Sytuacja pacjentów z niewydolnością serca w dobie pandemii - wyniki badań

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawia najnowsze wyniki badań dot. sytuacji pacjentów z niewydolnością serca, w tym możliwości kontynuacji leczenia, zrealizowanych telewizyt i konsultacji stacjonarnych, opinii pacjentów w 2020 roku. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z ekspertem.
2020-12-18 11:29

Otwarto kolejną stacja ETZ dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Pacjenci Szpitala Miejskiego w Tychach będą mogli korzystać z nowo doposażonej stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Inicjatywa powstała z myślą o osobach dotkniętych chorobami rzadkimi, których leczenie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Przytulnie urządzone i wyposażone w nowoczesny sprzęt sale mają zwiększyć komfort pacjentów w trakcie podawania leku. „To jedyne takie miejsce na terenie województwa przeznaczone dla pacjentów z chorobami rzadkimi” – mówi Szymon Chrostowski – Prezes Zarządu Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” – organizatora stacji.
2020-12-18 10:46

Destrukcyjny wpływ COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków

W Polsce 1,5 mln osób korzysta z opieki psychiatrycznej. Szacuje się, że ze względu na skutki psychologiczne pandemii ilość ta wzrośnie o około pół miliona. Badania naukowe wskazują, że następstwa COVID-19 w postaci zaburzeń psychicznych o charakterze populacyjnym mogą spowodować znaczące straty ekonomiczne. - alarmowali eksperci podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia dedykowanego psychiatrii w dobie COVID-19.
2020-12-17 13:41

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o refundację igieł do penów dla cukrzyków

Darmowe igły dodawane do insulin są często jedynymi, z jakich korzystają pacjenci. Przy wysokich kosztach leczenia cukrzycy, igły do penów są dla wielu osób znacznym obciążeniem finansowym. Darmowe igły pozwalały ulżyć nieco domowemu budżetowi, jednocześnie jednak utrwaliły w chorych przekonanie, że liczba igieł dodawanych do insulin jest liczbą wystarczającą. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez PSD w 2019 r. aż 90% pacjentów używa jednorazowych igieł więcej niż raz, a prawie 1/3 z nich aż ponad 15 razy.
2020-12-17 10:09

Dzieci z fenyloketonurią z ograniczonym dostępem do podstawowego preparatu specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Dzieci z fenyloketonurią (PKU), które rodzą się w Polsce, mają pecha. Gdyby urodziły się w innym kraju Unii Europejskiej, miałyby szerszy dostęp do leczenia – w Polsce możliwości są ograniczone, szczególnie w świetle ostatnich zmian. Od 1 września 2020 roku zmieniły się zasady refundacji preparatu specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla dzieci powyżej 1. roku życia Milupa PKU 2 mix, który u większości chorych na PKU dzieci pokrywa 80% zapotrzebowania na białko i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Za preparat, który do tej pory kosztował 3,20 zł teraz rodzice muszą zapłacić ponad 120 zł za opakowanie.
2020-12-16 16:35

E-recepta - dodatkowe funkcjonalności w czasie pandemii

W obliczu nasilającej się pandemii COVID-19, powodującej trudności w zapewnieniu opieki nad pacjentami niecovidowymi (szczególnie pacjentami z chorobami przewlekłymi), istnieje ogromna potrzeba rozwinięcia narzędzi z zakresu e-zdrowia, które wsparłyby pacjenta na jego ścieżce terapeutycznej. Federacja Pacjentów Polskich wnosi do Ministerstwa Zdrowia prośbę o rozpatrzenie możliwości wdrożenia wyżej opisanych, nowych form funkcjonalności e-recepty, szczególnie ważnych w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.
2020-12-15 20:34

Rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn

Z rakiem prostaty można żyć w dobrej formie, a zdiagnozowana choroba wcale nie zmusza do rezygnacji z życia społecznego i zawodowego. Im wcześniej chorzy zostaną poddani terapii, tym większe korzyści odniosą.
2020-12-15 20:10

Wystartowała kampania społeczno-edukacyjna #NASZAwtymGŁOWA 

Ze zdrowiem psychicznym Polaków z roku na rok jest coraz gorzej. Przybywa chorych, brakuje specjalistów. Mało mówi się na ten temat w dyskursie społecznym. Zaburzenia psychiczne, depresje, lęki to tematy, które niestety nadal stanowią społeczne tabu. Według danych WHO, tylko na depresję cierpi na świecie około 350 milionów  ludzi, co czyni ją drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce potrzebna jest szeroka dyskusja społeczna z ekspertami i wypracowanie skutecznych rozwiązań systemu opieki medycznej w tej dziedzinie. Bardzo potrzebne są też, odpowiednie programy edukacyjne skierowane do społeczeństwa, aby zdrowie psychiczne nie było wstydliwym i pomijanym tematem. Odpowiedzą jest kampania społeczno-edukacyjna #NASZAwtymGŁOWA, której inicjatorem jest Instytut LB Medical.
2020-12-14 18:22

Choroba Zwyrodnieniowa Stawów – co warto o niej wiedzieć?

Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą stawów w starzejącym się społeczeństwie[1]. Wiąże się z bólem, niepełnosprawnością i inwalidztwem, stanowiąc ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. Mimo to, jak pokazały najnowsze badania SW Research[2], wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca. Dlatego w ramach programu Zdrowa ONA odbyła się konferencja prasowa, w czasie której w gronie ekspertów omówiono najważniejsze aspekty tej choroby.
2020-12-14 11:30

Malina Wieczorek: pacjenci z SM alarmują o utrudnieniach w diagnostyce i leczeniu w czasie pandemii

O sytuacji pacjentów z SM (stwardnieniem rozsianym) w czasie pandemii rozmawiamy z Maliną Wieczorek, Prezes Fundacji "SM- Walcz o siebie". Pacjenci doświadczają utrudnień w dostępie do diagnostyki i leczenia w ciągu ostatnich miesięcy ze strony systemu ochrony zdrowia. Często także ze strachu przed zakażeniem rezygnują z wizyt kontrolnych, co może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.
2020-12-10 14:01

Spastyczność poudarowa, czyli jak odzyskać sprawność po udarze

Szacuje się, że każdego roku w Polsce udaru mózgu doznaje nawet do 90 tys. osób. Blisko 70 proc. z nich częściowo traci sprawność. Jednym z najczęstszych następstw po udarze jest spastyczność poudarowa, czyli bolesne napięcie mięśni, które utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów, a tym samym codzienne, samodzielne funkcjonowanie. Występuje ona nawet u 40 proc. pacjentów po udarze. Spastyczność nie musi być jednak procesem nieodwracalnym – kluczem w walce o odzyskanie sprawności jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii i rehabilitacja.
2020-12-08 15:30

Słodki, słodszy.… cukrzyca! - kampania edukacyjna NFZ

Kampania informacyjno-edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia ma na celu uświadomienie, jak dużo cukru spożywamy bezrefleksyjnie i bezwiednie. Poprzez kampanię chcemy obudzić prozdrowotną antycukrową czujność Polaków. Słodki smak jest naturalny dla człowieka, jest smakiem pierwszym, kojarzonym z miłością, bliskością. Bardzo łatwo można się od niego uzależnić i wpaść w pułapkę cukrową.
2020-12-08 09:32