Niewielki odsetek Polaków wykonuje testy w kierunku HIV. Wirus może pozostawać w uśpieniu nawet 10 lat

Wprawdzie 97 proc. Polaków słyszało o HIV, ale ponad 80 proc. uważa, że problem ich nie dotyczy. Tylko kilka procent Polaków robiło kiedykolwiek test na obecność tego wirusa, a dla porównania w krajach Europy Zachodniej wykonuje je kilkadziesiąt procent społeczeństwa. Dodatkowo testowanie w kierunku HIV było utrudnione w czasie pandemii COVID-19.
2022-03-24 09:07

Międzynarodowy Dzień Epilepsji: gdy leki nie działają, ratunkiem może być dieta ketogenna

26 marca szczególną uwagę zwraca się na osoby chorujące na epilepsję, których na świecie żyje ok. 50 milionów, a w samej Polsce ok. 400-500 tysięcy. Podstawową metodą ich leczenia jest farmakoterapia. Niestety, u co trzeciego pacjenta nie przynosi ona efektów[i]. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie diety ketogennej, z czego nie zdaje sobie sprawy 89% Polaków[ii]– wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Nutricia w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Epilepsji.
2022-03-24 08:56

Większość kosztów związanych z chorobą Alzheimera ponoszą rodziny pacjentów

Choroba Alzheimera już jest jedną z najbardziej obciążających chorób zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak też dla całego społeczeństwa. Według analiz przeprowadzonych przez firmę PEX PharmaSeqence większość kosztów związanych z chorobą Alzheimera ponoszą rodziny pacjentów. Wydatki związane z chorobą w najbliższych latach będą się zwiększać proporcjonalnie do tempa starzenia się społeczeństwa, a liczba chorych w ciągu najbliższych 30 lat liczba może się podwoić.
2022-03-21 15:34

Śniadania dobre dla serca

Śniadanie powszechnie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Powinno zapewnić nam sytość, ale jednocześnie nie obciążać nadmiernie żołądka, abyśmy od rana czuli się pobudzeni i gotowi do działania. Komponując swoje śniadanie warto pomyśleć o jego wpływie na serce. W doborze dobrego pierwszego posiłku dnia pomóc mogą zasady diet DASH oraz śródziemnomorskiej szczególnie polecanych w profilaktyce chorób serca.
2022-03-21 11:31

Dramatyczna sytuacja pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

Los pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie jest w tej chwili dramatyczny. Dosłownie chwilę temu dostałem telefon z informacją, że jeden ze szpitali psychiatrycznych w okolicach Czernichowa został zajęty. Placówka w samym Czernichowie nadal jest otoczona. Obecnie przebywa tam około 300 pacjentów, którzy chronią się w piwnicy. Nie mają dostępu do leków ani odpowiednich warunków.
2022-03-21 08:45

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Każdego dnia, począwszy od 24 lutego, zza wschodniej granicy dociera do nas coraz więcej tragicznych informacji, które wywołują paraliżujący stres, lęk i niepokój. Emocje te kumulują się i nie dają o sobie zapomnieć. Są nowe i trudne dla dorosłych, nie mówiąc już o najmłodszych, którzy zwykle nawet nie rozumieją, co się tak naprawdę dzieje. Jakich słów użyć i jaką postawę przyjąć, żeby dziecko nie zamknęło się w sobie? Jak rozmawiać z nim o wojnie? – podpowiada Michał Polak, psycholog dzieci i młodzieży w Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
2022-03-17 10:19

Wpływ depresji na schorzenia kardiologiczne – czy smutek naprawdę może złamać serce?

W poezji od zawsze niezmiennie króluje temat nieszczęścia w miłości i złamanego serca. W ostatnich latach nie tylko poeci, ale również kardiolodzy i psychiatrzy zajęli się badaniem wpływu stanu psychicznego człowieka na jego serce. Wynik tych interdyscyplinarnych badań jest jednoznaczny, a związek pomiędzy depresją a schorzeniami kardiologicznymi stał się niezaprzeczalnym faktem.
2022-03-17 09:43

NMOSD: Dostęp do skutecznego leczenia to szczęście w nieszczęściu, jakim jest choroba

NMOSD, czyli zespół Devica, to rzadka, wyniszczająca choroba układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym. Chorują na nią Emilia i Anita. Kobiety zaprzyjaźniły się i wspierają się w trudnych chwilach, których w ich życiu nie brakowało. Złe wspomnienia dotyczą zwłaszcza długiego, pełnego napięcia oczekiwania na postawienie właściwego rozpoznania, a także ciężkich rzutów choroby. Obecnie obie panie są, od kilku miesięcy, leczone nowoczesnym lekiem biologicznym, co spowodowało, że znowu mogą cieszyć się życiem i funkcjonować normalnie – bez żadnych objawów choroby.
2022-03-16 08:34

Pomoc dla Ukraińców zmagających się z padaczką (epilepsją)

Stres jest jednym z czynników, który może przyczynić się do wzmożonych ataków padaczki (epilepsji), dlatego został uruchomiony numer telefonu (+48 503 924 756), na który mogą dzwonić obywatele Ukrainy zmagający się z tą chorobą. Osoby te skorzystają z porady medycznej, uzyskają doraźną pomoc oraz otrzymają receptę, która pozwoli zakupić brakujące leki. Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim.
2022-03-14 11:25

Pacjenci transplantacyjni potrzebują zabezpieczenia przed COVID-19

Pacjenci transplantacyjni to szczególna grupa, która potrzebuje zabezpieczenia przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jest wśród nich wysoka śmiertelność z powodu COVID-19, a nie wszyscy odpowiadają na szczepienia przeciwko tej chorobie. Rozwiązaniem dla nich jest podanie gotowych przeciwciał monoklonalnych, czyli tzw. profilaktyka pre-ekspozycyjna. O jej pilne wdrożenie apelowała prof. Alicja Chybicka podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, które odbyło się 7 marca br. w Senacie RP.
2022-03-14 10:49

Jak zapobiegać i spowalniać postęp choroby Alzheimera

Kiedy pada diagnoza choroby Alzheimera, niemal zawsze pada pytanie czy można zrobić coś, aby powstrzymać jej rozwój. Niestety, skutecznego leku wciąż nie ma. Istnieją jednak sposoby, aby spowolnić rozwój otępienia towarzyszącego tej chorobie.
2022-03-14 09:28

Nawet 4,5 miliona Polaków żyje z chorobą, która zabija po cichu. Większość z nich przez wiele lat o niej nie wie

Początkowy przebieg przewlekłej choroby nerek ma charakter bezobjawowy, co szczególnie utrudnia jej diagnostykę. Powoduje to późne wykrycie i objęcie opieką chorych, którzy są już w zaawansowanym stadium tej nieuleczalnej choroby. Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepu nerki. Liczba osób dializowanych w Polsce rośnie o około 1,8 proc. rocznie, a 80 tysięcy osób rocznie umiera z powodu przewlekłej niewydolności nerek. Zmiany, które powoduje choroba są nieodwracalne i postępują, a jakość życia chorego pogarsza się, istotnie wpływając na funkcjonowanie w społeczeństwie. Choroby nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej postęp, jeśli zostanie wykryta w porę.

2022-03-10 15:48