Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - jak poprawić wczesną wykrywalność zmian nowotworowych

Opublikowane 20 stycznia 2022
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - jak poprawić wczesną wykrywalność zmian nowotworowych
Rak szyjki macicy – tę trudną diagnozę każdego roku słyszy około 60 tysięcy kobiet w Europie, a blisko 30 tysięcy pacjentek z tym rozpoznaniem umiera. Wielu ze zgonów można by uniknąć, gdyby choroba została wykryta na wcześniejszym etapie zaawansowania. Niestety poziom zgłaszalności na badania profilaktyczne jest wciąż zbyt niski. Aby zwrócić uwagę kobiet jak poważny jest to problem zdrowotny, jak również zachęcić je do okresowych badań po raz kolejny w całej Europie organizowany jest Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
PROGRAM PROFILAKTYKI JEST, ALE NIE MA CHĘTNYCH
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet, który – jeśli wykryty na wczesnym etapie – może być całkowicie wyleczalny. Tymczasem statystyka zgonów – prawie połowa Polek z tym rozpoznaniem umiera w ciągu kilku miesięcy od usłyszenia diagnozy – jednoznacznie wskazuje, że w kwestii profilaktyki wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Wpływ na to ma niewątpliwie brak jednoznacznych, specyficznych objawów przez długi czas rozwoju nowotworu który sprawia, że w natłoku licznych obowiązków kobiety często zapominają o regularnych badaniach profilaktycznych. Jeszcze przed pandemią wskaźnik ten wynosił zaledwie ok. 20-30%, a w efekcie rozwoju pandemii COVID-19 od 2020 r. stale spada. Skutkuje to tym, że do lekarza pacjentki zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już na zaawansowanym – trudnym do wyleczenia i często śmiertelnym – stadium.

Aby przeciwdziałać temu trendowi w Polsce uruchomiono program profilaktyki raka szyjki macicy, skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat. W jego ramach każda kwalifikująca się kobieta ma prawo do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego raz na trzy lata.
 
EKSPERCI WZYWAJĄ DO ZMIAN
Równie ważna jak zachęcenie pacjentki jest jednak także możliwość skorzystania z odpowiednich, dokładnych metod diagnostycznych.

- Duży postęp we wczesnym wykrywaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy stanowią badania molekularne wykrywające jego przyczynę czyli zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR). W przypadku dodatniego wyniku na jego obecność wykonuje się cytologię na podłożu płynnym z tej samej próbki, bez dodatkowego wzywania pacjentki. Taki model jest skuteczniejszy niż cytologia i wprowadziło go już kilka państw na świecie. Od 2019 roku kilkadziesiąt ośrodków w kraju realizuje pilotaż finansowany ze środków Narodowej Strategii Onkologicznej. Jest on koordynowany przez Centralny Ośrodek Koordynujący Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie - mówi prof. Andrzej Nowakowski, koordynator pilotażu, wskazując na dużą – sięgającą 90% - czułość tej metody. Jak informuje profesor, docelowo pilotaż ma objąć grupę 33 tysięcy kobiet.

 
źródło: mat. pras.