Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Opublikowane 04 stycznia 2023
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologcznej (KSO) we wtorek 3 stycznia. Na jej wdrożenie trafi ponad 5 mld złotych. Nowy model kompleksowej opieki ma zapewnić lepszą jakość i koorynację diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory, między innymi dzięki współpracy między specjalistami z różnych dziedzin medycyny.
O szczegółach KSO mówili we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy starali się, aby projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jak najszybciej trafił do Sejmu. Jeśli nie na najbliższe, to na kolejne posiedzenie - zapowiedział premier.
- Wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów to także mniejsze obciążenie służby zdrowia. Nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej (...). Chcemy, aby każdy pacjent onkologiczny był spokojny, że diagnoza na najwcześniejszym etapie oznacza jak najwyższe szanse wyleczenia z tej straszliwej choroby, a nie zakończenie życia - dodał Morawiecki.

W opinii Premiera poziom inwestowania w KSO "jest absolutnie bez precedensu". - Spinamy wszystkie elementy po to, aby 10-letni budżet na leczenie nowotworów był jak najlepiej zaangażowany.


Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że pilotaż KSO prowadzony w czterech województwach zostanie przedłużony do końca pierwszego kwartału 2023 roku. - Ale nie dlatego, że zakładamy, że tak późno wejdzie w życie ustawa. Przedłużyliśmy ten pilotaż, aby ośrodki, które realizowały opiekę nad pacjentem onkologicznym zgodnie ze standardami zawartymi w projekcie ustawy, nie musiały do jej uchwalenia przestać realizować świadczenia - tłumaczył minister.


Dodał, że w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent onkologiczny w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. - Jego rolą będzie zapewnienie tego, by pacjent był prawidłowo prowadzony (...). Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego - dodał Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych. - Tylko te najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania. Będziemy monitorowali skuteczność leczenia tych ośrodków i co dwa lata dokonywali podsumowania - zapewnił.


Początkowo rząd zakładał, że Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy od 1 stycznia 2023 roku. W listopadzie Niedzielski przyznał jednak, iż ten termin "będzie trudny do dotrzymania". - Możliwe jest nieznaczne przesunięcie wejścia w życie KSO, nie więcej niż o miesiąc - tłumaczył wówczas.


źródło: MZ, Kancelaria Premiera