ZRÓB TO - badaj, nie gadaj! - Polacy deklarują pozytywny stosunek do badań profilaktycznych, ale nie znajduje to potwierdzenia w wykonanych badaniach

Fundacja My Pacjenci i Rzecznik Praw Pacjenta dzielą się kolejną częścią wyników badania dotyczącego „Opinii na temat funkcjonowania ochrony zdrowia”.[1] Tym razem przedstawione wyniki dotyczą zagadnień związanych z profilaktyką i szczepieniami. Pozytywny stosunek do badań profilaktycznych deklarowany przez respondentów może budzić optymizm. Oficjalne dane NFZ, dotyczące rzeczywistej zgłaszalności do akcji profilaktycznych nie są już jednak tak pozytywne.
2022-04-12 15:11

Rak płuca – i ty możesz być świadomym pacjentem

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Pacjenci dowiadujący się o diagnozie, często nie posiadają kluczowej wiedzy z zakresu możliwości terapeutycznych raka płuca. Z tego względu 14 kwietnia 2022 r. odbędzie się kolejny z cyklu bezpłatny webinar dla osób chorujących na raka płuca i ich bliskich, organizowany w ramach kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!” przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Gościem specjalnym będzie wybitny specjalista prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, Kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
2022-04-12 09:51

Jak żyć z cukrzycą i nie zwariować?

Ja przez lata byłem mało solidnym cukrzykiem. Żyłem jak chciałem, lekceważyłem swoją chorobę, prowadziłem mało sportowy tryb życia. Lekarze straszyli mnie, że muszę coś zmienić, bo umrę, tego nie mogę, tamtego nie mogę. Podcinali mi wtedy skrzydła, więc powiedziałem, że więcej na wizytę nie pójdę. Aż trafiłem na lekarza, który się mną zaopiekował, mówił, że damy radę i zmotywował  do tego, żeby cukrzycą zająć się jak należy. Od kilku tygodni stosuję sensor do ciągłego monitorowania glikemii i uczę się tej choroby, po raz pierwszy tak naprawdę, mam większą świadomość co mi wolno, a co mi szkodzi. To tak jak kierowca rajdowy, który ma pilota. Mnie w tej chwili prowadzi to urządzenie, no i oczywiście wspaniały lekarz – mówi Zbigniew Hołdys, który od wielu lat choruje na cukrzycę.
2022-04-12 09:30

Choroba Parkinsona jedną z najszybciej rozwijających się chorób mózgu na świecie

Naukowcy biją na alarm! Starzenia się społeczeństwa wywołuje tsunami chorób neurologicznych. Jedną z nich jest choroba Parkinsona. Na całym świecie żyje z nią ponad 10 milionów osób, a w Polsce ok. 80 000 – 100 000, przy czym jej zaawansowane stadium ma ok. 20%. 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. To dobry pretekst, aby przypomnieć, jakie działanie są obecnie podejmowane, aby pomóc walczyć z tą chorobą.
2022-04-11 09:27

Choroby dziąseł mogą świadczyć o cukrzycy

Osoby z cukrzycą są narażone na większe ryzyko rozwoju stanów zapalnych w jamie ustnej, w tym choroby dziąseł. Ale też odwrotnie - przewlekłe choroby dziąseł mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Jeśli więc zmagasz się z pleśniawkami, suchością jamy ustnej, brzydkim zapachem z ust, warto... zrobić morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu cukru.
2022-04-08 11:47

Punkty pomocy dla osób z cukrzycą z Ukrainy

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków uruchamia około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną. Zakres udzielanej pomocy obejmuje: pomoc finansową w zaopatrzeniu w podstawowe leki w leczeniu cukrzycy; pomoc finansową w przypadkach specjalnej diety; pomoc w uzyskaniu informacji dotyczących leczenia w Polsce uchodźców z cukrzycą.
2022-04-07 11:37

Serca dla Serc - pomoc dla pacjentów kardiologicznych w Ukrainie pilnie potrzebna

