż to upośledzenie sprawności ruchowych jest kojarzone z tym schorzeniem, to objawy spoza układu motorycznego i niepełnosprawność psychospołeczna w największym stopniu zmniejszają jakość życia pacjentów. Opieka paliatywna wykazuje dużą skuteczność w poprawie jakości życia zarówno chorych, jak i ich opiekunów. Pozwala także na większe dostosowanie terapii farmakologicznych i niefarmakologicznych do potrzeb pacjenta.

 

2020-10-28 11:19

Poznaj Cleo – najnowszą aplikację wspierającą chorych na SM

Nowe technologie coraz odważniej wkraczają w świat medycyny, ułatwiając życie zarówno chorym, jak i lekarzom. Nowością na polskim rynku jest Cleo – moja aplikacja SM. Cleo to aplikacja, która powstała, aby pomóc pacjentom w codziennym życiu ze stwardnieniem rozsianym. Jest skierowana do wszystkich, bez względu na leki, jakie przyjmują. Holistyczne wsparcie, jakie daje Cleo, pomaga w poznaniu i jeszcze lepszym zrozumieniu choroby. Aplikacja jest darmowa, została opracowana przez firmę Biogen. 
2020-10-20 15:58

„Moja e-wizyta” - lista kontrolna dla pacjenta już do pobrania

Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali listę kontrolną dla wszystkich pacjentów korzystających z e-wizyty lekarskiej. Jednostronicowy szablon pomoże zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza oraz nie zapomnieć o niczym ważnym. Bezpłatny formularz do wydruku można pobrać ze strony SRS PTK.
2020-10-16 10:29

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Cardiomatics pracują nad nowatorskim podejściem do leczenia pacjentów w terapii CRT

Projekt badawczo-rozwojowy dotyczy opracowania innowacyjnego w skali międzynarodowej systemu do automatycznej oceny, analizy i interpretacji sygnału EKG w celu oceny skuteczność resynchronizacji w terapii CRT.
2020-10-15 14:10

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Polecamy najnowszy odcinek cyklu HALO TU TELEMEDYCYNA poświęcony innowacyjnej diagnostyce i monitoringowi zaburzeń rytmu serca. Program prowadzi: dr hab. n. med. Paweł Balsam BA, MD, PhD, redaktor naukowy działu Telemedycyna MedicalPress, adiunkt w I Klinice Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościem odcinka jest prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM.
2020-10-12 11:43

Przesiewowa badania w kierunku zaćmy oparte o telemedycynę szansą dla zagrożonych pacjentów

Zaćma jest główną przyczyną upośledzenia zdolności widzeniu u dorosłych na świecie, stanowiąc poważny problem zdrowia publicznego. Czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia to wiek powyżej 40 lat, palenie papierosów, cukrzyca, niski status socjoekonomiczny, stosowanie glikokortykosteroidów, uraz oka, czynniki genetyczne i ekspozycja na promieniowanie UV-B. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest leczenie chirurgiczne polegające na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczną. Jednak z powodu różnic społeczno-ekonomicznych, dostęp do tego typu zabiegów jest zróżnicowany w różnych częściach świata.
2020-10-05 10:15

Telemedyczne wsparcie okołooperacyjnej aktywności fizycznej pacjentów onkologicznych

Szacuje się, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, nawet o 67% w ciągu 10 lat wzrośnie liczba starszych pacjentów wymagających operacji onkologicznej. Operacje brzuszne oraz w obrębie klatki piersiowej są często rozległymi zabiegami, mocno obciążających organizm chorego. Badania randomizowane wykazały, że promowanie wśród pacjentów samo-opieki w okresie okołooperacyjnym, w tym utrzymanie aktywności fizycznej i szybkie uruchomienie, wpływają pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zachowania prozdrowotne oraz wykorzystanie zasobów opieki zdrowotnej.
2020-10-01 09:00

Nowe technologie w stwardnieniu zanikowym bocznym – czy pandemia przyspiesza rozwój?

Dzięki rozwojowi technologii pacjenci z ALS już teraz korzystają z szeregu urządzeń wspierających zarówno układ ruchu,  jak i komunikację, czy to poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych, czy interfejsów mózg-komputer. Pandemia COVID-19 przesunęła środek ciężkości na dostarczenie wsparcia pacjentom w sposób jak najbardziej zdalny. Telemedycyna ma szczególne znaczenie dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi oraz tych żyjących z dala od ośrodków leczenia ALS.
2020-09-21 08:31

Standard udzielania teleporady w ramach POZ

W miniony piątek podpisano rozporządzenia ministerstwa zdrowia określające standardy udzielania teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wypracowane przez resort zdrowia i Konsultanta Krajowego ds. medycyny rodzinnej rozwiązania mają na celu poprawę jakości usług medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego w czasie epidemii SARS CoV-2.
2020-08-18 10:09