Nakłady finansowe na onkologię cały czas rosną. Od stycznia ma zacząć obowiązać Krajowa Sieć Onkologiczna

Opublikowane 04 sierpnia 2022
Nakłady finansowe na onkologię cały czas rosną. Od stycznia ma zacząć obowiązać Krajowa Sieć Onkologiczna
4 sierpnia w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona finansowania onkologii oraz rozwojowi Krajowej Sieci Onkologicznej. Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski - Poziom wydatków na onkologię w roku 2015 wynosił raptem trochę ponad 7 mld zł, a w 2022 r. to 12 mld zł. Praktycznie podwoiliśmy nakłady finansowe na onkologię, co widać we wszystkich obszarach: w infrastrukturze, w dostępności do innowacyjnych leków - mówię tutaj o programach lekowych związanych z leczeniem onkologicznym. 
Od 2020 roku w Polsce trwa realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, która została zabudżetowana na ponad 5 mld zł.– Co roku będziemy wydawali kwoty rzędu 500 mln zł na samą realizację zadań wynikających z tej strategii - wyjaśnił minister zdrowia.

Nakłady finansowe na onkologię zostały podwojone. – Poziom wydatków na onkologię w roku 2015 wynosił raptem trochę ponad 7 mld zł, w 2022 r. to 12 mld zł. Praktycznie podwoiliśmy nakłady finansowe na onkologię, co widać we wszystkich obszarach: w infrastrukturze, w dostępności do innowacyjnych leków - mówię tutaj o programach lekowych związanych z leczeniem onkologicznym. Jakość leczenia i jego dostępność zdecydowanie się powiększa. Skok jakościowy w onkologii na przestrzeni ostatnich lat jest potężny - powiedział szef resortu.

Przysłowiową "wisienką na torcie" - jak mówił minister zdrowia - jest właśnie finalizowany projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. – To jest ustawa, która porządkuje, organizuje, a jednocześnie powoduje, że nakłady, które w ostatnich latach ponosiliśmy na onkologię, będą wykorzystywane jeszcze bardziej efektywnie.

– Perspektywę jaką sobie wyznaczyliśmy do wejścia w życie tej ustawy, jest 1 stycznia 2023 r., więc mamy niecałe 5 miesięcy na zakończenie całego procesu legislacyjnego.
- oznajmił Niedzielski i dodał -  Patrząc na rozwiązania ustawy, przyjęliśmy perspektywę pacjenta. To bardzo ważne, aby w tej trudnej sytuacji, jaką jest choroba onkologiczna, która wymaga odwiedzenia być może wielu miejsc, ale też trafienia do odpowiedniego specjalisty, pacjent miał wsparcie.


źródło: konferencja MZ, twitter @MZ_GOV_PL