Ogromnym wyzwaniem w Ukrainie jest zapewnienie ciągłości opieki medycznej dla chorych, nie tylko w przypadkach nagłych, ale także w schorzeniach przewlekłych i postępujących. Grono z nich stanowią choroby serca i układu krążenia. Nieustającą pomoc medyczną w tak trudnych warunkach wojennych prowadzi Narodowy Instytut Kardiologii w Kijowie. Choć duch i wola niesienia pomocy innym pozostaje niezłamana wśród pracowników medycznych, to największym problemem są ciągłe braki leków i środków sanitarnych. Aby realnie wesprzeć lekarzy i pacjentów, Fundacja TO SIĘ LECZY, uruchomiła zbiórkę na najpilniejsze potrzeby w zakresie zaopatrzenia szpitala w leki kardiologiczne, hemostatyczne, sprzęt medyczny i sanitarny codziennego użytku.
2022-04-07 10:51

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, a zdrowie psychiczne jest jego integralną częścią. Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego rozpoczęła kampanię edukacyjną #TydzieńZdrowiaPsychicznego, w ramach której nie tylko zachęca do dbania o swój dobrostan psychiczny, ale także walczy ze stygmatyzacją osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, jak również przełamuje tabu rozmowy o seksualności w kontekście zdrowia psychicznego.
2022-04-07 09:48

Otyłość u młodzieży to wciąż poważny problem 

Wyniki programu „PoZdro!” prowadzonego przez Fundację Medicover wskazują, że otyłość pozostaje poważnym problemem polskiej młodzieży we wczesnym okresie dojrzewania. Rezultaty badań obejmujących blisko 20 tysięcy nastolatków zostały właśnie opublikowane w międzynarodowym naukowym czasopiśmie o szerokim zasięgu „Nutrients”.  
2022-04-06 11:48

Prof. M. Lelonek: Poprawiajmy życie pacjentów z niewydolnością serca

– Mogłoby się wydawać, że wydłużenie życia to najważniejszy cel terapii niewydolności serca. Tymczasem z punktu widzenia pacjenta niezmiernie istotny jest wskaźnik jakości życia. Musimy brać pod uwagę nie tylko to, o ile maksymalnie uda nam się wydłużyć choremu życie, ale także to, czy nasz pacjent będzie w stanie samodzielnie funkcjonować i jak będzie się czuł na co dzień. To bardzo ważne aspekty i w terapii niewydolności serca nie wolno nam o tym zapominać – mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-04-05 10:37

Jelitowe.pl - nowy portal dla pacjentów z Nieswoistymi Chorobami Zapalnymi Jelit i ich bliskich

Jeśli interesuje Cię temat Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit (NCHZJ), jeśli poszukujesz sprawdzonej wiedzy i wsparcia to miło nam poinformować, że powstał nowy serwis edukacyjny. Przydatne informacje o objawach, diagnostyce i leczeniu NCHZJ przygotowane przez ekspertów, praktyczne porady dla pacjentów i ich bliskich, odpowiedzi na ważne i trudne pytania, ciekawe artykuły, wsparcie innych chorych – to wszystko czeka na użytkowników portalu www.jelitowe.pl
2022-04-01 14:58

ONKOPORADNIK dla opiekunów dzieci z chorobą nowotworową - nowe odcinki

ONKOPORADNIK to projekt z zakresu wsparcia psychologicznego, skierowany do kilkutysięcznej społeczności opiekunów dzieci z diagnozą choroby nowotworowej. Powstał w okolicznościach pandemii, kiedy dostęp do specjalistów był szczególnie ograniczony. Psycholog Fundacji ISKIERKA Małgorzata Bereza-Stanisławska dzieli się w nich swoją wiedzą i doświadczeniem wieloletniej pracy z rodzicami i dziećmi na oddziałach szpitalnych. Odpowiadając na najczęstsze pytania, podsuwa rozwiązania i tłumaczy w jaki sposób towarzyszyć choremu dziecku na różnych etapach leczenia.
2022-04-01 08:50