Schizofrenia nadal wyklucza z życia społecznego
Opublikowane 25 maja 2022Schizofrenia od lat pozostaje jedną z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. Wynika to z błędnych przekonań oraz mitów o chorobie, utrzymujących się w świadomości społecznej. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i edukowanie na temat choroby.
Schizofrenia to choroba przewlekła, która ogranicza możliwość funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie. Charakteryzuje ją czasowe występowanie ostrych zaburzeń psychotycznych, w czasie których dochodzi do głębokich zaburzeń myślenia, wpływających na język, percepcję i emocje chorego.
W tym szczególnym, dla chorych, dniu chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na problemy nieletnich pacjentów. Dzieci i młodzież przez chorobę mogą spotkać się z wykluczeniem społecznym np. podczas edukacji szkolnej. Poprzez częste wizyty w szpitalach ich edukacja może być fragmentaryczna, a tak ważna dla prawidłowego rozwoju socjalizacja z rówieśnikami znacząco utrudniona. Potrzeba więc czasu by rodzice nauczyli się funkcjonowania w nowym wymiarze z problemami z którymi będą mierzyli się latami. Pojawiają się zaburzenia afektywne, urojenia, omamy i wszystkie inne objawy związane ze schizofrenią - to jest bardzo trudna sytuacja zarówno dla dziecka jak i rodzica. Należy również pamiętać, że wraz z chorującym na schizofrenię dzieckiem cierpi cała rodzina. Funkcjonowanie wszystkich członków rodziny ulega zmianie na skutek opieki, jaką wymagają młodzi pacjenci. Podstawą leczenia w celu wyrównania stanu psychicznego jest farmakoterapia i osoby najbliższe z otoczenia dziecka muszą być poinformowane o tym, że dziecko bierze leki przeciwpsychotyczne. Każda choroba przewlekła wpływa na wydolność opiekuńczą rodziny. Zwykle jest to tak, że rodzina na początku się bardzo mobilizuje, szuka pomocy, nowych metod leczenia, bardzo się na tym skupia, ale z biegiem lat ta wydolność opiekuńcza rodziny niestety spada.
Pacjenci chorujący na schizofrenię stanowią drugą co do wielkości grupę osób leczonych psychiatrycznie. Według danych epidemiologicznych w Polsce żyje około 250 tys. osób zmagających się z chorobą, a 180 tys. z nich korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej. Według dostępnych danych NFZ ok. 900 dzieci w wieku 12-17 lat jest leczonych z rozpoznaniem tej choroby w Polsce.
Diagnozowanie zaburzeń psychotycznych u dzieci i młodzieży jest niezwykle trudne i wymaga wnikliwego różnicowania obserwowanych objawów z innymi zaburzeniami psychicznymi. Samo leczenie również wymaga dostępu do specjalistycznych terapii, do którego dostęp jest obecnie utrudniony.
- Kiedy choruje dziecko, choruje z nim cała rodzina. Zmienia się też sposób funkcjonowania bliskich - podkreśla Magdalena Osińska-Kurzywilk, Prezes Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym". - Schizofrenia to bardzo poważna choroba, która musi być odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Młodzi pacjenci, którzy od początku otrzymają właściwą pomoc, mają szansę na lepszy rozwój i uniknięcie komplikacji w przyszłości.
źródło: Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym
Autor:
Redakcja MedicalPress