Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca testują sztuczną inteligencję 

Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo - naczyniowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Trwający program pilotażowy wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG, usprawniając tym samym pracę lekarzy i realnie wpływając na skuteczną terapię chorych.
2021-03-09 09:22

Aktywny telemonitoring pacjentów z POChP zmniejsza liczbę hospitalizacji ograniczając koszty opieki

Rozsądne zarządzanie kosztami w ochronie zdrowia jest jednym z podstawowych sposobów usprawniania funkcjonowania opieki zdrowotnej jako całości. Na barkach menadżerów i administratorów spoczywa trudne wyzwanie poprawy efektów leczenia pacjentów bez zwiększania wydatków na opiekę nad chorymi. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie ryzyka powtórnej hospitalizacji pacjenta chorego przewlekle. Wiele z tych hospitalizacji można uniknąć, oferując opiekę ambulatoryjną i domową na odpowiednim poziomie, także technologicznym.
2021-03-02 12:59

Telemonitoring sprawdzi serce i uratuje życie

W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. Liczba zabiegów stale rośnie. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii COVID-19 wielu chorych obawiało się o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo wizyt. Zdaniem ekspertów pacjenci objęci telemonitoringiem urządzeń wszczepialnych mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ ta forma opieki chroniła ich przed przeoczeniem zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia.
2021-02-25 09:29

Polacy o aplikacjach medycznych - raport z badania opinii publicznej

Niemal 18 proc. Polaków jest zdania, że aplikacje medyczne mogą być skutecznym narzędziem wpierającym różnego typu terapie, ponieważ pozwalają kontrolować stan zdrowia. Równocześnie prawie co czwarty z nas (24,4 proc.) byłby skłonny korzystać z takich rozwiązań,  ale pod warunkiem, że stanowiłoby ono wsparcie tradycyjnego leczenia, a  jego stosowanie przebiegałaby pod kontrolą specjalisty – wynika z badania opinii zrealizowanego w styczniu 2021 r. przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii dla terapiabezsennosci.pl.
2021-02-17 15:55

Telekonsultacja kardiologiczna w erze COVID-19: perspektywa pacjenta i lekarza – wyniki badań

W czasopiśmie naukowym Kardiologia Polska ukazała się publikacja polskich kardiologów poświęcona telemedycynie kardiologicznej w czasach pandemii. Celem badania było ustalenie, w jaki sposób telekonsultacje odbierają lekarze i pacjenci. Ponadto oceniano kwestię, czy można rozwiązać wszystkie problemy medyczne podczas telekonsultacji, oraz jakich rodzajów konsultacji oczekiwaliby pacjenci w przyszłości.
2021-01-08 13:42

E-skierowanie obowiązkowe już od 8 stycznia 2021

8 stycznia 2021 r. znika papierowe skiwerowanie do specjalisty lub na badania. Dokumentem, który wystawi lekarz lub inny uprawniony pracownik medyczny będzie dokument elektroniczny. Na podstawie tzw. ustawy o e-zdrowiu (Dz. U. poz. 1590) wydruk informacyjny e-skierowania jest równoważny z dotychczasowym papierowym skierowaniem, o ile jest opatrzony podpisem osoby wystawiającej dane e-skierowanie.
2020-12-28 15:35

Pacjenci z chorobami neurodegeneracyjnymi odnoszą korzyści z telemedycyny

Pacjenci z chorobami neurodegeneracyjnymi takimi jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, którzy mają ograniczony dostęp do opieki specjalistycznej, częściej trafiają na hospitalizacje, których można byłoby uniknąć. Dodatkowo obie te choroby ograniczają sprawność ruchową chorych, utrudniając dotarcie do szpitala lub przychodni, a czasami całkowicie uniemożliwiając je. Z tego powodu rozwój telemedycznych form opieki nad pacjentami z chorobami neurodegeneracyjnymi może pozytywnie wpłynąć na zdrowie chorych.
2020-12-21 14:26

Rewolucja w leczeniu bezsenności - pierwsza w Polsce aplikacja medyczna do terapii bezsenności

Terapiabezsennosci.pl to jedyna w Polsce aplikacja medyczna zawierająca niefarmakologiczny program terapeutyczny skierowany na bezsenność. Oparta jest o techniki terapii poznawczo – behawioralnej, które zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem zalecane są jako pierwszoplanowa metoda pracy nad poprawą snu[i]. W październiku 2020 aplikacja otrzymała status wyrobu medycznego.
2020-12-03 10:48

Systemy ciągłego monitorowania glikemii i telemedycyna – to dziś i jutro diabetologii

Jak wynika z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą"[1], eksperci z obszaru diabetologii podkreślają rolę i znaczenie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w utrzymaniu ciągłości współpracy z pacjentem, poprawie zrozumienia cukrzycy oraz oceny zmienności glikemii. Jest to niezwykle istotne dla efektywnego leczenia  cukrzycy, nie tylko w dobie pandemii koronawirusa. Systemy ciągłego monitorowania glikemii zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zapewniają wygodę, wynikającą z braku konieczności wielokrotnego nakłuwania opuszek palców w ciągu dnia – wymieniają pacjenci.
2020-12-02 17:08

Ponad 16 proc. Polaków przyznaje, że w pandemii częściej konsultuje się  z lekarzem przez telefon

Ograniczenia nałożone w związku z pandemią pokazały, że smartfony pełnią nie tylko rolę źródła rozrywki lub medium w komunikacji, ale mają także funkcję społeczną i użytkową. Zdaniem autorów badania „Digital Consumer Trends” firmy doradczej Deloitte, polscy konsumenci mogą być postrzegani jako miłośnicy nowinek technicznych. Jak wynika z raportu, prawie 29 proc. Polaków skorzystało w trakcie pandemii z możliwości porozmawiania przez telefon z lekarzem, a ponad 10 proc. z wizyty wideo.
2020-12-01 09:45

Prof. J. Braziewicz: W medycynie opartej na AI nadchodzi era exabajtów danych

Stopień zaawansowania automatyzacji i sztucznej inteligencji w obszarze medycyny nuklearnej to obecnie poziom III i IV w pięciostopniowej skali. Wdrożenia algorytmów opartych na Artificial Intelligence (AI) przynoszą oszczędność czasu i szansę na pełną standaryzację procedur, ale także na uniknięcie błędów ludzkich i skuteczniejsze, spersonalizowane terapie dla pacjentów – uważa prof. Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2020-12-01 09:02

Poznań: Pierwsze w Polsce wszczepienie układu CRTD z funkcją bluetooth

We wtorek 24 listopada 2020 roku w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth. Układ Neutrino CRT (HF) zaimplantowano 67-letniemu pacjentowi z niewydolnością serca.
2020-11-26 09:33