Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Pomoc telemedyczna dla pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi? Bezcenna!

Czy nasz pacjent z zaburzeniami rytmu serca czuje się dobrze? Jak pracuje wszczepione mu urządzenie? W pozyskaniu tych informacji w czasie pandemii COVID-19 bardzo pomocne okazały się różne rozwiązania telemedyczne, w tym teleporady i telemonitoring urządzeń wszczepialnych. Nie mniej potrzebne będą po pandemii – uważa dr Łukasz Pastwa z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, członek Rady Merytorycznej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.
2021-05-21 10:45

Medicover Polska rozpoczyna współpracę z MedApp S.A. w obszarze medycyny cyfrowej

Medicover Polska rozpoczyna testy nowoczesnej aplikacji medycyny cyfrowej CarnaLife System autorstwa MedApp, notowanej na NewConnect spółki, działającej w segmencie medtech. W ramach współpracy, w wybranych centrach medycznych, spółka wdroży pilotażowo swoje rozwiązanie medycyny cyfrowej do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz zarządzania procesem leczenia. W zakresie pilotażu wybranym pracownikom i pacjentom będą wykonywane regularne, zdalne pomiary i badania z zakresu kardiologii, medycyny wewnętrznej, diabetologii i medycyny rodzinnej.
2021-05-19 10:48

Eksperci: Rozszerzenie funkcjonalności e-Recepty może wesprzeć lekarza w doborze najlepszej terapii

Wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych rozszerzających funkcjonalność systemu e-Recepty, może wesprzeć lekarza w procesie zarządzania chorobą. Pierwszym obszarem terapeutycznym, w którym mogłyby być zastosowane rozwiązania umożliwiające leczenie zgodnie z najnowszymi, międzynarodowymi standardami jest astma oskrzelowa.
2021-05-10 14:36

Prof. Oskar Kowalski: W medycynie możemy już przewidzieć przyszłość - i to z miesięcznym wyprzedzeniem!

Algorytm analizujący pięć parametrów, w tym nowość: tony serca, już dziś jest w stanie przewidzieć zaostrzenie niewydolności serca nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Zdaniem prof. Oskara Kowalskiego wielotygodniowy zapas czasu daje mnóstwo możliwości terapeutycznych, które powalają uchronić pacjenta przed ciężką niewydolnością serca i hospitalizacją z jej powodu. Zabrzański ośrodek ma już na koncie sukcesy związane z nową technologią.
2021-04-28 15:31

Medicover testuje innowacyjne rozwiązania z zakresu telediagnostyki

Telemedycyna w Polsce zyskuje na uznaniu i popularności za sprawą postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia. Aktualnie obszarem, który może być uznany za wiodący, są teleporady – czyli konsultacje z lekarzem za pośrednictwem komputera i urządzeń mobilnych. Rozwiązanie to jednak nie jest pozbawione obszarów do dalszego rozwoju. Takim elementem, który  wspomógłby precyzję stawianej w trakcie teleporady diagnozy byłoby włączenie do niej elementów badania pacjenta np. oceny gardła czy ucha, osłuchania płuc w przypadku infekcji dróg oddechowych, oceny zmian skórnych, mierzenia parametrów oceniających obiektywnie funkcje życiowe.
2021-04-28 12:42

Telemedyczne wsparcie pogotowia ratunkowego pozwala zmniejszyć obciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych

Miasto Schenectady w amerykańskim stanie Nowy Jork z sukcesem redukuje liczbę pacjentów zaopatrywanych w lokalnym SOR dzięki wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego w możliwość telekonsultacji z lekarzem. Zespoły zostały wyposażone w tablety umożliwiające połączenie się z lekarzem medycyny ratunkowej w czasie wyjazdu do pacjenta.
2021-04-19 09:54

SCCS: Sztuczna inteligencja wykryła u pacjenta migotanie przedsionków i przewidziała zaostrzenie niewydolności serca

U pacjenta Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM w Zabrzu algorytm HeartLogic po raz pierwszy w Polsce przewidział, że w niedalekiej przyszłości u chorego może nastąpić zaostrzenie niewydolności serca. Lekarze zmodyfikowali stosowaną farmakoterapię, aby zapobiec hospitalizacji. Wszczepione pacjentowi urządzenie wykryło również epizody migotania przedsionków. Kontrola w ośrodku potwierdziła diagnozę układu. W szpitalu pacjenta poddano zabiegowi ablacji. Dziś pan Bogusław Dziubek przebywa w domu i czuje się dobrze.
2021-04-12 13:39

Prof. Jarosław Kaźmierczak: Telemedycyna jest wprost stworzona dla kardiologii

Wybrane rozwiązania telemedyczne są dziś nie tyle potrzebne, co wręcz konieczne. Dlatego, że są efektywne: znacząco skracają drogę pacjenta i czas reakcji na wszelkie nieprawidłowości. To wprost szybciej wdrożona terapia i tańsze procesy diagnostyczno-terapeutyczne – uważa prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
2021-03-30 11:09

Zdalne monitorowanie dializy otrzewnowej daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa

Chociaż dializa otrzewnowa (w tym automatyczna dializa otrzewnowa) wykazuje szereg korzyści dla pacjentów, takich jak większą elastyczność czy możliwość utrzymania aktywności zawodowej, nadal niewielu pacjentów decyduje się na ten sposób leczenia swojej choroby nerek. Najczęściej na przeszkodzie stoi lęk przed wypadkami związanymi z dializą oraz odczucie braku wsparcia ze strony personelu medycznego. Dokładają się do tego wątpliwości personelu kwalifikującego do terapii, czy pacjent będzie w stanie monitorować swój stan i poprawnie przeprowadzać zabieg.
2021-03-29 09:23

Telemedycyna w ortopedii? To działa

Telemedycyna w ortopedii wykazuje potencjał, będąc rozwiązaniem efektywnym kosztowo oraz wykazuje korzyści terapeutyczne. W ramach ortopedii zdalna opieka może odbywać na wielu wymiarach: telekonsultacji diagnostycznych, terapeutycznych, obserwacyjnych, wirtualnej rehabilitacji oraz telekonsultacji specjalistycznych dla lekarzy niebędących ortopedami.
2021-03-23 11:35

Prof. Marcin Grabowski: Teleporady pomocne, ale nie dla wszystkich

W ostatnim czasie teleporady nabrały nieco negatywnego wydźwięku. Trzeba powiedzieć jasno: telekonsultacja lekarska jest w wielu przypadkach wystarczającą a nawet optymalną formą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nie jest remedium na wszystko. Szacuje się, że nawet 50 proc. pacjentów wymaga tradycyjnej wizyty. Telemedycyna wspomaga klasyczne postępowanie, ale są sytuacje, kiedy w żadnym razie go nie zastąpi – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Merytorycznej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.
2021-03-22 10:38

Zmiany w zasadach udzielania teleporad w ramach POZ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w dzienniku ustaw rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, które wprowadza m.in. obowiązek udzielnia bezpośredniej, stacjonarnej konsultacji dla dzieci poniżej 6 roku życia, osób chorych przewlekle, przyv podejrzeniu choroby nowotworowej oraz osób, które wyraziły chęć odbycia wizyty w tym trybie.
2021-03-10 11:57