Przyjmujesz leki? Sprawdź, dlaczego ich listę warto mieć zawsze przy sobie!

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety z adnotacją o ewentualnych uczuleniach i kontaktem do osoby, którą należy powiadomić w razie potrzeby, pomaga lepiej dbać o zdrowie i może uratować życie. Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego proponuje pacjentom gotowy formularz i zachęca: warto go wypełnić, wydrukować, sfotografować i mieć zawsze przy sobie – w formie papierowej i cyfrowej. To może uratować zdrowie, a nawet życie!
2023-03-13 12:31

Dieta u pacjentów po incydencie kardiologicznym – jak wspiera proces zdrowienia?

Rehabilitacja kardiologiczna to szereg działań medycznych, których celem jest wsparcie pacjenta po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym, np. zawale serca. Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie poprawić jakość życia chorego, ograniczyć postęp choroby, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia ponownego incydentu kardiologicznego. W procesie tym ważna jest modyfikacja stylu życia, a więc m.in. wdrożenie odpowiedniej diety. O jej korzyściach mówi dr n. med. Katarzyna Łokieć, dietetyk, asystent w Zakładzie Propedeutyki Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2023-03-10 09:37

Najpilniejsze potrzeby polskich pacjentek w obszarze onkologii

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej podsumowała ostatnie wydarzenia oraz wskazała na najpilniejsze potrzeby w obszarze nowotworów, które najczęściej dotykają kobiety. Jak podkreśla Anna Kupiecka – Prezes Fundacji, potrzeby te w równym stopniu dotyczą kwestii leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii, jak również działań w obszarze profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
2023-03-09 08:56

Kobiece serce okiem kardiologa. Czym się wyróżnia i dlaczego panie powinny lepiej o nie dbać?

Czy żeńskie serce różni się czymś od męskiego? Okazuje się, że tak – ma nieco inną budowę, waży mniej, ale kurczy się częściej. Jak te różnice wpływają na pracę kobiecego mięśnia sercowego, na jakie choroby narażone są panie i w jaki sposób powinny dbać o swoje serca, wyjaśnia dr n. med. Marta Fijałkowska, kardiolog Grupy American Heart of Poland.
2023-03-08 10:42

Prof. Mariusz Wyleżoł: Przestańmy tłumaczyć rozwój choroby otyłościowej tzw. „zajadaniem stresu”

Przestańmy zatem tłumaczyć rozwój choroby otyłościowej tzw. „zajadaniem stresu”. To tak jakbyśmy tłumaczyli czynnikami zewnętrznymi każdą chorobę nowotworową. Przecież nikt nie mówi: zachorował na raka, bo miał stresującą pracę, zachorowała na nadczynność tarczycy, bo mąż ją zdradzał. Zacznijmy od tego, że żyjemy i jesteśmy zdrowi dzięki zdolności organizmu do utrzymania homeostazy, w tym wypadku homeostazy energetycznej. Jeżeli coś się zacięło, przestało prawidłowo działać w naszym organizmie, to przestajemy utrzymywać homeostazę energetyczną i zaczynamy chorować na otyłość. - podkreśla prof. rof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

2023-03-08 09:28

Kolejne dobre zmiany w leczeniu chorych na drobnokomórkowego raka płuca

Kolejna lista refundacyjna przyniosła bardzo dobre informacje dla chorych na raka płuca. Tym razem od 1 marca rozszerzeniu uległ program leczenia drobnokomórkowego raka płuca, który w nowej odsłonie dopuszcza zastosowanie leczenia aż dwoma lekami z grupy immunoterapeutyków – atezolizumabem lub durwalumabem. Oba immunoterapeutyki są stosowne w skojarzeniu z chemioterapią. To jednak nie wszystko. Zwiększa się również zakres stosowania immunoterapii o chorych z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.
2023-03-07 16:20

Prowadź się zdrowo i zrób Przegląd Wątroby! - ruszyła akcja bezpłatnych badań

1 marca w Warszawie ruszył kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo” - Przegląd Wątroby. Mieszkańcy 16 miast w Polsce mogą bezpłatnie wykonać nieinwazyjne badanie wątroby za pomocą urządzenia FibroScan. Badanie ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienie tego narządu. Akcja jest skierowana przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia – grupy narażonej na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
2023-03-07 14:50

Zawód miłosny czy kardiomiopatia takotsubo?

