Pacjent
Wróć do SystemPóźna diagnostyka skraca życie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
Przewlekła choroba nerek negatywnie wpływa zarówno na długość, jak i jakość życia. Stanowi jeden z najsilniejszych znanych czynników ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz usposabia do ciężkich powikłań infekcyjnych. Skuteczniejsza prewencja pierwotna i wtórna oraz wcześniejsza diagnostyka pozwoliłaby ocalić życie nawet 80 tys. pacjentów rocznie - uważa prof. Andrzej Jaroszyński, profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Prof. Andrzej Oko: Przewlekła choroba nerek to poważne schorzenie cywilizacyjne
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek - mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Rusza kampania #wKobiecejGłowie
Kobieta w ciągu całego swojego życia ma do odegrania wiele ról społecznych – jest przecież żoną, matką, przyjaciółką, menadżerką, nierzadko żywicielką rodziny. A jak pokazało najnowsze badanie opinii na temat stanu zdrowia psychicznego Polek, przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical przez SW Research, 25% z nich nie czuje się spełniona we wszystkich rolach, jakie odgrywa na co dzień[1]. Dlatego, z troski o dobre samopoczucie kobiet, ich kondycję psychiczną oraz emocjonalną, startuje kampania #wKobiecejGłowie.
Prof. Tomasz Stompór: Jakość życia to nowy paradygmat w terapii nefrologicznej
W przewlekłej chorobie nerek celem jest nie tylko przedłużenie życia pacjentów, ale także zdecydowana poprawa jego jakości. O realiach klinicznych i fascynujących doniesieniach naukowych w terapii nefrologicznej przy okazji przypadającego 11 marca Światowego Dnia Nerek mówi prof. Tomasz Stompór, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Schizofrenia - poważne konsekwencje choroby odczuwają także opiekunowie
Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin. Badania Gedeon Richter dotyczące schizofrenii wykazało, że co najmniej połowa opiekunów chorych na schizofrenię z trudem radzi sobie z obciążeniem finansowym – 60% ma poważne problemy z utrzymaniem pracy, a 50% brakuje kontaktu z innymi opiekunami.
Nerki do przeglądu - sprawdzajmy nasze superfiltry
Działanie nerkoochronne poprzez zdrowy styl życia, regularne badania moczu i krwi oraz jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzeń cywilizacyjnych szkodzących nerkom to sprawa na wagę zdrowia i życia. Dlaczego w 2021 roku lekarze w diagnostyce kładą nacisk na przewlekłą chorobę nerek, mówi Prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Potrzebne ośrodki dla dorosłych z wrodzonymi wadami serca
Dziecko z wadą serca może funkcjonować niemal tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, o ile zostanie objęte programem kompleksowej opieki od dzieciństwa po wiek dojrzały. Rehabilitacja kardiologiczna i psychologiczna nastolatków oraz dorosłych jest kluczowa dla dobrostanu pacjentów. Niestety, zdaniem ekspertów w Polsce to forma opieki praktycznie niedostępna.
Rusza nowa kampania społeczno – edukacyjna #PracujzGłową
Według badań na temat kondycji psychicznej pracowników aż 31% Polaków stwierdziło, że praca zawodowa lub atmosfera w pracy negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną. Co więcej, prawie połowa badanych (49 %.) stwierdziła, że ich praca jest stresująca, co jest jednym z powodów, który ma znaczący wpływ na ich samopoczucie.[1] Jak wskazują dane pochodzące z Eurostatu, Polacy spędzają w pracy średnio 33,5 lat. Jest to bardzo długi okres czasu, dlatego warto zadbać o to, by nasza praca przebiegała w zdrowej i sprzyjającej atmosferze. A to zależy zarówno od podejścia pracodawcy, jak i pracownika. To właśnie dlatego Instytut LB Medical wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich organizują kampanię #PracujzGłową, na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy.
V edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry – Polscy Okuliści Kontra Jaskra
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw. Przez cztery poprzednie edycje, w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób z czego aż 40% zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki! Lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl.
Okiem eksperta, językiem pacjenta - ruszyła platforma edukacyjna dla pacjentów kardiologicznych
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uruchomił właśnie internetową platformę edukacyjną dla pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń. Inicjatywa jest odpowiedzią na konieczność edukacji chorych w zakresie możliwości radzenia sobie z własną chorobą, szczególnie w dobie pandemii COVID-19, która dla tej grupy osób była szczególnie uciążliwa. Choroby serca i naczyń od lat wiodą prym w zakresie zwiększonej śmiertelności, dlatego potrzeba wciąż nowych rozwiązań, które podniosą świadomość społeczną w zakresie różnych zagadnień dotyczących układu sercowo – naczyniowego.
Rusza akcja społeczna Fundacji Avalon pod hasłem „Zbadaj się. Nie odkładaj!”
W odpowiedzi na wyniki badań „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”, 11 lutego Fundacja Avalon startuje z akcją „Zbadaj się. Nie odkładaj!”. W mediach społecznościowych projektu Sekson publikowane będą krótkie filmy zachęcające do profilaktyki, a także korzystania z Mapy Dostępności Fundacji Avalon, na której osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć dostosowane do swoich potrzeb placówki i gabinety, a także specjalistów z doświadczeniem w pracy z OzN.
Preparat dla dzieci z fenyloketonurią znowu za 3,20 zł
Rodzice dzieci z fenyloketonurią mogą odetchnąć z ulgą. Od 1 marca preparat Milupa PKU 2 Mix, który dla wielu dzieci jest podstawą żywienia, wraca do ceny ryczałtowej – 3,20 zł za opakowanie. Po opublikowaniu listy refundacyjnej we wrześniu 2020 roku cena za opakowanie wzrosła do 129 złotych, co dla większości rodzin było trudne, a czasem niemożliwe do przyjęcia. Od tego czasu rodzice i organizacje pacjentów walczyły o przywrócenie poprzedniej ceny, tym bardziej, że preparat, który wyznaczał limit był niedostępny w polskich aptekach. Minister Maciej Miłkowski dostrzegł potrzeby pacjentów z fenyloketonurią i przychylił się do próśb wielu stron o powrót do odpłatności sprzed 1 września 2020 roku.