Dodatkowy 1 mld na zdrowie w związku z nadwyżką budżetową

Opublikowane 22 września 2021
Dodatkowy 1 mld na zdrowie w związku z nadwyżką budżetową
We wtorek 21 września, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nadwyżce budżetowej w wysokości 80 mld, w konsekwencji której nastąpi nowelizacja budżetu państwa. Spośród tych środków 1 mld rząd przeznaczy na ochronę zdrowia. Pieniądze mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia m.in. świadczenia oraz na podwyżki wynagrodzeń kard medycznych.
- Można robić nowelizację ustawy budżetowej, kiedy jest dobrze. Na skutek lepszych dochodów, uszczelnień pojawia się w budżecie więcej dochodów niż planowaliśmy. To jest nawet o ok. 80 mld zł więcej niż planowaliśmy – zaznaczył premier. Wzrost gospodarczy w 2021 roku, planowany na 4 proc., okaże się wyższy i może sięgnąć nawet 4,8 proc.

 - Rząd zwiększy budżet NFZ. Wiele wycen świadczeń będzie ulegało zmianie - dodał Morawiecki. Dodatkowe środki trafią też na wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz do uczelni, które zajmują się kształceniem nowych medyków.

Uwagę jednak zwraca dysproporcja w przeznaczeniu środków finansowych z nadwyżki budżetowej na zdrowie względem innych celów, przykładowo wydatki na drogi i koleje wzrosną o 10 mld zł, na inwestycje wodno-kanalizacyjne zostanie przeznaczonych 4 mld zł, natomiast 8 mld zł ma trafić do samorządów.

Przypominamy, że toczą się rozmowy ministra zdrowia z protestującymi medykami, którzy domagają sie gruntownych zmian w ochronie zdrowia oraz jej dofinansowania. Postulaty medyków ministerstwo zdrowia wyceniło na ok. 100 mld złotych.

źródło: kancelaria premiera, redakcja
Foto: twitter @PremierRP