Pacjent
Wróć do SystemPacjent w badaniach klinicznych
Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.
Nielimitowane wizyty do specjalistów od 1 marca
Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od lat wzrost wyceny tych świadczeń. Docelowo wyniesie prawie 30 procent.
6 lutego na konferencji prasowej zostanie przedstawiony raport dotyczący sytuacji pacjentów z nowotworem płuca
Raport "Sytuacja Pacjenta z nowotworem płuca - aktualne wyzwania" został przygotowany we współpracy z przedstawicielami środowiska pacjentów onkologicznych oraz ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia. Dokument porusza tematykę aktualnego dostępu do profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorych na raka płuca, postępu w tym zakresie oraz kluczowych rekomendacji zmian niezbędnych do poprawy sytuacji chorych na raka płuca w Polsce.
E-recepta – Jak z niej korzystać?
E-recepta to duża wygoda. Leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach. Jest to duże ułatwienie, jeśli pacjentowi zależy na niższej cenie leku lub jest w podróży. Trzeba pamiętać jednak o terminie ważności e-recepty oraz wymogach dotyczących kupowania „na raty” tego samego leku.
Rusza nowa odsłona kampanii Prostata Historia
All.Can: Możliwości poprawy leczenia chorób nowotworowych - perspektywa pacjenta
All.Can przeprowadził międzynarodową ankietę wśród pacjentów z chorobą nowotworową i ich opiekunów na temat nieefektywności opieki.
Szybkie odszkodowania dla pacjentów poszkodowanych w testach klinicznych
Projekt ustawy o badaniach klinicznych, zakłada, że w ciągu czterech miesięcy od uszczerbku na zdrowiu pacjent testujący leki dostanie pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego.
Zgoda pacjenta - to warto wiedzieć
Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kobiety ciężarne w Polsce pod coraz lepszą opieką
Śmiertelność okołoporodowa matek w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ponadto od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Reguluje ono m.in. kwestie dostępności znieczulenia okołoporodowego oraz ma przyczynić się do zmniejszenia liczby interwencji medycznych, niewynikających ze wskazań medycznych, w tym cięć cesarskich.
„Stop WZW C!” wystartowała kampania edukacyjna
„Stop WZW C!” – pod takim hasłem 13 stycznia br. Polska Unia Organizacji Pacjentów wraz z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Fundacją Urszuli Jaworskiej zainaugurowała kampanię edukacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jakim jest zakażenie HCV oraz potrzeba badań profilaktycznych w kierunku wirusa WZW C. Inicjatorem akcji jest Polska Unia Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, która od lat prowadzi działalność edukacyjną oraz udziela wsparcia pacjentom w dążeniu do zapewnienia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mających strategiczne znaczenie dla stanu zdrowia społeczeństwa.
2019 rok kończymy z dobrymi wiadomościami dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową
Więcej swobody wyboru dla lekarza. Program lekowy leczenia raka jelita grubego trzeba poprawić.
Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych przyniosły chorym zmagającym się z rakiem jelita grubego wiele korzyści. Do programu lekowego włączono Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z tipiracylem) – długo wyczekiwaną terapię, która umożliwiła chorym dostęp do leczenia w tzw. III i IV linii. To bardzo ważna zmiana – przybliża polski standard leczenia raka jelita grubego do zaleceń europejskich. Drugą zmianą są tak zwane „wakacje od chemioterapii”. Oznacza to, że przy leczeniu paliatywnym chorych zmagających się z rakiem jelita grubego, chemioterapia pierwszego rzutu w połączeniu z lekami celowanymi nie musi być kontynuowana w pełnym składzie aż do momentu progresji choroby. Jednocześnie liczne badania kliniczne potwierdzają, że skrócenie stosowania chemioterapii jest możliwe bez znaczącego zmniejszenia jej skuteczności, o ile przerwane leczenie zostanie wznowione w przyszłości. Jednak coraz częściej eksperci mówią o jeszcze jednej koniecznej korekcie istniejącego programu lekowego w zakresie pierwszej linii leczenia.