Profilaktyka przedekspozycyjna przeciwko COVID-19 zarejestrowana w Unii Europejskiej

Jest dobra wiadomość dla pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na szczepienie przeciwko COVID-19 w wystarczający sposób – Europejska Agencja ds. Leków EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała kombinację przeciwciał monoklonalnych o przedłużonym działaniu Evusheld w profilaktyce przedekspozycyjnej COVID-19. To gotowe przeciwciała, które zabezpieczają przed zakażeniem SARS-CoV-2 i ciężkim przebiegiem COVID 19. Korzyści z zastosowania leku mogą odnieść przede wszystkim osoby z deficytami odporności, które nie odpowiedziały na szczepienie przeciwko COVID-19 – zwłaszcza pacjenci około transplantacyjni, hematoonkologiczni i dializowani. Z rejestracji cieszą się zarówno lekarze, jak i sami pacjenci, którzy od kilku miesięcy mówili o konieczności dodatkowego zabezpieczenia pacjentów z grup ryzyka przed koronawirusem.
2022-03-30 13:13

Potrzebujesz wiedzy i wsparcia po udarze mózgu? Skorzystaj z infolinii Fundacji Chorób Mózgu!

Fundacja Chorób Mózgu, organizator kampanii edukacyjnej Życie po udarze, 21 marca br.  uruchomiła infolinię dla osób po udarze mózgu. Pacjenci oraz ich bliscy będą mogli znaleźć tu wsparcie dotyczące zmagania się ze skutkami i konsekwencjami choroby. Otrzymają także informacje dotyczące leczenia powikłań udaru, w tym spastyczności. Wciąż wielu pacjentów nie wie, że część z konsekwencji udaru można leczyć, dlatego dostępność do infolinii ma szansę zwiększyć Ich świadomość, stanowiąc realne wsparcie dla chorych po udarze i Ich bliskich.
2022-03-30 12:12

Zakrzepica – co to właściwie jest i jak kobiety powinny rozumieć to zagrożenie w przypadku antykoncepcji hormonalnej

Palenie papierosów, przypadki zakrzepicy w rodzinie, częste podróże, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze – to czynniki ryzyka, o których należy powiedzieć lekarzowi podczas wywiadu przy doborze antykoncepcji hormonalnej. Jak każdy lek, może ona powodować skutki uboczne, szczególnie jeśli zawiera estrogen. Dlatego w przypadku wielu kobiet bezpieczna będzie jedynie antykoncepcja jednoskładnikowa nowej generacji, niezawierająca tego hormonu. Pacjentki z czynnikami ryzyka mogą ją przyjmować bez obaw, tym bardziej że jest tak samo skuteczna jak antykoncepcja z estrogenem.
2022-03-30 09:17

10 tysięcy faktycznych Dawców Fundacji DKMS w 2022: każdy ma swój powód, by pomagać!

Początek 2022 roku to dla Fundacji DKMS szczególny czas. Czas, w którym może z dumą ogłosić, że już 10 tysięcy faktycznych Dawców szpiku podarowało szansę na życie drugiemu człowiekowi, czekającemu na przeszczepienie szpiku. Na tę liczbę składa się również praca wielu zaangażowanych instytucji czy Wolontariuszy. Ta Galaktyka Ludzi Dobrej Woli, która z dobroci serca, bezinteresownie pomogła chorym, zasługuje, by powiedzieć o niej nieco więcej. Z tej okazji, Fundacja zebrała najbardziej interesujące dane w kontekście szlachetnego czynu, jakim jest dawstwo szpiku, by dalej szerzyć dobro i zachęcać do niego innych.
2022-03-30 09:06

Pomoc dla ukraińskich dzieci chorych na cukrzycę

Wśród osób przybywających do Polski z Ukrainy znajdują się dzieci chore na cukrzycę. Ich sytuacja jest szczególnie trudna, gdyż stres związany z koniecznością opuszczenia domu, często długa podróż oraz potrzeba poszukiwania nowego miejsca do życia i odnalezienia się w tej trudnej sytuacji, mogą negatywnie wpływać na kontrolę choroby. Naprzeciw potrzebom tej grupy gości z Ukrainy, w porozumieniu z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków wyszła firma Abbott Laboratories Poland ofiarowując darowiznę produktową - sensory FreeStyle Libre oraz paski do glukometrów.
2022-03-29 10:05

