Pacjent
Wróć do SystemII Forum Serce Pacjenta 14 - 18 września 2020
Polskie Towarzystwa Kardiologiczne ponownie organizuje II Forum – Serce Pacjenta. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce poświęcone w całości pacjentom kardiologicznym i dla pacjentów kardiologicznych. Ubiegłoroczna edycja I Forum Serce Pacjenta spotkała się z tak pozytywnym odbiorem ze strony pacjentów, ich bliskich, lekarzy i ekspertów, że organizatorzy postanowili kontynuować edukacyjną misję. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Forum odbędzie się w on-line w dniach 14-18 września 2020 r.
RPP: dostęp do dokumentacji medycznej to fundamentalne prawo pacjenta
Dostęp do dokumentacji medycznej, to fundamentalne prawo każdego pacjenta i jego przedstawiciela ustawowego. Dość często w praktyce nieprawidłowo realizowane lub utrudniane przez placówki medyczne, stąd warto zapoznać się z prawami jakie nam przysługują! Kto ma dostęp do dokumentacji medycznej, czy otrzymamy ją niezwłocznie, czy może musimy za nią zapłacić? Dowiedz się więcej.
Anna Śliwińska: odwoływanie zabiegów planowych oraz utrudniony dostęp do diagnostyki to codzienność pacjenta z cukrzycą w dobie pandemii
Problemów jest co najmniej kilka. Pierwszy z nich dotyczy przekładania zabiegów planowych, na które w normalnej sytuacji czeka się i tak bardzo długo.Utrudniony jest również dostęp do diagnostyki. Niektóre przychodnie deklarują wykonywanie jedynie badań ratujących życie, a wiadomo, że w chorobach przewlekłych kluczowa jest regularna kontrola. Odmawianie rutynowych badań diagnostycznych nie wpływa korzystnie na zdrowie pacjentów. - o sytuacji pacjentów diabetologicznych w czasie pandemii mówi Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Szymon Chrostowski: w dobie utrudnionego dostępu do opieki w trakcie pandemii - wprowadzenie skutecznego leczenia pacjentów kardiologicznych powinno być priorytetem
Brakuje kompleksowego podejścia do pacjenta. Brakuje edukacji, tej nakierowanej na budowanie świadomości społecznej. Weźmy hipercholesterolemie rodzinną. W Polsce mamy ponad 200 tys. przypadków tej choroby, a wg. ekspertów leczonych jest nie więcej niż tysiąc pacjentów. Znaczą liczba chorych nie ma nawet świadomości choroby - komentuje Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, lider koalicji Serce dla Kardiologii.
Prezes WFIPP apeluje do ministra Macieja Miłkowskiego w sprawie projektu listy refundacyjnej
Jak informuje Stowarzyszenie Uroconti, Prezes World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) - Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, skierowała pismo do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w sprawie usunięcia z projektu wrześniowej listy leków refundowanych najpopularniejszego leku z solifenacyną, stosowanego w I linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB).
Agnieszka Wołczenko: projekt wrześniowej listy refundacyjnej to kropla w morzu potrzeb pacjentów kardiologicznych
Resort Zdrowia opublikował ponad tydzień temu projekt listy refundacyjnej, jest to pierwszy projekt który poszerza listę terapii dla polskich chorych od marca b.r., a zatem od ogłoszenia pandemii w Europie. O komentarz na temat projektu listy refundacyjnej poprosiliśmy przedstawicieli pacjentów. Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia EcoSerce, ocenia dostęp do leczenia i konsultacji z punktu widzenia potrzeb pacjentów kardiologicznych.
BreastFit: 1000 darmowych badań USG piersi dla 1000 kobiet w Polsce
Od 7 sierpnia do 31 października 2020 roku Fundacja OnkoCafe przy wsparciu Fundacji Philips zaoferuje 1000 darmowych badań USG piersi Polkom z różnych regionów kraju. Badania dostępne są dla kobiet, które posiadają skierowanie na USG piersi, ale czas oczekiwania na to badanie w dostępnych placówkach ochrony zdrowia jest w ich przypadku zbyt długi.
Światowy Dzień Raka Płuca – pacjenci wzywają do działania
1 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Raka Płuca. Nowotwór złośliwy płuca to główny zabójca pacjentów onkologicznych. Jedna na pięciu osób chorych na raka umrze właśnie na ten typ nowotworu. Z tej okazji fundacja Alivia przedstawiła najnowsze dane dotyczące choroby oraz zwróciła się z apelem do działania.
Polski pacjent z AZS wydaje 4 razy więcej na leczenie niż statystyczny Europejczyk!
Częste wizyty u specjalistów w ramach opieki prywatnej, do których pacjenci są zmuszeni ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, codziennie stosowane w większości nierefundowane leki, maści i dermokosmetyki, czy niezbędna dieta, generują dla pacjenta bardzo duże koszty i znacznie uszczuplają jego budżet domowy.
Zainaugurowano Koalicję Dla Życia Osób z Mutacjami w Genach BRCA
Przedstawiciele organizacji pacjenckich, eksperci oraz towarzystwa naukowe zainicjowały wspólnie #KoalicjęDlaŻycia, której celem jest wydłużenie i poprawa jakości życia kobiet chorujących na raka jajnika. Nowotwór złośliwy jajnika znajduje się na liście najgorzej rokujących nowotworów ginekologicznych. Jak wskazują eksperci – zagwarantowanie dostępu do optymalnych narzędzi diagnostycznych i kompleksowego leczenia oraz wdrożenie skutecznych, zgodnych z europejskimi standardami metod leczenia na jak najwcześniejszym etapie – mogą polepszyć sytuację chorych z rakiem jajnika.
Zaniepokojone organizacje apelują do ministra zdrowia w sprawie wrześniowej listy refundacyjnej
W liście do Łukasza Szumowskiego przedstawicielki Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej oraz Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny wyraziły zaniepokojenie wpływem decyzji kadrowych w Ministerstwie Zdrowia na kontynuację prac w zakresie zaplanowanego na wrzesień nowego obwieszczenia refundacyjnego. Organizacje poprosiły ministra zdrowia o osobisty nadzór nad procesem i uwzględnienie podjętych decyzji kierunkowych w zakresie poszczególnych terapii.
Szymon Bubiłek: trzeba przywrócić priorytet onkologii sprzed pandemii
Podczas debaty po ASCO 2020 na łamach serwisu MedicalPress dyskutowaliśmy z ekspertami klinicznymi oraz przedstawicielami środowiska pacjentów o innowacjach w leczeniu nowotworów. O komentarz poprosiliśmy także reprezentantów chorych na czerniaki - Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Szymon Bubiłek, Członek Zarządu Stowarzyszenia, mówi o potrzebie zwrócenia większej uwagi decydentów na potrzeby pacjentów onkologicznych, w tym umożliwienie dostępu do skutecznych terapii.