Ogólnopolska konferencja dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane 10-11 września
Opublikowane 08 września 2022Już w najbliższy weekend w Gdańsku odbędzie się ogólnopolska konferencja dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane „SM – i co z tego…?”. Konferencję organizuje Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Nie jest to zwyczajna konferencja na temat SM: tworzą ją bowiem pacjenci dla pacjentów.
24 lata… Nagle niedowład, zaburzenia mowy, problemy ze wzrokiem… W szpitalu stawiają diagnozę… Monika Łada, obecnie prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info, 10 lat temu usłyszała to, co słyszy w Polsce co roku ok. 2 tys. osób: „stwardnienie rozsiane”. Co robić? Jak żyć? Czy to koniec marzeń? Czy zaraz trafię na wózek? Obecnie Monika Łada wraz z założoną przez siebie Fundacją stara się pomagać innym chorym na SM zmierzyć się z takimi pytaniami. Najbliższa ku temu okazja nadarza się w dniach 10-11 września br. w Gdańsku. W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbędzie się dwudniowa konferencja dla pacjentów „SM – i co z tego…?”.
– W konferencji weźmie udział ponad 20 ekspertów różnych specjalizacji. Stwardnienie rozsiane jest bowiem, jak się często mówi, „chorobą o tysiącu twarzy”, stąd też chorzy potrzebują wsparcia w wielu dziedzinach. Dlatego na konferencję zaprosiliśmy nie tylko lekarzy neurologów, ale też np. psychologów, fizjoterapeutów, dietetyka czy logopedę – wylicza Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info. – Eksperci podczas konferencji odpowiedzą m.in. na pytania, czy i jakie szykują się zmiany w programach lekowych, jak powinna wyglądać fizjoterapia w SM, czy chorzy powinni się szczepić oraz jak pogodzić chorobę z planami dotyczącymi macierzyństwa. Nazwa konferencji „SM – i co z tego…?” jest wielowymiarowa. Chcemy odpowiedzieć na pytanie, „co z tego” wynika dla pacjenta, jego rodziny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Monika Łada.
Początek konferencji pierwszego dnia zaplanowano na godz. 11:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja poprzez stronę internetową www.smicoztego.pl. Na tej stronie znaleźć można również szczegółowy program wydarzenia.
Bardzo ważnym elementem konferencji też wymiana opinii pomiędzy ekspertami i pacjentami. Dlatego oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych, zaplanowano też kilkanaście sesji w ramach indywidualnych konsultacji z ekspertami. Zainteresowane osoby będą mogły podczas indywidualnych rozmów zadać lekarzom, psychologom czy też fizjoterapeutom wszystkie kluczowe pytania związane z leczeniem SM.
– Partnerem Merytorycznym wydarzenia jest Klinika Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, z którą nasza fundacja owocnie współpracuje już od kilku lat. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku w klinice otwarto Oddział Chorób Demielinizacyjnych - Centrum SM – zauważa Monika Łada.
Konferencja to nie jedyne duże działanie realizowane obecnie przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info. Innym ważnym działaniem jest „Elementarz SM”: fundacja zamierza w najbliższych miesiącach stworzyć i wydać w formie książkowej kompleksowy poradnik dla osób będących tuż po diagnozie stwardnienia rozsianego. „Elementarz SM” będzie nieodpłatnie wysyłany pacjentom, którzy skontaktują się z fundacją.
źródło: Strwardnienie Rozsiane Info
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#konferencja
#stwardnienierozsiane
#SM
#pacjent
#edukacja
#neurologia
#medicalpress