Innowacje medyczne w opiece zdrowotnej dzieci – najnowszy raport Instytutu Matki i Dziecka

Opublikowane 15 kwietnia 2024
Innowacje medyczne w opiece zdrowotnej dzieci – najnowszy raport Instytutu Matki i Dziecka

Instytut Matki i Dziecka, inicjator projektu Mother and Child Startup Challenge, opublikował kolejny raport na temat startupów MedTech w Polsce. Najnowsza edycja pt. „Innowacje w opiece pediatrycznej” koncentruje się na rozwiązaniach skierowanych do dzieci i młodzieży. Raport prezentuje nie tylko kondycję polskiego sektora MedTech czy przykłady innowacji ale także rekomendacje, pokazujące kierunki rozwoju sektora.

Raport stanowi kompendium wiedzy na temat sektora MedTech. Przedstawia nowatorskie projekty medyczne, w głównej mierze oparte na sztucznej inteligencji, które mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną Polsce. Znajdziemy w nim rekomendacje dotyczące dalszych działań w obszarze MedTech, jak również kierunki rozwoju, które mogą być inspiracją dla przedsiębiorców, innowatorów działających w sektorze zdrowia.

Dodatkowo raport podkreśla znaczenie współpracy interdyscyplinarnej. Integracja wiedzy i doświadczenia różnych dziedzin takich jak medycyna, technologia, biznes i prawo to kluczowe aspekty tworzące kompleksowe i skuteczne rozwiązania medyczne. Poprzez promowanie nowatorskich rozwiązań, wspieranie młodych firm oraz budowanie relacji między sektorem medycznym a startupami, raport przyczynia się do tworzenia dynamicznego i zrównoważonego środowiska dla rozwoju innowacji medycznych. 

 

Ponadto raport prezentuje rozwiązania z zakresu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) czy praw małoletniego pacjenta. Pokazuje także, jak tworzyć nowoczesne rozwiązania technologiczne, wykorzystywać AI w personalizowanej terapii i ochronie zdrowia psychicznego.

Porusza także tematykę opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami rzadkimi, koncepcje Odpowiedzialnych Badań i Innowacji opisujące proces badań i innowacji, który uwzględnia efekty i potencjalny wpływ na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo, czy ultrasonografia w pediatrii i rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych tzw. norm MDR EU (Medical Devices Regulation) dla oprogramowania medycznego. Dodatkowo w raporcie dostępne są rekomendacje dotyczące rozwiązań chmurowych.

Znalazło się w nim także omówienie roli społecznych determinantów zdrowia w zamykaniu luk społecznych. Wnioski płynące z raportu stanowią istotny impuls rozwoju MedTech i inspirują do dalszych działań na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia kobiet i dzieci.

 

Nowoczesne technologie oraz innowacyjne podejście do opieki nad dziećmi mogą znacząco poprawić jakość świadczeń zdrowotnych dla najmłodszych. Współpraca między sektorem medycznym a startupami innowacyjnymi może przynieść nowatorskie rozwiązania, które lepiej odpowiadają na specyficzne potrzeby pacjentów pediatrycznych, przyczyniając się do bardziej skutecznej humanitarnej opieki nad najmłodszymi członkami społeczeństwa.

W bieżącym roku II Edycja konkursu Mother and Child Startup Challenge idzie o krok dalej, rozszerzając swoją ścieżkę na dwie drogi - dedykowaną badaniom i rozwojowi w obszarze pediatrii oraz ścieżkę dla dojrzałych firm, które mają na celu ogólne wspomaganie zarządzaniem szpitalami i zwiększanie ich efektywności w świadczeniu kompleksowej opieki pediatrycznej –
dodał  dr n. med. Tomasz Maciejewski - Dyrektora Naczelnego Instytutu Matki i Dziecka.

 

W II edycji konkursu, w której udział wzięło aż 51 firm i projektów rozwijanych przez innowatorów. Wyróżniono w niej nagrodą główną 4 projekty: Laserobaria 2.0_S firmy Inventmed, TruScreen, Clebre i Calmsie. Oprócz nagrody głównej, czyli testowego rocznego wdrożenia w szpitalach organizujących konkurs, przyznane zostały atrakcyjne nagrody dodatkowe wspierające rozwój młodych firm.

 

Raport przedstawia analizę zgłoszonych projektów, refleksje ekspertów oraz wnioski dotyczące przyszłości innowacji w opiece pediatrycznej. W podsumowanie zaangażowali się patroni i partnerzy inicjatywy: Patroni Honorowi (Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Polska Federacja Szpitali, Centrum e-Zdrowia), Partnerzy Główni (AstraZeneca, GE HealthCare, IQVIA, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Webellian, Consonance, AI w Zdrowiu, Fundacja Instytut Matki i Dziecka, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka) i Strategiczni (OVHcloud, CompuGroup Medical oraz Fundacja Cyfrowa Przyszłość).

 

Pełna treść raportu jest dostępna w linku: https://motherandchildstartupchallenge.pl/raport-ii-edycja/ 

źródło: Instytut Matki i Dziecka