Większość z nas spotkała się kiedyś z rozczarowaniem, złamanym sercem czy zawodem. W końcu nie powstałoby tyle wybitnych dzieł sztuki gdyby nie motyw smutku, rozpaczy czy żalu. Przez wiele lat ludzie szukali ukojenia swojego cierpienia oraz wsparcia m.in. w literaturze obyczajowej, ale także popularnonaukowej, gdzie zgłębiali tajniki ludzkich uczuć. Co w przypadku, gdy to nie wystarcza? Co jeśli pojawiają się dodatkowe objawy nasilające lęk jak chociażby tachykardia? Jednym ze skutków ogromnego stresu i przeżyć jest Zespół Złamanego Serca inaczej zwany kardiomiopatią takotsubo lub kardiomiopatią stresową.
2023-03-07 12:53

(Nie)widzialni i nierozumiani. Niewidoczna niepełnosprawność dotyka kilka milionów Polaków

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Znaczna większość to ludzie doświadczający niepełnosprawności, których nie widać. Często spotykają się oni z niezrozumieniem innych, gdy np. nie ustępują miejsca w autobusie osobie starszej, proszą o przepuszczenie w kolejce lub o pomoc, z której korzystają. 27 lutego 2023 r. rozpoczęła się kampania „(Nie)widzialni”. Jej celem jest poprawa świadomości społecznej nt. niewidocznych niepełnosprawności oraz ułatwienie – osobom, które jej doświadczają – codziennego funkcjonowania m.in. w pracy czy w miejscach publicznych. Do akcji dołączyło już kilkudziesięciu partnerów z całej Polski, ich liczba wciąż rośnie.
2023-03-02 11:00

Światowy Dzień Otyłości 2023: „Karta Praw Chorego na Otyłość” - o czym powinniśmy wiedzieć

Światowa Federacja Otyłości zwraca uwagę, iż tegoroczne obchody Światowego Dnia Otyłości powinny się koncentrować na potrzebie inicjowania zarówno wśród społeczeństwa, jak i chorych na otyłość szczerej rozmowy o chorobie [1]. Idea ta jest silnie związana z faktem, iż język, jakim się posługują się ludzie ma ogromną moc kształtowania rzeczywistości. Może wzmacniać równość, ale także dyskryminować poprzez budowanie uprzedzeń. Ta druga strona siły komunikacji jest codziennością dla ponad miliarda chorych na otyłość na świecie. W Polsce 45% osób z otyłością deklaruje, że osobiście doświadczyło zwracania uwagi na ich masę ciała, a 35% spotkało się z przemocą słowną związaną z otyłością [2].
2023-03-02 10:24

Radioterapia śródoperacyjna – metoda stosowana od lat, nadal mało znana w Polsce

Radioterapia śródoperacyjna (IORT) jest z powodzeniem stosowana na całym świecie od ponad trzech dekad, a skuteczność jej działania potwierdzają liczne, wieloletnie badania kliniczne oraz praktyka kliniczna. W Polsce nadal wiedza na jej temat, jak i zastosowanie w praktyce, jest niewielkie. Dlatego Fundacja TO SIĘ LECZY rozpoczęła działania edukacyjne skierowane do pacjentów i lekarzy mające na celu przekazanie rzetelnych informacji o IORT będącej metodą onkologicznego leczenia skojarzonego stosowanego najczęściej w walce z rakiem piersi.
2023-03-01 13:11

Wygoda? Nie. To pragnienie możliwie normalnego życia - dziś Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Przypadający w ostatni dzień lutego Światowy Dzień Chorób Rzadkich to niezwykle ważna data dla osób zmagających się z ultrarzadkimi, wyniszczającymi i zagrażającymi życiu schorzeniami, takimi jak nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) czy atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS), których przyczyną jest niekontrolowana aktywacja układu dopełniacza. Chorych tych łączy jedno – pragnienie możliwie normalnego życia, które dać im może szybsza diagnoza oraz dostęp do nowoczesnych terapii.
2023-02-28 09:36