Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Spółka Cardiomatics pozyskała 12,5 miliona złotych na rozwój AI do analizy EKG

Cardiomatics wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do analizy elektrokardiogramów (EKG) – dzięki temu ułatwia dostęp do diagnostyki i poprawia wydajność pracy lekarzy oraz personelu medycznego. Oprogramowanie Cardiomatics może przetworzyć zapis EKG pacjenta w krótkim czasie bez konieczności angażowania wyspecjalizowanego personelu medycznego.
2021-08-24 08:53

Aplikacja na telefon dla pacjentów z ZZSK i ŁZS wsparciem w chorobie

Choroby zapalne stawów stanowią istotny problem zdrowotny i społeczny. Zbyt późno i niewłaściwie leczone prowadzą do upośledzenia sprawności i kalectwa oraz wykluczenia społecznego. W ramach kampanii „PoSTAW się chorobie” powstała dla pacjentów innowacyjna aplikacja, która zawiera przydatne informacje, ćwiczenia dopasowane do dolegliwości, a dzięki dziennikowi obserwacji ułatwia rozmowę z lekarzem nt. decyzji terapeutycznych.
2021-08-20 09:10

Wdrożenie systemu teleopieki w Polsce wymagałoby przeszkolenia nowej grupy zawodowej zajmującej się telemedycyną

Polskiego Ładu przewiduje dofinansowanie opasek bezpieczeństwa dla seniorów, które miałyby zapewnić im stały kontakt z lekarzem i zdalną opiekę medyczną. Nie wiadomo jednak, jak ten system ma funkcjonować w praktyce. W Polsce telemedycyna dopiero raczkuje, a oprócz wyspecjalizowanych programów i urządzeń, które nie będą zbyt skomplikowane w codziennej obsłudze, niezbędny jest wykwalifikowany personel. – Wymaga to w zasadzie stworzenia zupełnie nowej grupy zawodowej. Dużym wyzwaniem będzie także przygotowanie personelu pielęgniarskiego do pracy z systemami teleopieki – mówi Jacek Gleba, prezes MDT Medical.
2021-08-02 12:31

Aplikacja medyczna – skuteczny sposób na walkę z bezsennością

Ponad 60 proc. osób deklaruje, że ma problemy ze snem. Bezsenność nie rozróżnia płci, ani wieku. Zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode i starsze, co potwierdzają wyniki badania opinii, zrealizowanego przez SW Research, na zlecenie terapiabezsennosci.pl. To samo badanie pokazuje, że 32 proc. badanych, którzy mają problemy ze snem byłaby skłonna skorzystać w terapii z aplikacji medycznej.
2021-07-28 12:14

Zdalna weryfikacja tożsamości zwiększa efektywność systemu opieki zdrowotnej

Już dziś większość klientów prywatnych sieci medycznych w Polsce ma dostęp do nowoczesnych narzędzi umożliwiających bezpieczną, zdalną weryfikację ich tożsamości. Możliwość korzystania z tego typu usług oznacza z perspektywy pacjenta większą wygodę i komfort leczenia, a firmom z branży medycznej pozwala podnieść jakość usług i poziom rentowności.
2021-07-22 11:30

Sztuczna inteligencja pozwala wykryć raka piersi w ciągu kilku minut z 95-proc. skutecznością

Badanie CDC wskazuje, że prawie 40 proc. kobiet pomija badania przesiewowe w kierunku raka piersi, m.in. z obawy przed bólem. Tym samym nawet co trzeci nowotwór może być wykryty zbyt późno. Amerykański start-up opracował urządzenie symulujące psie receptory węchu.
2021-07-15 12:28

Przełom w leczeniu padaczki? Nowe technologie wspierają epileptologów

Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy system wspierający diagnozowanie i leczenie padaczki. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym narzędzie może być szansą na postępy terapeutyczne nawet w najtrudniejszych przypadkach.
2021-07-14 10:53

Polacy opracowują coraz więcej innowacyjnych urządzeń telemedycznych

W wyniku pandemii koronawirusa nawet stukrotnie zwiększyła się liczba porad świadczonych w formie telemedycznej. Kryzys dał też impuls do rozwoju innowacyjności w tym zakresie. Pojęcie telemedycyny kojarzy się już nie tylko z wizytą lekarską, przeprowadzaną za pośrednictwem komunikatora, lecz także z diagnostyką telemedyczną. Okazuje się, że Polacy są silnym graczem na rynku urządzeń służących do tego.
2021-07-09 10:36

Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii? Czy czeka nas rewolucja technologiczna?

Wśród różnych konsekwencji pandemii koronawirusa, szczególnie często wymienia się gwałtowne przyspieszenie rozwoju innowacji technologicznych. Sytuacja epidemiczna spowodowała znaczące zmiany także w sektorze medycznym. W Polsce liczba osób, które skorzystały z przynajmniej jednej e-usługi z różnych obszarów gospodarki, czyli m.in. możliwości cyfrowej opieki zdrowotnej, wzrosła z przed-epidemicznego poziomu 66 proc. do prawie 80 proc., co przekłada się na 6,6 miliona nowych użytkowników[1]. Można przyjąć, że jest to dopiero początek nadchodzących zmian – Krajowy Plan Odbudowy przewiduje bowiem inwestycje o wartości blisko 20 mld PLN w unowocześnienie systemu opieki medycznej, w tym również jego dalszą cyfryzację[2]. Jak zatem będzie wyglądał sektor zdrowotny po pandemii?
2021-07-01 11:33

Telekardiologia dostępna dla pacjentów - dzięki autorskiej technologii polscy kardiolodzy skutecznie leczą na odległość

Nowoczesna metoda rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, opracowana przez polskich naukowców w ramach projektu TELEREH-HF, wprowadza możliwość leczenia chorych bez wychodzenia z domu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych można leczyć nawet kilka razy więcej pacjentów w porównaniu do tradycyjnych metod. Swobodny dostęp chorych do hybrydowej telerehabilitacji oraz korzyści dla krajowego systemu opieki zdrowotnej są oczywiste.
2021-06-30 12:01

Fundacja K.I.D.S. i Nationale-Nederlanden pracują nad projektem VR dla dziecięcych szpitali

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości jako wsparcia dla najmłodszych pacjentów to jedna z inicjatyw Fundacji K.I.D.S., której celem jest stworzenie nowoczesnych szpitali przyszłości. Wprowadzenie do placówek medycznych rozwiązań VR ma zminimalizować ból oraz stres u dzieci podczas zabiegów medycznych, np. wkłuć dożylnych.
2021-06-23 15:45

Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…

Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
2021-06-10 10:55