Światowy Dzień Obrzęku Naczynioruchowego – HAE Day – na drodze do zdrowego życia z rzadką chorobą
Opublikowane 16 maja 202416 maja obchodzimy Światowy Dzień Dziedzicznego Obrzęku Naczynioruchowego (HAE Day). To rzadka choroba, która jednak może być bardzo niebezpieczna. Czym jest obrzęk naczynioruchowy, jak często występuje, gdzie może być zlokalizowany obrzęk i wreszcie, jak wygląda system opieki nad pacjentami z obrzękiem naczynioruchowym w Polsce?
Obrzęk naczynioruchowy (ang. hereditary angioedema – HAE) to choroba o podłożu genetycznym, najczęściej dziedziczna. Jeżeli choroba występuje u rodziców, dzieci mają ok. 50-procentową szansę na jej odziedziczenie. Możliwe jest jednak również wystąpienie HAE poprzez spontaniczną mutację genu C1-Inhibitora w momencie poczęcia – wówczas choroba może pojawić się u dziecka rodziców, którzy nie chorowali na HAE.
Ze względu na częstotliwość występowania (1 na 50 000 osób), HAE określany jest mianem choroby rzadkiej, a nawet ultrarzadkiej. Jak mówiła prof. Karina Jahnz-Różyk, krajowa konsultant w dziedzinie alergologii i kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego podczas Kongresu Zdrowia Publicznego w grudniu 2023 r., dotychczas w Polsce rozpoznano ok. 400 przypadków HAE.
Jakie są objawy obrzęku naczynioruchowego?
Pacjenci z obrzękiem naczynioruchowym mogą doświadczać obrzęku w różnych częściach ciała – kończynach górnych i dolnych, w okolicach brzucha, narządów płciowych, ale także twarzy i szyi. Szczególnie niebezpieczne są obrzęki krtani, które mogą stanowić zagrożenie życia pacjentów wskutek uduszenia. Z kolei wystąpienie obrzęku na ścianie jelita może powodować uporczywe bóle brzucha, nudności i wymioty. Najczęściej epizodom obrzęku towarzyszy również ból, który ogranicza możliwości poruszania się lub wykonywania codziennych czynności.
Niektóre objawy HAE mogą być mylone z reakcją alergiczną. Ponieważ choroba należy do bardzo rzadkich, jej diagnoza również nie jest łatwa i nierzadko od momentu pierwszego zgłoszenia objawów lekarzowi do momentu postawienia diagnozy mija wiele lat, a pacjent odwiedza różnych specjalistów. Zdarzają się nawet sytuacje, w których pacjenci przechodzą operacje z powodu silnego bólu brzucha, którego przyczyny nie można ustalić.
System opieki nad pacjentami z HAE w Polsce
Chociaż HAE jest chorobą nieuleczalną, to za sprawą nowoczesnych leków można go kontrolować do tego stopnia, że pacjenci są w stanie prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe. Polscy pacjenci z obrzękiem naczynioruchowym mogą zostać zakwalifikowani do programu lekowego leczenia zapobiegawczego chorych z nawracającymi napadami dziedzicznego obrzęku naczynioruchowgo o ciężkim przebiegu.
- To jest chyba pierwszy program lekowy, bo kilka ich prowadzę, ale pierwszy raz widzę tak spektakularne efekty u pacjentów, u których stosujemy prewencję. Ta choroba też jest uwarunkowana genetycznie, to choroba potencjalnie śmiertelna, natomiast zastosowanie tutaj prewencji lekiem biologicznym spowodowało, że my praktycznie przywróciliśmy większość tych pacjentów do życia i pracy. Praktycznie ta liczba tych ciężkich obrzęków naczynioruchowych spadła u tych pacjentów istotnie. (…) – mówiła prof. Karina Jahnz-Różyk podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich organizowanej 29.02.2024 r. przez Krajowe Forum ORPHAN.
Sytuacja pacjentów z HAE była również jednym z tematów omawianych podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich w dniu 19.03.2024 r. Krajowa konsultant w dziedzinie alergologii podkreśliła skuteczność prewencyjnego leczenia biologicznego w HAE, jednocześnie zaapelowała o rozszerzenie dostępu do programu o kolejne grupy pacjentów.
- Na początku, jak program był wprowadzony, braliśmy i bierzemy do tej pory tylko liczbę i ciężkość tych obrzęków. Ta definicja ciężkości się zmieniła. Zgodnie ze standardami europejskimi, już nie zależy od lokalizacji, a ta stanowi podstawę kwalifikacji w polskim programie lekowym. No i zwracajmy uwagę na odległość od ośrodka zdrowia, że jest ktoś w podróży, wpływ choroby na jakość życia. Bardzo często pacjenci muszą podawać sobie leki dożylnie i podskórnie z różnych względów. Okazuje się, że po jakimś czasie, ten dostęp do żyły po wielu latach trwania choroby jest bardzo trudny. Brak szybkiej odpowiedzi na leczenie. No i to czego zawsze się boimy to tych zagrażających życiu obrzęków krtani - tak dla przypomnienia 3% pacjentów już ze zdiagnozowanym obrzękiem krtani może zginąć w wyniku tego powikłania – podkreśliła prof. Jahnz-Różyk.
Światowy Dzień HAE
16 maja obchodzony jest Światowy Dzień Dziedzicznego Obrzęku Naczynioruchowego (HAE Day). Dzień ten ustanowiono w 2012 r. podczas międzynarodowej konferencji poświęconej HAE w Kopenhadze. Inicjatywa ma na zwiększanie świadomości społecznej na temat HAE, a także edukowanie pacjentów i lekarzy w dziedzinie diagnozowania i opieki nad chorymi. Celem Światowego Dnia jest również szerzenie wiedzy, że pacjenci z obrzękiem naczynioruchowym, którzy otrzymają odpowiednie leczenie mogą prowadzić zdrowe życie.
źródło: mat. pras.
Na zdjęciu: prof. Karina Jahnz-Różyk, WIM
Na zdjęciu: prof. Karina Jahnz-Różyk, WIM
Autor:
Redakcja MedicalPress