Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii kluczowe w medycynie pozostają relacje. Specjalna aplikacja ułatwi systematyczną opiekę lekarską nad pacjentami

 Powrót do relacji jest dziś w medycynie bardzo potrzebny. Dopiero później można na to nakładać technologie, sztuczną inteligencję czy automatyzację – mówi Maciej Malenda, założyciel Doctor.One. Technologie mogą być jednak pomocne w budowaniu relacji i zaufania między lekarzem a pacjentami. Taki jest cel aplikacji Doctor.One, wirtualnej przychodni, która w modelu subskrypcji oferuje lekarzom możliwość budowania bazy pacjentów i utrzymywania z nimi stałego kontaktu. Twórcy aplikacji podkreślają, że do 2040 roku chcą zapewnić opiekę prywatnego lekarza 100 mln ludzi na całym świecie.
2022-08-23 09:51

Medicover z dekadą rozwoju telemedycyny

W tym roku minęło dokładnie dziesięć lat od uruchomienia przez Medicover narzędzia z zakresu telemedycyny, jakim jest czat online z lekarzem. Dziś świadczeń z zakresu telemedycyny udziela kilka tysięcy lekarzy Medicover, diagnozowanie i leczenie „na odległość” to kluczowy element modelu opieki nad pacjentem, a firma nie ustaje w testowaniu coraz to nowych zdobyczy „medycyny przyszłości”.
2022-08-09 15:07

Rozszerzona rzeczywistość usprawni pracę i szkolenie lekarzy

Nauka postępowania z pacjentem na hologramach, wirtualne symulacje miejsca wypadku czy wskazówki dla operującego chirurga wyświetlane jako trójwymiarowy obraz w polu widzenia. Tak już teraz zaczyna wyglądać praca placówek i uczelni medycznych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Eksperci przewidują, że VR i AR będą w przyszłości również stosowane w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także umożliwią badanie i diagnozowanie pacjenta na odległość.
2022-08-03 10:02

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowują inteligentny system monitorowania ciąży oparty na sztucznej inteligencji

Bazujący na sztucznej inteligencji, innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. „cyfrowego bliźniaka”, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta.
2022-07-21 09:44

MedApp i Laven zwiększą dostępność rozszerzonej rzeczywistości w procedurach medycznych

MedApp i Laven, polskie firmy z obszaru innowacji medycznych i ubezpieczeniowych, nawiązały współpracę, dzięki której pacjenci zyskają lepszy dostęp do zabiegów z użyciem technologii holograficznego obrazowania danych diagnostycznych. Rozwiązanie stworzone przez MedApp będzie dostępne w komplementarnych polisach zdrowotnych oferowanych przez Laven. W pierwszej kolejności nowe możliwości uzyskają za pośrednictwem Laven klienci AWP Polska (Mondial Assistance) – spółki z grupy Allianz. Jeszcze w tym roku rozwiązanie to będzie oferowane przez kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe.
2022-07-04 08:46

Telemedycyna w służbie pacjentom – rozwiewamy mity na temat teleporad. Ruszył cykl edukacyjnych webinarów dla pacjentów i ich bliskich

Usługi telemedyczne są obecnie powszechnie dostępne i w wielu przypadkach przystępne cenowo, w porównaniu do analogicznych porad w trybie stacjonarnym. Czy jednak nasza wiedza, wiedza pacjentów o tym, jak korzystać z teleporad, by optymalnie zadbać o swoje zdrowie, jest wystarczająca? Wydaje się, że w sferze postrzegania telemedycyny i jej możliwości, nagromadziło się wiele mitów i stereotypów, zniechęcających wszystkich tych, którzy nie mieli okazji odbyć wizyty online. Tymczasem, świadomy, dobrze przygotowany pacjent, korzystając ze sprawdzonych usług telemedycznych jest w stanie jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie, czuć się bezpieczniej i szybciej uzyskać odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości, np. objawy niepożądane.

