Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Rusza „SYGMO for COVID-19” - nowa polska platforma telemedyczna dla przedsiębiorstw i instytucji

Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie we współpracy z firmą Grupa casusBTL opracowali aplikację zintegrowaną z innowacyjnym systemem telemedycznym do analizy objawów zakażenia koronawirusem. W oparciu o tę platformę podmioty mogą już świadczyć kompleksowe usługi telemedyczne. Dostępne na rynku polskie rozwiązanie ma zapobiegać zakażeniom w miejscu pracy, a przez to przyczyniać się do redukcji absencji i optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Zdaniem ekspertów poprawi to bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i ich bliskich.
2020-11-25 14:37

Polacy popierają cyfryzację w ochronie zdrowia  - raport „Barometr Bayer 2020”

Rozwój nowych technologii, wykorzystywanych w medycynie, ostatnio zdecydowanie przyspiesza, również za sprawą pandemii. Teleporady niemalże z dnia na dzień weszły w zakres usług zdrowotnych, zbiegając się w czasie z popularyzacją e-zwolnienia i e-recepty. Zgodnie z zapowiedziami w styczniu 2021 e-skierowanie ma stać się praktyką codzienną. Jakie jest społeczne podejście do rozwiązań w ramach e-zdrowia? Doceniamy czy traktujemy jak niezbyt lubianą konieczność? Na te pytania odpowiada „Barometr Bayer 2020” w części poświęconej e-zdrowiu.
2020-11-24 18:52

Pandemia koronawirusa to potężny test wytrzymałości dla systemu ochrony zdrowia. Z pomocą przychodzą pielęgniarki diabetologiczne

W czasach pandemii koronawirusa system ochrony zdrowia przechodzi potężny test wytrzymałości. Wiele osób obawia się zakażenia - wśród nich są osoby z chorobami przewlekłymi, do których należy cukrzyca. Pacjenci mają utrudniony dostęp do specjalistów, a czasem świadomie pomijają konsultacje, których formuła przybrała formę teleporady. Do biura Rzecznika Praw Pacjenta od marca do września 2020 wpłynęło aż o 60% więcej wniosków niż rok wcześniej, co pokazuje skalę problemów, które wywołał koronawirus.[1]
2020-11-16 10:03

Telemedycyna w ginekologii – czyli jak komunikować w trudnych czasach?

Telemedycyna stała się nieodłącznym elementem w obecnym systemie opieki medycznej. Pandemia koronawirusa wymusiła szybkie wejście w życie rozwiązań e-medycyny. Wymusiła też zmiany  w komunikacji między lekarzem i pacjentem spowodowane przeniesieniem dużej części usług do przestrzeni wirtualnej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Gedeon Richter Polska w ramach programu Recepta na sukces, 77% wizyt zdalnych u ginekologa odbywa się telefonicznie, 19% mailowo, a tylko 15% za pomocą video rozmowy[1] . Czas szybkich zmian wystawił na próbę zarówno pacjentki jak i lekarzy, którzy muszą szybko przywyknąć do nowej rzeczywistości.
2020-11-09 16:05

Szybki skok ku teleporadom – opis doświadczeń z poradni podstawowej opieki w epicentrum pandemii

SARS-CoV-2 wyjątkowo silnie uderzył w Stany Zjednoczone, a największe miasto kraju, Nowy Jork, szybko stał się epicentrum zakażeń. W mieście wprowadzono obostrzenia mające na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa. Z powodu zasad dystansu społecznego uniemożliwiono przeprowadzanie wizyt lekarskich stacjonarnie. Lekarze i instytucje, chcąc dalej zapewniać opiekę swoim pacjentom, zmuszone były w błyskawicznym tempie wprowadzić nowe, zdalne modele opieki i kontaktu z pacjentami. Zespół lekarzy z centrum medycznego Weill Cornell Medicine (WCM) prezentuje opis doświadczeń implementacji teleporad w poradni podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii.
2020-11-05 11:49

