Pacjent
Wróć do System2019 rok kończymy z dobrymi wiadomościami dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową
Więcej swobody wyboru dla lekarza. Program lekowy leczenia raka jelita grubego trzeba poprawić.
Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych przyniosły chorym zmagającym się z rakiem jelita grubego wiele korzyści. Do programu lekowego włączono Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z tipiracylem) – długo wyczekiwaną terapię, która umożliwiła chorym dostęp do leczenia w tzw. III i IV linii. To bardzo ważna zmiana – przybliża polski standard leczenia raka jelita grubego do zaleceń europejskich. Drugą zmianą są tak zwane „wakacje od chemioterapii”. Oznacza to, że przy leczeniu paliatywnym chorych zmagających się z rakiem jelita grubego, chemioterapia pierwszego rzutu w połączeniu z lekami celowanymi nie musi być kontynuowana w pełnym składzie aż do momentu progresji choroby. Jednocześnie liczne badania kliniczne potwierdzają, że skrócenie stosowania chemioterapii jest możliwe bez znaczącego zmniejszenia jej skuteczności, o ile przerwane leczenie zostanie wznowione w przyszłości. Jednak coraz częściej eksperci mówią o jeszcze jednej koniecznej korekcie istniejącego programu lekowego w zakresie pierwszej linii leczenia.
Nowoczesne terapie SM skutecznie hamują zmniejszenie objętości mózgu. Istnieje wysoka potrzeba edukacji w tym zakresie
Wiedza to zdrowie – koalicja Serce dla Cukrzycy kontynuuje cykl warsztatów edukacyjnych
Jak wynika z raportu Serce dla Cukrzycy opublikowanego w lipcu b.r. wiedza na temat cukrzycy i jej powikłań wśród pacjentów i ich opiekunów jest nadal niewystarczająca, co przekłada się na efekty leczenia i jakość życia chorych – wskazuje na to aż 85% respondentów badania. Dlatego wśród priorytetowych działań koalicji jest właśnie edukacja społeczeństwa i samych pacjentów, od zapobiegania, przez diagnostykę, skuteczne leczenie i zmianę nawyków oraz stylu życia.
Światowy Dzień POChP
20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych na świecie. Już dziś wskazywana jest jako czwarta najczęstsza przyczyna śmiertelności. Szacuje się, że co dziesiąty dorosły Polak może być chory na POChP. Mimo że choroba jest poważna i powszechna, to wciąż świadomość na jej temat jest bardzo niska.
Światowy Dzień Wcześniaka
Co roku 17 listopada świat staje się fioletowy – na ten kolor podświetlane są najważniejsze budynki użyteczności publicznej. To gest solidarności z wcześniakami i ich rodzicami, bo tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, którego symbolem jest kolor fioletowy i małe fioletowe skarpetki. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa, środowiska medycznego i decydentów na wyzwania związane z rozwojem
i potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych.
Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?
Festiwal "Black or white" Muzyka w służbie zdrowia
Powstanie Rada Ochrony Pacjentów
Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii
Ruszają obchody Wąstopad 2019 pod hasłem #PROSTAtaAKCJA
We wtorek 5 listopada ruszyły obchody Miesiąca Świadomości Męskich Nowotworów – Wąstopad 2019 – organizowanego od 6 lat przez Fundację Wygrajmy Zdrowie w ramach międzynarodowych obchodów akcji Movember. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji, a zarazem przesłaniem kampanii edukacyjnej jest #PROSTAtaAKCJA.