2022-06-21 10:38

Telemedycyna wspiera osoby uciekające przed wojną

Infekcje i choroby górnych dróg oddechowych dominowały w pierwszych tygodniach wśród zgłoszeń pacjentów przychodni Dimedic. Wielu uchodźców potrzebowało także przedłużenia recept na zdiagnozowane wcześniej choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze. Przychodnia Dimedic już pierwszym tygodniu wojny uruchomiła platformę telemedyczną z konsultacjami lekarskimi w języku ukraińskim. Pacjenci z Ukraińcy przebywający w Polsce i innych krajach EU, od prawie trzech miesięcy mogą dzięki temu korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej.
2022-05-23 09:31

Centrum Medyczne Damiana bada pacjentów w centrach dla uchodźców wykorzystując urządzenia telemedycyny

Centrum Medyczne Damiana rozpoczęło badania pacjentów w punktach recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia medycznego Higo®. Zostało ono zaprojektowane z myślą o wprowadzeniu nowej jakości zdalnych wizyt medycznych, dzięki zebraniu i dostarczeniu lekarzowi podstawowych badań fizykalnych, takich jak temperatura, heart rate, osłuch płuc, serca, brzucha, badań obrazowych gardła, ucha czy skóry. Urządzenie to jest po raz pierwszy w Polsce wykorzystywane komercyjnie do masowego badania pacjentów przez zespół medyczny. Dzięki poznaniu w pełni funkcjonalności Higo® przez medyków możliwe będzie stosowanie go w przyszłości na szerszą skalę w przychodniach, szczególnie w okresach przeziębień i infekcji.
2022-05-10 12:39

Sztuczna inteligencja w służbie medycyny

Sztuczna inteligencja, algorytmy, moce obliczeniowe – brzmią jak z filmu science fiction. Takie narzędzia wkraczają jednak w kolejne aspekty naszego życia, medycynę także. Zwykle boimy się tego, czego nie znamy. Czy powinniśmy obawiać się, że sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?
2022-04-22 13:56

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA odcinek 7

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka z cyklu Halo Tu Telemedycyna, w którym dr hab. n. med. Paweł Balsam rozmawia na temat roli i zastosowania telerehabilitacji kardiologicznej z dr hab. n. med. Ewą Piotrowicz FESC, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii – Państwowego Instytutu Badawczego, przewodniczącą-elekt Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-04-20 11:31

Polski start-up zbadał potrzeby cukrzyków i pracuje nad odpowiedzią w formie urządzenia oraz aplikacji

W Polsce prawie 3 miliony osób żyją z rozpoznaną cukrzycą. Chorych może być w rzeczywistości jednak dużo więcej – wielu z nich świadomie unika diagnozy[1]. Z kolei w ciągu najbliższych 25 lat na całym świecie liczba cukrzyków ma się zwiększyć do 700 milionów[2]. To pokazuje, jak kluczowe będzie opracowanie rozwiązań mających na celu poprawę jakości ich życia – i to już w najbliższych latach. GlucoActive, polski start-up, przeprowadził badania ilościowe i jakościowe z udziałem cukrzyków, aby ustalić, z jakich rozwiązań do badania poziomu glukozy najczęściej korzystają oraz jakich potrzebują.
2022-03-11 09:28

Coraz częstsze ataki hakerów na szpitale zagrażają bezpieczeństwu pacjentów

Opieka zdrowotna w ostatnich latach coraz częściej znajduje się na celowników cyberprzestępców. Sprzyja temu pandemia, w trakcie której szpitale i inne placówki medyczne, stanowiące pierwszy front walki z COVID-19, zyskały na znaczeniu. Wycieki danych, blokowanie systemów i szyfrowanie plików wraz z żądaniami wysokiego okupu są coraz częstszym zjawiskiem, również w Polsce. Mogą prowadzić do paraliżu działania i ogromnych strat, a życie i zdrowie pacjentów narazić na ryzyko.
2022-03-01 11:27