„Nowa normalność” po pandemii – jakie będzie miejsce telemedycyny w świecie post-COVID-19

Skuteczne opanowanie narastania liczby zakażeń i ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa umożliwia jednak znoszenie części ograniczeń. Trudno ocenić, czy będziemy kiedykolwiek w stanie wrócić do funkcjonowania społeczeństwa według zasad sprzed pandemii, ale liderzy DataArt – firmy działającej w dziedzinie konsultingu technologicznego i sztucznej inteligencji, postanowili zastanowić się, co z doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w czasie epidemii może pozostać z nami w rozwijającej się popandemicznej „nowej normalności”.
2020-11-03 10:14

Wpływ pandemii COVID-19 na preferencje pacjentów dotyczące komunikacji

Pandemia zmieniła model korzystania z ochrony zdrowia. Duża część opieki nad pacjentami odbywa się z pomocą telemedycyny. Brak kontaktu osobistego jednak może powodować u pacjenta poczucie niewystarczającej opieki, a także utrudniać inne aspekty komunikacji. Firma SR Health by Solutionreach przeprowadziła porównawcze badanie mające na celu określenie zmian preferencji pacjentów w kwestii komunikacji zarówno przed pandemią, jak i w trakcie jej trwania. Wyniki przedstawiła w raporcie „Patient Communication Preferences: The COVID-19 Impact”.
2020-10-29 10:35

(Tele)medycyna paliatywna szansą na poprawę jakości życia chorych z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona dotyka około 1-2% osób powyżej 65 roku życia. Chociaż to upośledzenie sprawności ruchowych jest kojarzone z tym schorzeniem, to objawy spoza układu motorycznego i niepełnosprawność psychospołeczna w największym stopniu zmniejszają jakość życia pacjentów. Opieka paliatywna wykazuje dużą skuteczność w poprawie jakości życia zarówno chorych, jak i ich opiekunów. Pozwala także na większe dostosowanie terapii farmakologicznych i niefarmakologicznych do potrzeb pacjenta.

 

2020-10-28 11:19

Poznaj Cleo – najnowszą aplikację wspierającą chorych na SM

Nowe technologie coraz odważniej wkraczają w świat medycyny, ułatwiając życie zarówno chorym, jak i lekarzom. Nowością na polskim rynku jest Cleo – moja aplikacja SM. Cleo to aplikacja, która powstała, aby pomóc pacjentom w codziennym życiu ze stwardnieniem rozsianym. Jest skierowana do wszystkich, bez względu na leki, jakie przyjmują. Holistyczne wsparcie, jakie daje Cleo, pomaga w poznaniu i jeszcze lepszym zrozumieniu choroby. Aplikacja jest darmowa, została opracowana przez firmę Biogen. 
2020-10-20 15:58

„Moja e-wizyta” - lista kontrolna dla pacjenta już do pobrania

Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali listę kontrolną dla wszystkich pacjentów korzystających z e-wizyty lekarskiej. Jednostronicowy szablon pomoże zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza oraz nie zapomnieć o niczym ważnym. Bezpłatny formularz do wydruku można pobrać ze strony SRS PTK.
2020-10-16 10:29

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Cardiomatics pracują nad nowatorskim podejściem do leczenia pacjentów w terapii CRT

Projekt badawczo-rozwojowy dotyczy opracowania innowacyjnego w skali międzynarodowej systemu do automatycznej oceny, analizy i interpretacji sygnału EKG w celu oceny skuteczność resynchronizacji w terapii CRT.
2020-10-15 14:10

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Polecamy najnowszy odcinek cyklu HALO TU TELEMEDYCYNA poświęcony innowacyjnej diagnostyce i monitoringowi zaburzeń rytmu serca. Program prowadzi: dr hab. n. med. Paweł Balsam BA, MD, PhD, redaktor naukowy działu Telemedycyna MedicalPress, adiunkt w I Klinice Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościem odcinka jest prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM.
2020-10-12 11:43