Ruszyło Forum Opiekunów „ZaOpiekowani” wspierające opiekunów osób chorych na raka jelita grubego

Fundacja EuropaColon Polska uruchamia nową platformę internetową wspierającą Nieformalnych Opiekunów - członków rodziny i przyjaciół osób chorujących na raka jelita grubego.
2021-05-17 12:38

22 maja – Światowy Dzień Stanu Przedrzucawkowego

Stan przedrzucawkowy, zwany także potocznie „zatruciem ciążowym”, to powikłanie, które objawia się najczęściej podwyższonym ciśnieniem krwi i zwiększoną utratą białka w moczu. Może dotyczyć nawet 2% (2 na 100) kobiet w ciąży. Stan przedrzucawkowy zwykle występuje po 20. tygodniu ciąży. Jednym z objawów stanu przedrzucawkowego jest zmniejszenie przepływu krwi od matki do łożyska, co powoduje niedostateczną podaż tlenu i składników odżywczych dla dziecka. Stan ten może wywoływać poważne krótko- i długoterminowe skutki zarówno u matki, jak i jej dziecka.
2021-05-17 09:44

Chorobom dziąseł można zapobiec: odwiedź swojego dentystę

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 roku tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Europejska Federacja Periodontologii w serii krótkich, animowanych filmów, zwraca uwagę na najczęstsze problemy, będące pierwszymi symptomami chorób dziąseł: zmiany koloru dziąseł, krwawienie samoistne lub sprowokowane, nieświeży oddech, nadwrażliwość zębów, czy czynniki ryzyka chorób przyzębia np. palenie tytoniu.
2021-05-13 09:43

Jak przebiega zakażenie Covid-19 u dzieci

Generalnie u dzieci COVID-19 najczęściej przebiega łagodnie. Tylko w rzadkich przypadkach przebieg infekcji może być ciężki, a jeszcze rzadziej z powodu COVID-19 może dojść do śmierci młodego człowieka. Sprawdź, kto jest najbardziej zagrożony i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.
2021-05-13 09:15

RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ! Rusza kampania edukacyjna dla chorych i ich bliskich

Profilaktyka, badania, wczesne wykrycie i skuteczne leczenie – to, wydawałoby się, prosta recepta na choroby cywilizacyjne. Ale nie zawsze. Co w sytuacji, gdy o pewnych chorobach się zapomina lub nie diagnozuje przesiewowo? Co zrobić, gdy pacjent ani lekarz nie podejrzewa nawet, że przyczyną dolegliwości może być rak pęcherza? A to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór. Diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów.
2021-05-12 16:27

Nastoletnia depresja - narastający problem w czasach pandemii

Tegoroczna edycja Kampanii przebiega pod hasłem NASTOLETNIA DEPRESJA. ŻYCIE W TRYBIE ONLINE/OFFLINE i skupia się na wpływie pandemii Covid-19 na stan psychiczny dzieci i młodzieży. Organizatorzy zwracają również uwagę na trudne położenie nauczycieli, którzy muszą mierzyć się z problemami swoich wychowanków na odległość.
2021-05-12 09:30

Celiakia – mistrzyni w chowanego. Jak ją wykryć i zdiagnozować?

Anemia, bóle brzucha, migreny, osteoporoza, depresja, przewlekłe zmęczenie, problemy neurologiczne, z płodnością, z jamą ustną i wiele innych. Co łączy te wszystkie dolegliwości? To mogą być objawy celiakii. Celiakia jest mistrzynią w chowanego i potrafi znaleźć różne kryjówki. 
2021-05-11 09:51

Co czwarty Polak zmaga się z chorobami reumatycznymi, które doprowadzają do niepełnosprawności

W ramach „II Podkarpackich Spotkań edukacyjno-zdrowotnych w obszarze reumatologii” organizowanych przez Fundację ,, APROBATA’’, 6 maja odbyła się debata z udziałem ekspertów w tej dziedzinie. Tematem spotkania były nowoczesne rozwiązania w diagnostyce, terapii, aktywność osób cierpiących na choroby reumatyczne oraz kwestia dostępności e-urzędów, jako ułatwienia w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych.
2021-05-09 16:14

Szczepienie przeciw COVID-19: staranna kwalifikacja i dobre przygotowanie to podstawa

Lekarze radzą, aby zwłaszcza alergicy, osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami zapalnymi stawów czy jelit, a także chorzy na nowotwory, skrupulatnie podawali przed szczepieniem personelowi medycznemu kwalifikującemu do szczepienia informacje na temat ich chorób, a także przyjmowanych leków. 
2021-05-04 14:48

Pacjenci i rolnicy apelują o dostęp do leczenia raka kolczystokomórkowego skóry

Nie wszystkie raki skóry można usunąć chirurgicznie, pacjenci potrzebują dostępu do immunoterapii – apelują do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników i sadowników, grupy zawodowe narażone na ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry.
2021-05-04 12:13

Uroconti: Zmiany na które pacjenci czekali ponad 20 lat

Od 22 lat pacjenci zmagający się na co dzień z chorobami układu moczowo-płciowego postulowali zmiany w limitach cenowych środków absorpcyjnych. W opublikowanym projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wreszcie doczekali się realizacji swoich postulatów.
2021-04-30 10:15

Światowy Dzień Astmy - leczenie astmy wymaga wszechstronnej edukacji pacjenta

Celem Światowego Dnia Astmy, który będziemy ochodzić 5 maja, jest zwrócenie uwagi na konieczność poprawy diagnostyki i leczenia astmy, a także na ogromną potrzebę edukacji chorych i ich rodzin. Tylko dzięki edukacji, która jest podstawowym elementem terapeutycznym, pacjent może osiągnąć kontrolę nad tą chorobą. Podstawą oceny kontroli astmy jest wywiad prowadzony przez lekarza. Pacjent często nie umie prawidłowo ocenić nasilenia swojej choroby. Ważne jest określenie objawów, ich nasilenia, ale również częstość przyjmowania doraźnie, z powodu duszności, krótko działających leków rozszerzających oskrzela, które bardzo często są nadużywane przez pacjentów.
2021-04-29 12:20