Jakie korzyści dla pacjenta onkologicznego niesie innowacyjna radioterapia

Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią mówi o korzyściach jakie niesie dla pacjentów onkologicznych leczenie z zastosowaniem innowacyjnych technologii radioterapii jak np. CyberKnife, protonoterapia czy tomoterapia. Czy Polscy pacjenci mają dostep do skutecznego leczenia? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2020-12-01 09:59

Kiedy należy wykonać badania molekularne w diagnostyce raka płuca?

Kiedy należy wykonać badania molekularne w diagnostyce raka płuca - odpowiada prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-28 13:44

Hipoglikemia – nie musisz z nią żyć!

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to jedno z najczęściej występujących ostrych powikłań cukrzycy. Niemal 1/3 cukrzyków deklaruje strach przed możliwością wystąpienia jej epizodu.[1] Wśród lekarzy i pacjentów nadal panuje przekonanie, że zjawisko hipoglikemii nierozerwalnie wiąże się z cukrzycą i należy się z nim pogodzić. Współczesna medycyna oferuje jednak na tyle nowoczesne leczenie, że pacjent może skutecznie kontrolować poziom cukru nie tylko w kontekście za wysokich poziomów, ale również za niskich. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia hipoglikemii da się skutecznie zminimalizować, a dzięki temu poprawić jakość życia chorego.
2020-11-27 12:42

MŚRP: Czy płynna biopsja może skrócić czas do uzyskania pełnego rozpoznania raka płuca?

O zastosowaniu płynnej biopsji w diagnostyce raka płuca opowiada prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-27 09:59

Czy polska radioterapia wymaga zmian systemowych i organizacyjnych - oceniają pacjenci

Czy dostęp do radioterapii w Polsce jest optymalny? Czy i jakich zmian systemowych i organizacyjnych potrzeba, aby zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne zgodne ze standardami klinicznymi? - odpowiada Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.
2020-11-26 12:38

MŚRP: o czym mówi nam wynik badania molekularnego i dlaczego jest tak ważny

O kluczowej roli diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej w raku płuca mówi prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-26 10:06

Onkologia 2020 i priorytety na 2021 - perspektywa pacjenta

Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie mówi o tym jak pandemia wpłynęła na realizację ważnych rozwiązań systemowych w onkologii oraz jakie powinny być priorytety na kolejny rok. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2020-11-26 09:59

Miej serce dla płuca! - apelują pacjenci i klinicyści

Rak płuca to najczęstszy nowotwór zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Każdego dnia na raka płuca umierają w Polsce aż 63 osoby dziennie, 1900 osób miesięcznie, co daje 23 tysiące rocznie. Rok 2020 miał być w Polsce szczególnie dedykowany walce z tym nowotworem, niestety okazał się nim być głównie w teorii, a nie w praktyce – dodatkowo w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2, chorzy doświadczają coraz większych opóźnień w dostępie do diagnostyki, hospitalizacji i leczenia. Choć przełomowe terapie onkologiczne są zarejestrowane, to wiele z nich nadal nie jest refundowanych w Polsce, a więc realnie nie są dostępne. Pomimo zapowiedzi resortu zdrowia ostatnie dwie listy refundacyjne nie przyniosły pacjentom z rakiem płuca dobrych wieści. Czy tym razem doczekają się szansy na dalsze życie?

2020-11-25 11:01

Sytuacja pacjentów onkologicznych leczonych radioterapią w czasie pandemii - wywiad z Barbarą Ulatowską

Zapraszamy do objerzenia wywiadu z Barbarą Ulatowską, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią, w którym omawia problemamy z jakimi borykają się pacjenci onkologiczni w czasie trwania pandemii i jakie są najpilniejsze potrzeby chorych.
2020-11-25 09:50

MŚRP: Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka raka płuca

Prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, członek Polskiej Grupy Raka Płuca opowiada jak powinna wyglądać właściwa diagnostyka raka płuca, która pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Materiał powstał w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
2020-11-25 08:47

Polscy pacjenci z postacią wtórnie postępującą SM pozostają ostatnią grupą chorych z SM, która nie ma zapewnionej żadnej refundowanej terapii

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Fundacji SM – walcz o siebie! powstał pierwszy w Polsce, oparty na najnowszej wiedzy medycznej, raport poświęcony wtórnie postępującej postaci SM, który przedstawia najważniejsze aspekty tej postaci stwardnienia rozsianego z perspektywy klinicznej, systemu, organizacji służby zdrowia, potrzeb i oczekiwań pacjentów. Autorami publikacji są kluczowi polscy eksperci w zakresie stwardnienia rozsianego a patronat naukowy nad wydawnictwem objęło Polskie Towarzystwo Neurologiczne i Sekcja Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN oraz Doradcza Komisja Medyczna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
2020-11-24 19:24

MŚRP: Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta z podejrzeniem raka płuca

Gdzie powinien się udać pacjent z podejrzeniem raka płuca? Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta? - odpowiada prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Polska Grupa Raka Płuca. Materiał powstał w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
2020-11-23 09:47