Innowacyjna radioterapia – wiedza na temat aktualnych metod leczenia onkologicznego jest prawem pacjenta

Radioterapia, obok chirurgii daje szanse na całkowite wyleczenie nowotworów, takich jak wczesny rak prostaty, rak piersi, rak płuca, nowotwory wątroby i trzustki, czy nowotwory głowy i szyi. Eksperci szacują, że w najbliższych latach ponad 100 tys. pacjentów będzie potrzebowało radioterapii. Prognozy te potwierdza Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO), które przewiduje, że zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie o 16% już do 2025 roku. Oznacza to konieczność zapewnienia pacjentom równego dostępu do metod leczenia zgodnych z aktualną wiedzą. Nadal obserwuje się jednak znaczne różnice w dostępie i wykorzystaniu zasobów w zakresie radioterapii w całej Europie - co najmniej jedna czwarta pacjentów nie otrzymuje radioterapii pomimo wskazania[1]
2022-03-28 10:43

Idziesz na prześwietlenie? Sprawdź co warto wiedzieć o diagnostyce obrazowej w ortopedii

Możliwości jakie obecnie można osiągnąć za pomocą innowacyjnego sprzętu są ogromne - to tak, jakby porównać oglądanie filmu w telewizorze Full HD do obrazu, który oglądaliśmy 30 lat temu. O nowoczesnej diagnostyce, roli jaką pełni w procesie leczenia pacjentów oraz innowacjach, które napędzają jej rozwój opowiada dr n. med. Marcin Paśnik – Kierownik Centrum Diagnostyki Obrazowej w klinice Carolina Medical Center w Warszawie.
2022-03-28 09:04

Koszmar, cierpienie, depresja, świąd - tak nastolatki z atopowym zapaleniem skóry opisują swoją chorobę

Wyniki przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS badania[1] jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny. Zdaniem dr n. hum. Magdaleny Nowickiej z Uniwersytetu SWPS - AZS może mieć wręcz destrukcyjny wpływ dla rozwoju psychicznego i szeroko rozumianego dobrostanu nastolatków.
2022-03-28 08:28

Polska na lawendowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki

Padaczka to powszechnie używane sformułowanie na jedną z najczęstszych grup zaburzeń neurologicznych. Choruje na nią 1% populacji w wieku 20 lat i 3% populacji w wieku 75 lat. Łącznie dotyka ponad 65 milionów ludzi na Świecie i 400 tysięcy w Polsce. Właśnie dlatego 26 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki Fundacja NeuroPozytywni organizuje ogólnopolską akcję polegającą na podświetleniu ważnych budynków na kolor fioletowy na znak solidarności z osobami cierpiącymi z powodu epilepsji.
2022-03-25 13:36

Migotanie przedsionków: sprytne sposoby na podstępną arytmię

Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) to najczęściej występujący rodzaj zaburzeń rytmu serca. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale… nie zawsze. Daje charakterystyczne objawy, chyba, że… nie daje żadnych. Nie zawsze poddaje się pierwszej próbie terapii, ale często ulega kolejnej. Migotanie przedsionków to podstępna arytmia, mamy jednak coraz więcej „sprytnych” sposobów na jej skuteczne leczenie – mówi dr n. med. Marcin Witkowski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-03-25 13:17

Pielęgniarki i pielęgniarze z Ukrainy mogą wesprzeć opiekę długoterminową w Polsce

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" apeluje do rządzących o wykorzystanie potencjału obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed działaniami wojennymi w celu dokształcenia ich (na kierunku opiekuna wspierającego osobę niesamodzielną) lub bezpośredniego zatrudnienia (pielęgniarki i pielęgniarze) w sektorze opieki długoterminowej.
2022-03-25 12:10

Jak uchronić się przed wirusem HPV i jego konsekwencjami

Co roku na nowotwory powiązane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) umiera tysiące ludzi: kobiet i mężczyzn. Nowotworów HPV-zależnych z roku na rok przybywa. Są skuteczne sposoby, by się przed nimi uchronić, choć te najskuteczniejsze zarezerwowane są przede wszystkim dla młodych osób. Mowa o szczepieniach, obecnie częściowo refundowanych przez państwo.
2022-03-25 09:54