Diagności laboratoryjni gotowi do wykonywania szczepień

Opublikowane 09 kwietnia 2021
Diagności laboratoryjni gotowi do wykonywania szczepień
Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci po dodatkowym szkoleniu także będą kwalifikować do wykonywania szczepień - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że szczepienia przyspieszają.
Diagności laboratoryjni są jedną z grup zawodowych, które po przeszkoleniu mogą szczepić Polaków przeciwko COVID-19. Dziś ma zostać opublikowane rozporządzenie poszerzające katalog osób, które będą mogły kwalifikować pacjentów na szczepienia.
 
- Część diagnostów została już przeszkolona i może szczepić Polaków. Na obecnym etapie ta grupa może uzyskać uprawnienia do kwalifikacji do szczepień w drodze dodatkowych szkoleń. To nasza odpowiedź na hasło: „Wszystkie ręce na pokład”. Od początku pandemii diagności laboratoryjni są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, codziennie wykonują heroiczną pracę wykonując setki tysięcy badań potwierdzających/wykluczających SARS-CoV-2. Teraz włączają się w akcję szczepień, wszystko po to, żebyśmy jak najszybciej pokonali koronawirusa – wyjaśnia prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.
 
W tej chwili na szkolenia, które dają uprawnienia do szczepień zgłosiło się ponad tysiąc diagnostów laboratoryjnych.
 
- Jesteśmy grupą medyków z dużymi kwalifikacjami i wiedzą, dlatego dobrze się stało, że minister zdrowia uwzględnił naszą grupę zawodową zarówno do szczepień jak i kwalifikacji - powiedziała Niewiadomska.
 
Prezes KRDL zwróciła uwagę na to, że diagności mają szereg kompetencji, które nie są w pełni wykorzystywane. Aktualnie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wyznaczyło dodatkowy termin szkolenia teoretycznego do wykonywania szczepień.

Źrodło: KIDL