Wystartowała kampania społeczno-edukacyjna #NASZAwtymGŁOWA 

Ze zdrowiem psychicznym Polaków z roku na rok jest coraz gorzej. Przybywa chorych, brakuje specjalistów. Mało mówi się na ten temat w dyskursie społecznym. Zaburzenia psychiczne, depresje, lęki to tematy, które niestety nadal stanowią społeczne tabu. Według danych WHO, tylko na depresję cierpi na świecie około 350 milionów  ludzi, co czyni ją drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce potrzebna jest szeroka dyskusja społeczna z ekspertami i wypracowanie skutecznych rozwiązań systemu opieki medycznej w tej dziedzinie. Bardzo potrzebne są też, odpowiednie programy edukacyjne skierowane do społeczeństwa, aby zdrowie psychiczne nie było wstydliwym i pomijanym tematem. Odpowiedzą jest kampania społeczno-edukacyjna #NASZAwtymGŁOWA, której inicjatorem jest Instytut LB Medical.
2020-12-14 18:22

Choroba Zwyrodnieniowa Stawów – co warto o niej wiedzieć?

Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą stawów w starzejącym się społeczeństwie[1]. Wiąże się z bólem, niepełnosprawnością i inwalidztwem, stanowiąc ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. Mimo to, jak pokazały najnowsze badania SW Research[2], wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca. Dlatego w ramach programu Zdrowa ONA odbyła się konferencja prasowa, w czasie której w gronie ekspertów omówiono najważniejsze aspekty tej choroby.
2020-12-14 11:30

Malina Wieczorek: pacjenci z SM alarmują o utrudnieniach w diagnostyce i leczeniu w czasie pandemii

O sytuacji pacjentów z SM (stwardnieniem rozsianym) w czasie pandemii rozmawiamy z Maliną Wieczorek, Prezes Fundacji "SM- Walcz o siebie". Pacjenci doświadczają utrudnień w dostępie do diagnostyki i leczenia w ciągu ostatnich miesięcy ze strony systemu ochrony zdrowia. Często także ze strachu przed zakażeniem rezygnują z wizyt kontrolnych, co może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.
2020-12-10 14:01

Spastyczność poudarowa, czyli jak odzyskać sprawność po udarze

Szacuje się, że każdego roku w Polsce udaru mózgu doznaje nawet do 90 tys. osób. Blisko 70 proc. z nich częściowo traci sprawność. Jednym z najczęstszych następstw po udarze jest spastyczność poudarowa, czyli bolesne napięcie mięśni, które utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów, a tym samym codzienne, samodzielne funkcjonowanie. Występuje ona nawet u 40 proc. pacjentów po udarze. Spastyczność nie musi być jednak procesem nieodwracalnym – kluczem w walce o odzyskanie sprawności jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii i rehabilitacja.
2020-12-08 15:30

Słodki, słodszy.… cukrzyca! - kampania edukacyjna NFZ

Kampania informacyjno-edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia ma na celu uświadomienie, jak dużo cukru spożywamy bezrefleksyjnie i bezwiednie. Poprzez kampanię chcemy obudzić prozdrowotną antycukrową czujność Polaków. Słodki smak jest naturalny dla człowieka, jest smakiem pierwszym, kojarzonym z miłością, bliskością. Bardzo łatwo można się od niego uzależnić i wpaść w pułapkę cukrową.
2020-12-08 09:32

Misja: publiczna debata na temat terapii komórkowych

Pomimo pandemii choroby przewlekłe, choć mówi się o nich mniej, nie zniknęły. Warto podjąć temat terapii komórkowych w szerszej debacie publicznej i umożliwić pacjentom dostęp do sprawdzonej wiedzy tak, aby świadomie i aktywnie brali udział w procesie leczenia − w sytuacji, gdy tego rodzaju terapie zaczynają stanowić dla nich jedną z uzasadnionych możliwości terapeutycznych. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ wyłącznie świadomy pacjent podejmuje świadome decyzje, a ciężar szerzenia rzetelnej wiedzy spoczywa na środowisku medycznym i naukowym.
2020-12-08 09:06

Opieka paliatywna – dlaczego nie warto zwlekać z jej rozpoczęciem

Dom jest najbardziej naturalnym miejscem dla chorych. Dlatego, to właśnie tam powinniśmy obejmować opieką osoby przewlekle chore, o ile oczywiście jest to możliwe. Z tego samego powodu dobrze sprawdzają się również hospicja domowe, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, która sprawia, że wracamy do naszych korzeni – mówi prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
2020-12-07 09:36

Prof. Dariusz Kowalski: Jak postęp w diagnostyce i leczeniu zmienił oblicze raka płuca

Jak postęp w diagnostyce i leczeniu zmienił oblicze raka płuca opowiada prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Przewodniczący Polskiej Grupy Raka Płuca.
2020-12-07 09:23

Opieka długoterminowa – 5 faktów, o których warto wiedzieć

Polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) do 2050 r. osoby w wieku 60 lat i więcej będą stanowiły około 40% społeczeństwa. Jednocześnie aż 67,7%[1] z nich  wskazuje na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością objęcia ich pielęgniarską opieką długoterminową w domu. Co warto wiedzieć o tej formie opieki? Jaki pacjent może zostać do niej zakwalifikowany? Jakie korzyści przynosi pielęgniarska opieka długoterminowa  i na czym w praktyce polega?
2020-12-04 09:00

Choroby sercowo-naczyniowe wymagają interwencji tu i teraz

Pod koniec listopada b.r. przedstawiciele środowiska pacjentów kardiologicznych wraz z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym w ramach kampanii społecznej „Badam Się – Bo Chcę Żyć” wystosowali apel do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i problemy pacjentów kardiologicznych w czasie pandemii.
2020-12-03 12:16

Czas jest naszym wrogiem. Czy dostaniemy szansę na dłuższe życie? – pytają pacjenci z rakiem płuca

Pacjenci z rakiem płuca nadal pozostają bez dostępu do wielu skutecznych terapii onkologicznych. Dodatkowo w dobie pandemii koronawirusa, chorzy doświadczają coraz większych opóźnień w dostępie do diagnostyki, hospitalizacji i leczenia, co pogarsza ich rokowania. Choć przełomowe terapie onkologiczne są zarejestrowane i dostępne w większości krajów Unii Europejskiej, to wiele z nich nadal nie jest refundowanych w Polsce. Czy w grudniu chorzy z rakiem płuca w końcu doczekają się decyzji o refundacji dającej szansę na dalsze życie?
2020-12-03 09:50

Movember – za nami kolejny miesiąc walki o męskie zdrowie

Z ostatnim dniem listopada zakończyła się siódma już edycja kampanii Movember Polska. Jej celem jest edukowanie mężczyzn i kobiet  w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych narządów płciowych. W ramach tegorocznej akcji mężczyźni ponownie skorzystali z badań przesiewowych w całym kraju. Nowym zagadnieniem poruszanym przez organizatorów były kwestie zdrowia psychicznego.
2020-12-02 16:44